خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف  >  بازنشستگی چهل استاد دانشگاه تهران در سال جاری

بازنشستگی چهل استاد دانشگاه تهران در سال جاری

خبرگزاری هرانا – محمد حسین مقیمی، معاون اداری و مالی دانشگاه تهران از بازنشستگی حدود چهل نفر عضو هیات علمی دانشگاه از ابتدای سال تاکنون خبر داد.

به گزارش رادیو زمانه، محمد حسین مقیمی گفت تمامی این افراد “مطابق ضوابط و مقررات مربوطه” بازنشسته شده‌اند و هیچ گونه اقدام غیرقانونی در این زمینه صورت نگرفته است.

وی افزود: برخی از این اساتید “با اصرار خودشان و درخواست مکرر” بازنشسته شده‌اند و برخی نیز با عنوان استادیار با بیش از سی سال سابقه، طبق قانون باید بازنشسته می‌شدند.

در همین حال مقیمی با بیان این‌که دانشگاه تهران در یک سال گذشته حدود ۱۵۰ عضو هیات علمی جذب کرده اظهار داشت: “نسبت خروجی هیات علمی به ورودی یک به چهار است که دانشگاه تهران در کم‌تر دوره‌ای شاهد چنین رشد قابل توجهی بوده است.”

معاون اداری و مالی دانشگاه تهران تاکید کرد که نباید به بحث بازنشستگی اساتید “نگاه سیاسی” داشت.

در چند ماه اخیر رئیسان بیش از ۲۰ دانشگاه و مرکز آموزشی ایران نیز تغییر کرده‌اند. وزارت علوم هدف این جایگزینی‌ها را تقویت آموزش عالی عنوان می‌کند اما منتقدان از آن به عنوان “تصفیه” یاد می‌کنند.

یکی از آخرین تغییرات برکناری پروفسور یوسف ثبوتی از ریاست مرکز تحصیلات تکمیلی علوم‌ پایه زنجان بود که دانشجویان این دانشگاه و جمعی از مردم زنجان نسبت به آن اعتراض کردند.

مخالفان دولت ایران استعفا و کناره‌گیری‌ استادان دانشگاه را نتیجه فشارهای دولتی بر دانشگاه‌ها می‌دانند.

در پی حوادث پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران نیز، مقامات ایران دانشگاه‌ها را به عنوان یکی از مهم‌ترین بسترهای شکل‌گیری نیروهای مخالف دانستند و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران بر لزوم تغییرات اساسی در دانشگاه‌ها تاکید کرد.

پس از آن سایت‌های مخالف دولت، در آذرماه سال گذشته خبر از تشکیل «کمیته‌های ویژه‌ با همکاری وزارت علوم و مسئولان دولت در همه دانشگاه‏ها» دادند که بازنشسته کردن اجباری و اخراج شماری از استادان را در برنامه‌ کاری خود دارد.

به دنبال آن کامران دانشجو، وزیر علوم نیز ۱۳ اسفندماه سال پیش، از اخراج استادانی سخن گفت که “با نظام همسو” نیستند و “التزام عملی به ولایت فقیه” ندارند.

بر اساس شیوه جدید پذیرش استادان دانشگاه، همه کسانی که می‌خواهند در دانشگاه‌ها تدریس کنند باید به سایت متمرکز جذب اعضای هیأ‌ت‌علمی وزارت علوم مراجعه کرده و اطلاعات علمی و شخصی خود را وارد کنند تا در صورت تائید مسئولان وزارت علوم، امکان دستیابی به شغل مورد نظر خود را پیدا کنند.

کامران دانشجو ۲۳ مردادماه گذشته، شاخص‌های مورد نظر خود برای گزینش اعضای جدید هیأت‌علمی دانشگاه‌ها را “فطرت و کمال انسانی، تفکر مهدویت، مقابله با لیبرال‌دمکراسی غربی و تربیت سرباز برای امام زمان” اعلام کرد.

بازنشستگی استادان دانشگاه برخلاف آن‌چه که مسئولان وزارت علوم بارها بر زبان آورده‌اند، کاستی‌هایی را در برخی دانشکده‌ها به همراه داشته است. به عنوان نمونه وزیر علوم تعداد اعضای هیأت علمی مورد نیاز رشته‌های علوم انسانی را بیش از بیست هزار نفر دانست و تأکید کرد که در این زمینه با کمبود جدی مواجه هستیم.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید