خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  امنیتی بودن فضای برخی از شهرهای کشور در روز قدس

امنیتی بودن فضای برخی از شهرهای کشور در روز قدس

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، مورخ دوازدهم شهویرماه که مقارن با آخرین جمعه ی ماه رمضان و روز قدس بود، فضای برخی شهرهای کشور به دلیل تجمع احتمالی مخالفان دولت امنیتی توصیف شده است.

فضای امنیتی روز جمعه در شهر بابل

به گزارش دانشجونیوز، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی از صبح روز جمعه، چندین دستگاه اتوبوس حامل نیروهای لباس شخصی را از روستاهای اطراف بابل برای سرکوب احتمالی معترضین در راهپیمائی روز قدس به به خیابان ها آورده بودند.

گزارش ها حاکی از آن است که در آستانه روز قدس اداره اطلاعات شهرستان بابل طی تماس هایی که با خانواده های برخی از فعالین سیاسی و دانشجویی داشت، تهدید کرده بود “که در صورت حضور این فعالین در راهپیمایی روز قدس، شاهد شدیدترین برخوردها از سوی مقام های امنیتی خواهند بود”.

منابع آگاه به نقل از شاهدان عینی گزارش می دهند که مسیرهای منتهی به مصلی، واقع در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، به شدت تحت کنترل و بازرسی نیروهای امنیتی و لباس شخصی بوده است. همچنین برخوردهای فیزیکی نیروهای لباس شخصی و انتظامی با برخی از شهروندان گزارش شده است.

لازم به ذکر است در چند روز اخیر فرمانداری شهرستان بابل طی دستوری به تمامی کارمندان ادارات دولتی این شهرستان ،خواستار حضور در راهپیمائی روز قدس شده بود.

در ادامه این خبر منابع آگاه از برخورد مامورین گارد ویژه با دختران دوچرخه سوار در شب های اخیر گزارش می دهند.

به گفته یکی از شاهدان عینی مامورین گارد ویژه، در شب گذشته، پس از توقیف دوچرخه یکی از دختران، اقدام به ضرب و شتم وی نمودند که با اعتراض جمعی از شهروندان مواجه شدند.

مامورین پس از اعتراض شهروندان، اقدام به بازداشت دختر دوچرخه سوار و یکی از معترضین حاضر کردند. گفتنی است در هفته ی اخیر امام جمعه بابل، حجت الاسلام حسن روحانی، نسبت به اشاعه فرهنگ دوچرخه سواری بانوان در فضای شهرستان بابل ابراز نگرانی کرده و خواستار برخورد مسئولین قضای و نهادهای ذی ربط با دختران دوچرخه سوار شده بود.

فضای امنیتی روز جمعه در مشهد

به گزارش جرس، حضور نیروهای امنیتی ، انتظامی و گارد ویژه در خیابان ها و میادین اصلی شهر مشهد در روز قدس خصوصا از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعد از ظهر کاملا مشهود بوده است.

استقرار نیروهای امنیتی و انتظامی دولت در میدان آزادی ، فلکه برق ، فلکه ضد ، فلکه تقی آباد و خیابان های سجاد ، احمد آباد و وکیل اباد مشهد گسترده تر گزارش شده است.

شایان ذکر است در روزهای گذشته و در آستانه روز قدس دهها مغازه بلوار سجاد که از خیابان های اصلی تجمعات و راهپیمای های مشهد محسوب می شود ، با بهانه های مختلف پلمپ شده بود و همچنین نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم احیا شبهای قدر توسط دانشجویان مشهدی نیز جلوگیری کرده بودند.

فضای امنیتی روز جمعه در شهر تهران

گزارش ها از تهران نیز حاکی از حضور تعداد زیادی از نیروهای انتظامی و  لباس شخصی در خیابانهای منتهی به میدان انقلاب بود.

یک روز قبل از روز قدس نیز در تهران نیروهای امنیتی و انتظامی اقدام به برگزاری مانور کرده بودند که فضای شهر کاملا امنیتی شده بود.

گرچه حضور حامیان جنبش سبز به دلیل جو شدید امنیتی به وضوح دیده نمی‌شود اما در داخل ون های نیروی انتظامی در کنار میدان هفتم تیر چند نفر بازداشت شده بودند که همان‌جا فرم مشخصات افراد دستگیر شده را تکمیل می کردند.

این گزارش ها حاکی است که مرد جوانی که روبان سبز به سر بسته بود در ضلع شرقی میدان دستگیر و تحویل نیروهای امنیتی شد.

شاهدان عینی گفته اند حضور سنگین نیروهای امنیتی با تمام تجهیزات نشان دهنده میزان هراس حاکمیت از حضور حامیان جنبش سبز در خیابان‌ها ست.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید