خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹, 18th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۱۳ ساعت ۱۰:۵۶:۲۶

    خانه  > سایر گروهها  >  اعتراض به بدرفتاری دولت ایران با پناه‌جویان افغان

اعتراض به بدرفتاری دولت ایران با پناه‌جویان افغان

خبرگزاری هرانا – شماری از ساکنان کابل در اعتراض به آن‌چه که بدرفتاری دولت ایران با پناه‌جویان افغان در این کشور می‌خوانند، در برابر ساختمان سفارت ایران در کابل تظاهرات کردند.

به گزارش بی‌بی‌سی، روز یک‌شنبه ۱۲ اردی بهشت ماه بیش از دویست تن از ساکنان پایتخت افغانستان با حضور در برابر سفارت ایران در کابل نسبت به اعدام برخی از پناه‌جویان افغان در ایران دست به تظاهرات زدند.

 

این افراد با محکوم کردن اعدام چند افغان در ایران، از حکومت افغانستان خواستند تا این مسئله را با جدیت دنبال کند.

تظاهرکنندگان‌ هم‌چنین خواستار تجدید‌نظر ایران در برخورد با پناه‌جویان افغان شدند.

گفتنی است برخی از نمایندگان پارلمان افغانستان شمار اعدام‌شدگان در ایران را ده‌ها تن اعلام کردند. این در حالی است که وزارت امور خارجه افغانستان و دولت ایران‌ می‌گویند که تنها شش افغان در ایران اعدام شده‌اند.

کمیسیون امنیت ملی افغانستان تعداد این افراد را شش نفر خوانده اما منابعی در پارلمان افغانستان تعداد اعدام شدگان افغان در ایران را بیشتر از این خوانده اند.

تظاهر کنندگان در کابل که تعداد شان به حدود دویست نفر می رسید و به همراهی نجیب الله کابلی، از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در برابر سفارت ایران جمع شده بودند، ادعا کردند که ایران اخیرا به بازداشت های تازه ای در میان پناهجویان افغان دست زده است.

دولت افغانستان می گوید، در مورد چگونگی جلسات دادگاه برای بررسی اتهامات علیه پناهجویان افغان در ایران نگران است.

وزارت خارجه افغانستان اخیرا گفت که در همکاری با سفارت خود در ایران، در مورد عادلانه بودن حکم دادگاه علیه پناهجویان افغان تحقیق خواهد کرد.

وزارت خارجه افغانستان می گوید که ایران و افغانستان توافق نامه ای را امضا کرده اند که بر اساس آن باید یکدیگر را از اجرای حکم قضایی علیه شهروندان طرف مقابل مطلع کنند، اما آنها می گویند، ایران هیچ اطلاعی در مورد اعدام شش نفر از شهروندان افغانستان نداده است.

روابط دیپلماتیک افغانستان و ایران در سال های اخیر گرم بوده است و هر دو طرف تلاش می کنند این رابطه را همچنان حفظ کنند.

هنوز دست کم دو میلیون پناهجوی افغان در ایران به سر می برند و ایران رسما از روند جدیدی که بعد از سقوط طالبان به رهبری آمریکا شکل گرفته است، حمایت می کند؛ اما مقامات ایرانی، افغانستان را کشور اشغال شده می نامند.

 

 

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید