خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان  >  لایحه حمایت از خانواده به زودی در صحن علنی مطرح می‌شود

لایحه حمایت از خانواده به زودی در صحن علنی مطرح می‌شود

خبرگزاری هرانا – سخنگوی کمیسیون حقوق قضائی با اشاره به تصویب نهایی لایحه حمایت از خانواده که یک ماده آن مراعا بود، گفت: این لایحه به زودی به صحن علنی مجلس گزارش می شود.

محمدامین رحیمی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت گفت: یک ماده از این لایحه که درمورد دادگاه خانواده بود مراعا گذاشته شده بود زیرا قبلاً عنوان شده بود که قاضی مشاور زن باید در دادگاه خانواده حاضر باشد اما به دلیل کمبود قاضی مشاور زن به تصویب نهایی نرسیده بود.

وی گفت: براین اساس مصوب شد که دادگاه خانواده با حضور ۲ نفر قاضی که یک نفر به عنوان رئیس و دیگری بعنوان قاضی مشاور، رسمیت پیدا کند و به قوه قضائیه نیز مهلت پنج ساله داده شد تا نسبت به آموزش و استخدام قضات مشاور زن اقدام کند؛ بنابراین در این مدت دادگاه خانواده در صورت وجود قاضی مشاور زن تشکیل می شود و در غیر این صورت با حضور قاضی مشاور مرد نیز رسمیت پیدا می کند.

وی گفت: موضوع مهم دیگر آن است که نظر قاضی مشاور قطعاً در رای نهایی تاثیرگذار خواهد بود زیرا براساس مصوبه امروز قاضی مشاور موظف است ظرف سه روز نظر کتبی خود را در پرونده درج کند و قاضی دادرس نیز باید نظر مشاور را مورد بررسی قرار دهد و اگر نظرش مخالف نظر قاضی مشاور است آن را با استدلال رد کند در واقع نظر قاضی مشاور نسبت به قانون قبلی موردتوجه قرار گرفته است.

وی همچنین از حضور رئیس جدید پزشکی قانونی در جلسه امروز کمیسیون خبر داد و گفت: در این جلسه که بیشتر برای آشنایی صورت گرفته بود مباحثی مانند نقش مهم پزشکی و قانونی در دستگاه قضائی و محاکم دادگستری و همچنین رای دادگاه مطرح شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید