خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۸۹, 22nd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۶/۱۰ ساعت ۵:۱۷:۰۸

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ گزارشی از یورش به منازل اهل سنت در شهرستان سقز / به همراه اسامی ۱۰ بازداشتی

هرانا؛ گزارشی از یورش به منازل اهل سنت در شهرستان سقز / به همراه اسامی ۱۰ بازداشتی

خبرگزاری هرانا – آنچه در پی می آید گزارشی مختصراز حمله نیروهای گارد ویژه، اطلاعاتی، انتظامی و لباس شخصی به مردم سنی شهرستان سقز و پیروان علامه مفتی زاده (مکتب قران) است که تا کنون دست کم ۱۰ تن از شهروندان سنی مذهب توسط این نهادها بازداشت شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، روز پنج شنبه و جمعه شب مورخ ۲۸ و ۲۹ مرداد ماه نیروهای گارد ویژه،اطلاعاتی،انتظامی و لباس شخصی با مردمی که برای شرکت در مراسم مذهبی رمضان ویژه مناطق سنی نشین، که در منازل شخصی پیروان احمد مفتی زاده (مکتب قران)، در حال برگزاری بود؛ با ضربات باتوم و مشت و لگد حمله ور شده و شش نفر را دستگیر و به محل های نامعلومی منقل کردند.

همچنین در ساعت ۱۴ روز پنج شنبه مورخ ۲۸ مرداد ماه نیروهای اطلاعاتی بدون مجوزقانونی وارد حریم خصوصی ومنازل شخصی افراد شده و وسایل خصوصی وشخصی ازجمله: سی دی ،کتاب ،جزوه، عکس، سندساختمانی، کارت ملی،دفترچه خدمات درمانی ،شناسنامه وسند ماشین و …بازداشت شدگان را با خود بردند.

سپس در سی ام مرداد ماه نیروهای اطلاعاتی و امنیتی مجددا به منازل بازداشت شدگان یورش برده و چهار تن دیگر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

در ادامه یورش ها و برای سومین بار از ساعت۱۷ تا ۲۳ ، دستکم هزار تن از نیروهای گارد ویژه، لباس شخصی، راهنمای و رانندگی وحتی پلیس ضد شورش زنان، منازل مسکونی مردم را محاصره کرده، و با ایجاد رعب وحشت برای زنان و کودکان و افراد بی دفاع، بطرف ساختمانهای مسکونی، حمله ور شده وشروع به شکستن شیشه ها ودرب ورودی منازل کردند.

در چهارم شهریور ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰:۳۰ برای چندمین بار محل برگزاری مراسم مذهبی محاصره شده و از اجرای آن جلوگیری شد.

اسامی باز داشت شدگان روز پنج شنبه ۲۸ مرداد ماه به قرار زیر است: ۱- ناصر زمانیان کارمند بانک ملی۲- محمد جمال هبکی دبیر شیمی دبیرستانهای سقز۳- سالار توفیق پور۴- مختار محمدی۵- ابوبکر عشقی.۶- جمال مرادی

اسامی افراد بازداشت شدگان روز شنبه ۳۰ مرداد ماه به قرار زیر است: ۱- علی اسماعیلی کارمند باز نشسته اداره غلّه ۲- مهندس محمد طاهر سلطانی اردلان۳- مصطفی محمدی کارمند بازنشسته اداره کار۴- حامد جلالی دبیر شیمی دبیرستانهای سقز.

گفتنی است در رمضان سال ۱۳۸۶ هم بیش از ۶۰۰ نفر از پیروان علامه مفتی زاده در مناطق مختلف کردستان به جرم سنی بودن بازداشت و از اجرای مراسمهای دینی انها جلوگیری شد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید