خبرگزاری هرانا

    خانه  > کودکان  >  طرح ساماندهی کودکان کار محل مناقشه سازمان‌های مختلف شده است

طرح ساماندهی کودکان کار محل مناقشه سازمان‌های مختلف شده است

خبرگزاری هرانا – عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان گفت: لازم است وزارت رفاه بر عملکرد سازمان بهزیستی و سایر متولیانی که در طرح ساماندهی مشخص شده اند در امر ساماندهی کودکان خیابانی نظارت کرده و به صورت مداوم و شفاف گزارش ارایه کند.

به گزارش ایلنا، جاوید سبحانی ضمن ابراز نگرانی از تغییر و تحولات رخ داده در مدیریت سازمان بهزیستی خاطر نشان کرد: فارغ از کم و کیف سیاست‌گذاری‌های این سازمان در مورد مسایل کودکان تحت پوشش و گروه هدفش، با این تحولات نباید برنامه‌ها دستخوش تغییر شود.

او با اشاره به لزوم ایجاد حساسیت در وزارت رفاه و تامین اجتماعی به عنوان یک مرجع کلان در مورد وضعیت کودکان کار و خیابانی ادامه داد: مشکل اصلی این است که آسیب‌های اجتماعی و معضلات به برخی از نهادهای میانی مانند بهزیستی، شهرداری و یا سایر سازمان‌ها واگذار شده است در حالی که با توجه به گستردگی مسایل کودکان وآسیب‌های مربوط به آنها لازم است که یک مرجع کلان مانند وزارت رفاه باید در این زمینه سیاست گذاری کند.

عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان با اعلام اینکه موازی‌کاری، اختلاف‌نظر و عدم هماهنگی سازمان‌ها همچون بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی و …. با یکدیگر در مورد کودکان کار و خیابان، در بسیاری از موارد این سازمان ها تأثیرات عملکردهای یکدیگر را خنثی می‌کنند تصریح کرد: وزارت رفاه باید در مورد طرح ساماندهی کودکان خیابانی مداخله مسئولانه داشته باشد و بر روی طرح ساماندهی کودکان خیابانی که محل مناقشه سازمان‌ها شده است، نظارت کند چرا که تاکنون ارزیابی دقیقی در مورد نتایج این طرح از سوی وزارت رفاه ارائه نشده است.

به گفته سبحانی سازمان بهزیستی، شهرداری و نیروی انتظامی هر یک با رویکردهای متفاوت در قبال این کودکان عمل می کنند و نداشتن تعامل و همکاری جدی آنها با یکدیگر معضلات این کودکان را بیشتر می‌کند.

این فعال حقوق کودکان افزود: سازمان بهزیستی طرح ساماندهی کودکان خیابانی را اجرا می‌کند اما هنوز تحلیلی بر روی آمار و ارقام‌ این سازمان در مورد کودکان صورت نگرفته و نظارت یا ارزیابی شفاف و درستی در این طرح دیده نشده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید