خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۹, 18th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۱۲ ساعت ۱۹:۳۳:۴۴

    خانه  > سایر گروهها  >  هشدار عفو بین الملل در مورد خطر اعدام جعفر کاظمی

هشدار عفو بین الملل در مورد خطر اعدام جعفر کاظمی

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای نسبت به اعدام یکی از معترضان پس از انتخابات به نام “جعفر کاظمی” هشدار داد است.

متن بیانه ی عفو بین الملل را در زیر می خوانید:
خطر قریب الوقوع اعدام در ایران

۳۰آوریل ۲۰۱۰

یک ایرانی بنام جعفر کاظمی در معرض خطر قریب الوقوتع اعدام به اتهام شرکت در تظاهرات ضد دولتی و برای ارتباط ادعایی با گروه اپوزیسیون ممنوعه سازمان مجاهدین خلق ایران (PMOI ) قرار دارد. وی در هر زمانی ممکن است اعدام شود.

جعفر کاظمی سال ۱۹یا ۱۸سپتامبر ۲۰۰۹ در پی اعتراضات توده ای ضددولتی که در ۱۸سپتامبر برگزار کردید دستگیر و به زندان اوین منتقل گردید. وی متهم به شرکت در اعتراضات, که صدها هزارتن در آن شرکت کرده اند, شده ولی متهم به ارتکاب هیچ عمل خشونت باری نگردیده است.

وی به جرم “دشمنی با خدا” محکوم به مرگ شده است و هم چنین گمان می رود به “تبلیغ علیه نظام” محکوم شده باشد. وی به همراه حداقل یک تن دیگر به نام محمد علی حاج آقایی, که گمان می رود مواجه با اتهامات مشابهی ست محاکمه گردیده است ولی عفو بین الملل اطلاعی در مورد اینکه آیا وی نیز به مرگ محکوم شده باشد ندارد. جعفر کاظمی بنابر گزارش ها طی ماه ها توسط نیروهای امنیتی بازجویی شده و برای اقرارهای تلویزیونی تحت فشار قرار گرفته که وی امتناع کرده است. در ۲۶آوریل ۲۰۱۰ به وی اطلاع داده شد که حکم مرگ وی توسط دادگاه فرجام تایید شده است.

وکیل وی, که دسترسی محدودی به موکل خود داشته است درخواست کرده است که دفتر رییس قوه قضاییه تجدید نظر به عمل بیاورد. هم اکنون اعدام در هر زمانی قابل اجراست مگر اینکه این درخواست پذیرفته شود.

جعفر کاظمی قبلا برای عضویت در PMOI در سالهای ۱۹۸۰ یا ۱۹۹۰ زندانی بوده است. یکی از پسران وی عضو PMOI و در کمپ اشرف زندگی می کند که محل اقامت اعضای PMOI در عراق است. نفرات دیگر که در ارتباط با اعتراضات پس از انتخابات در معرض حکم اعدام هستند, عبارتند از: امیر رضا عارفی, محمد امین ولیان, مطهره (سیمین) بهرامی, همسر وی محسن دانشپور مقدم, پسر آنها احمد دانشپور و دو دوست هادی قائمی و ریحانه حاج ابراهیمی, یک خانم, و عبدالرضا قنبری.

(پس از قید آدرس هایی که این نامه باید به آنها ارسال شود توضیح اضافی در مورد سیر وقایع از سال گذشته تا اکنون در انتهای این ارجنت اکشن داده شده است و مینویسد از زمان شروع تظاهرات ژوئن ۲۰۰۹ تاکنون ۵۰۰۰ نفر دستگیر شده اند که فقط ۱۰۰۰ تن در تظاهرات روز عاشورا دستگیر شدند.)

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید