خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه 22 آگوست 2010, 20th of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2010/08/22 ساعت 12:09:11

    خانه  > زندانیان  >  بیست درصد زندانیان کشور همزمان سل و ایدز دارند

بیست درصد زندانیان کشور همزمان سل و ایدز دارند

خبرگزاری هرانا – مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان ها و اقدامات تامینی گفت: در ۲۰ درصد زندانیان کشور همزمان دو بیماری سل و ایدز با هم دیده شده است.

به گزارش پایگاه خبری وزارت بهداشت، دکتر مرضیه فرنیا در جریان بازدید وزیر بهداشت از زندان قزلحصار کرج، از وجود ۵۴۲ تخت بستری و ۲۹ تخت جراحی در ۱۷۴ درمانگاه و ۷ بیمارستان تحت پوشش سازمان زندانها و اقدامات تأمینی خبر داد.

فرنیا افزود: کل بودجه سالانه این بخش ۱۴۰ میلیارد ریال، سرانه غذا و پوشاک زندانیان ۸۸۸ تومان و سرانه بهداشت و درمان هر زندانی روزانه ۲۴۰ تومان است.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد از زندانیان با علائم مصرف مواد مخدر وارد زندان ها می‌شوند گفت: تنها منبع مالی ما برای رسیدگی به این زندانیان کمک ستاد مبارزه با مواد مخدر است که امسال یک میلیارد تومان در اختیار ما گذاشته‌اند که این رقم برای درمان ۴ هزار نفر زندانی معتاد کافی است در حالی که در زندان های کشور ۲۵ هزار نفر تحت پوشش برنامه‌های ترک اعتیاد بوده و تاکنون ۱۵ هزار نفر از آنان سم‌زدایی شده‌اند.

عضو کمیته کشوری مبارزه با سل افزود: اگرچه شیوع ایدز در زندانیان سیر نزولی یافته ولی در ۲۰ درصد زندانیان سل و ایدز همزمان با هم دیده شده و متاسفانه بار بیماریها در زندان ها بالا است.

گفتنی است با اینکه با توجه به قوانین موجود نیز زندانیان عادی از زندانیان سیاسی بایستی تفکیک شوند، مسئولان قضایی اما برای افزایش فشارها بر روی زندانیان ساسی ایشان را بعضا با زندانیان عادی در یک مکان نگه می دارند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید