خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف  >  بازنشستگی نسنجیده اساتید باتجربه باعث رکود علمی می شود

بازنشستگی نسنجیده اساتید باتجربه باعث رکود علمی می شود

خبرگزاری هرانا – رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: بازنشستگی اساتید با تجربه دانشگاه به صورت نسنجیده و غیرعلمی موجب رکود علمی و مهاجرت مغزها خواهد شد.

به گزارش مهر، علی عباسپور تهرانی فرد در خصوص بازنشستگی اساتید دانشگاه اظهار داشت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نباید به بهانه سن، اساتید باتجربه را که سرمایه‌های گرانبهای علمی ما محسوب می‌شوند کنار گذارد.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: حتی اگر اساتیدی در دانشگاه‌های ما از لحاظ علمی دارای تحقیقاتی نباشند، نباید دانشجویان را از نعمت آنها محروم کرد چرا که برخی اساتید اگرچه از لحاظ تحقیقات و تالیف علمی ضعیف هستند، اما از نظر تدریس در وضعیت خوبی قرار دارند، بنابراین می‌توان از تجربه گرانبهای آنها در دانشگاه‌ها استفاده کرد.

عباسپور یادآورشد: ما معتقدیم اگرچه باید اساتید جوان را به کار گرفت اما نمی‌توان با این استدلال استادان علمی و باتجربه را کنار گذاشت.

وی گفت: وضعیت اعضای هیئت علمی نسبت به دانشجو در دانشگاه پیام نور۱ به ۵۰۰ ، در دانشگاه آزاد اسلامی ۱ به ۵۰، در دانشگاه دولتی حدود ۱ به ۲۵ تا ۳۰ است که این خود نشان‌دهنده این است که باید وزارت علوم نسبت به نگهداری استادان دانشگاه توجه بیشتری اعمال کند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: اگر می‌خواهیم در برنامه پنجم توسعه به وضعیت مطلوب دانشگاهی برسیم باید نسبت اساتید به دانشجویان در دانشگاه پیام نور۱ به ۲۰۰ در دانشگاه آزاد اسلامی ۱ به ۳۰ و در دانشگاه دولتی ۱ به ۱۸ برسد.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم هم اساتید با تجربه را نگه داریم و هم استادان جوان را جذب کنیم بنابراین این نحوه برخورد یکسویه با سرمایه‌های علمی و استادان صاحب کرسی و عالی به هیچ عنوان به صلاح کشور نیست.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید