خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۸۹, 21st of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۳۰ ساعت ۱۴:۳۸:۴۲

    خانه  > فرهنگی  >  تعطیلی ۲۸ سینمای خوزستان/ ۱۷ شهر سینما ندارند

تعطیلی ۲۸ سینمای خوزستان/ ۱۷ شهر سینما ندارند

خبرگزاری هرانا – در طی سال های اخیر بیست و هشت سینما در استان خوزستان تعصطیل شده و بر همین اساس دستکم هفده شهر در این استان از داشتن سینما محروم اند.

استان خوزستان به واسطه صنعتی بود و نخستین محل پیدایش نفت در کشور از اولین مناطق ایران به شمار می رود که سالن های سینما در آن اقدام به نمایش فیلم و جلب مشتاقان سینه چاک پرده نقره ای و تصاویر متحرک کردند.

به گزارش مهر، به دنبال حضور کارکنان انگلیسی برای کشف و استخراج نفت در بیش از ۱۰۳ سال قبل در شهر سجد سلیمان، این افراد به دنبال احداث مکانی برای سرگرمی و رهایی از هوای گرم و طبیعیت خشک خوزستان بودند و شاید همین علت بود که این افراد بعد از کشف نفت در یکی از اولین اقدام های خود اقدام به برپایی سینما در این شهر کردند.

در بسیاری از روایات و اسناد موجود گفته می شود سینمایی که توسط انگلیسی ها در شهر مسجد سلیمان ساخته شده، اولین سینمای کشور به حساب می آید هر چند همین اولین بودن در بسیاری موارد در مورد شهرهای تبریز، آبادان و تهران نیز تکرار شده و به درستی معلوم نیست اولین سینمای کشور در کدام شهر ایران راه اندازی شده است.

معاون سینمایی حوزه هنری خوزستان در خصوص فعالیت سینماها در استان خوزستان گفت: تا قبل از سال ۱۳۵۶ حدود ۳۸ سینمای عمومی در سطح استان فعالیت داشته اند که آبادان با ۱۴ سینما از بیشترین تعداد سینما در خوزستان برخوردار بوده است. هم چنین اهواز با ۹ سینما، خرمشهربا پنج سینما، دزفول، مسجد سلیمان، بهبهان و اندیمشک هرکدام با دو سینما و شهرهای شوشتر، رامهرمز و سوسنگرد نیز با یک سینما از شهرهای دارای سینما در خوزستان به شمار می رفتند.

مجتبی آقاکوچک‌زاده افزود: به غیر از این سینماها که غالبا در سطح شهرهای پیش گفته به پذیرش مردم علاقمند به پرده نقره ای می پرداختند، شرکتها و کارخانه های بزرگ استان نیز برای کارکنان خود سینماهایی اختصاصی داشتند که در مجموع می توان گفت حدود ۴۵ سالن نمایش در خوزستان تا سال ۱۳۵۶ فعالیت داشتند.

اکنون بیشترین دغدغه ای که در استان خوزستان در بخش سینماها وجود دارد این است که ۱۷ شهرستان و تعداد قابل توجهی از شهرهای بزرگ استان که هنوز به شهرستان تبدیل نشده اند فاقد سینما هستند که این موضوع این شهرستان را مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.

در برخی موارد پیش آمده که بعضی مدارس برای نمایش فیلم برای دانش آموزان خود اقدام به اعزام آنها به سایر شهرها و تحمل مسافتی حدود ۱۵۰ کیلومتری می کنند که این مسئله به هیچ وجه خوشایند نیست.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید