خبرگزاری هرانا

    خانه  > کودکان  >  گزارش ۵۸ درصد آزار روانی کودکان در اسفند ماه سال گذشته

گزارش ۵۸ درصد آزار روانی کودکان در اسفند ماه سال گذشته

خبرگزاری هرانا – اگر چه آمار گزارش نیمه دوم فروردین صدای یارا حکایت از کاهش تماس با این سامانه داشته اما این آمار در اسفند ماه سال گذشته بیشتر بوده و حتی ۵۸ درصد از کل تماس ها مربوط به تنبیه روانی و ۳۲ درصد نیز به تنبیه بدنی اختصاص داشته است.

به گزارش ایلنا، بر اساس گزارش منتشر شده از سوی انجمن حمایت از حقوق کودکان، تعداد کل تماس‌گیرندگان با صدای یارا در اسفند ماه ۱۹۷ مورد بوده است. ۸۹% تماس گیرندگان مادر، ۶%پدر، ۵%کودکان بوده‌‌است.

۶۸%درصد موارد مطرح شده در مورد مسائل پسران و ۳۲% در ارتباط با مسائل دختران بوده است و بیشترین مسائل مربوط به گروه سنی ۱۱ـ۸ سال (۵۷%) و ۷ـ۴ سال بوده است و بیشترین مسائل مطرح شده در زمینه اختلالات رفتاری، مانند پرخاشگری، لجبازی، عصبانیت، نحوه برقراری ارتباط با دیگران و بحران دوران بلوغ و مسائل مربوط به افت تحصیلی و مشکل با معلم در کودکان محصل در اولویت بوده است. در ۵۸%کودکان مورد تماس، تنبیه روانی (شامل تحقیر، داد زدن و سرزنش) و ۴۲%تنبیه بدنی انجام شده است.

تحصیلات تماس گیرندگان به ترتیب دیپلم، بالاتر از دیپلم و زیر دیپلم بوده‌اند و افراد با تحصیلات ابتدایی بسیار نادر بوده و بیشترین تماس‌ها به ترتیب فراوانی از مناطق ۴ ، ۵، ۹ و ۱۲ تهران بوده و شهرستان کرج و اسلامشهر و ورامین بوده است.

گزارش نیمه ی دوم فروردین ماه صدای یارا نیز حاکی از آن است که، تعداد کل تماس‌گیرندگان با صدای یارا ۱۷۶ مورد ثبت شده و از این تعداد ۱۶۱ مورد مادران بوده‌اند که ۹۱% تماس‌گیرندگان را تشکیل می‌دهند،به طوریکه ۶۲% موارد مطرح شده در مورد مسائل پسران و ۳۸% در ارتباط با مسائل دختران بوده است و بیشترین مسائل مربوط به گروه سنی ۳ـ۰ سال، ۷ـ۴ سال و سپس ۱۱ـ۸ سال بوده است.

هم چنین بیشترین مسائل مطرح شده به ترتیب فراوانی در زمینه اختلالات رفتاری، مانند لجبازی، بدرفتاری، کمبود مهارت‌های زندگی، مشکلات تحصیلی، عدم اعتماد به نفس، دفع ادرار، پرخاشگری، نحوه برقراری ارتباط با دیگران، ترس از جدایی و ترس از تنها خوابیدن بوده و تحصیلات تماس‌گیرندگان به ترتیب دیپلم و بالاتر از دیپلم است.

بر اساس این گزارش، ‌بیشترین تماس‌ها به ترتیب فراوانی از مناطق ۵، ۴، ۹ و ۱۴ تهران بوده و شهرستان کرج و اسلامشهر و اراک بوده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید