خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  اخراج صد و بیست کارگر شرکت مخابرات گلستان

اخراج صد و بیست کارگر شرکت مخابرات گلستان

خبرگزاری هرانا – در حالیکه بر اساس سند اشتغال در سال جاری باید بیش از ۱۸۷ هزار شغل جدید در گلستان ایجاد شود، خبر اخراج ۱۲۰ کارگر شاغل در شرکت مخابرات استان موجی از نگرانی ایجاد کرده و این قشر را به آسیب پذیرترین قشر جامعه تبدیل کرده است.

در حالیکه منابع مردمی از اخراج این تعداد کارگران خبر می دهند ولی تاکنون مسئولان اداره کل کار و امور اجتماعی گلستان از بیکار شدن این تعداد نیروی کار در استان اظهار بی اطلاعی کرده اند و معتقدند کارگران اخراج شده برای پیگیری موضوع به این اداره کل اطلاع رسانی کنند.

به گزارش مهر، اخراج نیروهای کارگر وابسته به شرکت مخابرات گلستان تنها گوشه ای از وضعیت بغرنج و نامطلوب جامعه کارگری در استان است و هر روز بر شمار کارگران اخراج شده و کارخانجات دارای مشکل استان افزوده می شوند.

وضعیت نامناسب کارگران “نئوپان شموشک” کردکوی و کارگران معدن آزادشهر از دیگر نمونه هایی است که یاس و نامیدی را در قشر کارگر استان افزایش داده است.

پرداخت نشدن حقوق، عیدی و پاداش، سنوات، قراردادهای سفید امضاء، سپردن سفته و وثیقه برای ضمانت کار، بیمه نبودن، حمایت نشدن و .. گوشه ای مشکلات جامعه کارگری استان گلستان است.

در عین حال جمعی از کارگران شرکت نئوپان کردکوی با بیان اینکه چندماه حقوق و مزایا دریافت نکرده اند از مسئولان خواستند تا پاسخ دهند که اگر آنها چند ماه حقوق نگیرند، زندگیشان با چه وضعیتی روبرو خواهد شد.

برخی از این کارگران به دلیل نبود امنیت شغلی و ترس از اخراج از سوی کارفرمایان خواستند نامشان در گزارش درج نشود.

یک کارگر شرکت نئوپان شموشک کردکوی گفت: حدود ۱۶ ماه است که حقوق نگرفتیم و مسئولان استان نیز در جریان هستند و تاکنون به حق و حقوق خود نرسیدیم.

وی افزود: کارفرما، کارگران را مجبور به امضای قرارداد سفید می کنند تا اگر کارگری اخراج شد نتواند از نظر حقوقی پیگیری لازم داشته باشد و به حق و حقوش دست یابد.

وی اظهار داشت: طبق قانون قرارداد کارگران باید در چهار نسخه تنظیم و به نهادهای مختلف از جمله اداره کار، بیمه و .. ارسال شود و نسخه ای نیز در اختیار کارگران باشد ولی کارگران از مفاد این قرارداد بی خبرند و نسخه ای از قرارداد به ما داده نشد.

کارگر دیگری با چشمان اشکبار ادامه داد: شش ماه اجاره منزلم به تاخیر افتاد و برای گذران زندگی از تمام دوستان و اقوام پول قرض کرده ام و به همه بدهکارم.

کارگر دیگری اظهار داشت: شش سال است از عیدی، پاداش، سنوات و … خبری نیست، مسئولان به داد ما برسند و وعده های حمایت از کارگران را عملی کنند.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت کارخانه ما نامناسب است و مسئولان شرکت پاسخگوی کارگران نیستند و نمی دانم درمان را به کدام ارگان و مسئول بازگو کنیم.

این کارگر تاکید کرد: مسئولان به جای برگزاری جلسات و دادن شعارهای حمایت از این قشر، حمایت اصولی داشته باشند و برای رفع مشکلات جامعه کارگری اقدام عاجل کنند.

خرید هدیه روز معلم با قرض گرفتن پول از همکاران

کارگر دیگری گفت: فرزند خردسالم از من خواست به مناسبت روز معلم، هدیه ای تهیه کنم تا به معلمش بدهد، در حالیکه نمی داند، پدرش پول کرایه رفت و برگشت به محل کار را از دوستانش قرض می گیرد.

وی عنوان کرد: کار می کنیم تا مخارج زندگیمان را تامین کنیم و اکنون از اینکه نمی توانم ابتدایی ترین خواسته خانواده ام را تامین کنم باید شرمنده آنان باشیم.

عضو کمیسون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تائید مشکلات کارگران شرکت نئوپان شموشک گفت: کارگران این شرکت دارای مشکلات جدی هستند و چند ماه حقوق و مزایای آنها پرداخت نشده است.

وی عنوان کرد: کارگران معدن آزادشهر نیز چندماه حقوق نگرفته اند و مسائل جامعه کارگری باید از سوی متولیان امر بررسی ویژه شود.

مدیرکل کار و امور اجتماعی گلستان نیز در نشست بررسی مشکلات جامعه کارگری افزود: شرکت نئوپان شموشک حدود ۱۴ ماه تعطیل بوده و از زمان شروع به کار مجدد سه ماه است که حقوق کارگران پرداخت شده است.

رحمت الله نوروزی افزود: تاکنون نشستهای مختلفی با ورثه مهندس درویش و مالکان شرکت برگزار شده و اقداماتی برای رفع مشکلات کارگران این شرکت صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: مشکل اصلی این شرکت این است که هیئت مدیره ندارد و بین وراث اختلاف وجود دارد و قرار است هیئت مدیره جدید تشکیل شود.

وی عنوان کرد: اساسنامه معدن آزادشهر نیز مشکل دارد و باید اصلاح شود و کارگران این شرکت نیز حدود ۹ ماه  است حقوق دریافت نکرده اند.

به گفته نوروزی، اعتبار برای پرداخت معوقات کارگران شرکت نئوپان شوشک و معدن آزادشهر در بانک ملی موجود است و در صورت رفع مسائل حقوقی مشکلات رفع می شود.

مدیرکل کار و امور اجتماعی گلستان گفت: در سال جاری باید بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد شود که سهم استان از این میزان، ۱۸۷ هزار شغل است.

داداشی یک مسئول در اداره کل کار و امور اجتماعی گلستان در پاسخ به اخراج ۱۲۰ کارگر شرکت مخابرات گلستان در سال جاری افزود: از این قضیه اطلاعی ندارم و در صورت صحت، کارگران اخراج شده برای بررسی بیشتر به این اداره کل مراجعه کنند.

روند اخراج نیروهای کارگری در شرکت های گلستان در حالیست که این استان بر اساس ارزیابیهای دولت دهم در زمینه بیکاری در کشور سکاندار و جزء استانهای ۲۹ و ۳۰ است و تداوم اخراج کارگران، موجب برتری استان در این بخش می شود.

تاکید مسئولان استان گلستان برای ایجاد انقلاب در بخش اشتغال گلستان نیازمند توجه بیشتر به وضعیت جامعه کارگری و پیشگیری از اخراج کارگران شاغل در واحدهای کارگری است.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید