خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  وضع اسفبار دریاچۀ ارومیه

وضع اسفبار دریاچۀ ارومیه

خبرگزاری هرانا – فرخ مستوفی، کارشناس مسائل زیست محیطی در تهران،  احداث سدهای متعدد بر روی رودخانه ها در این منطقه و در نتیجه کاهش میزان ورود آب شیرین به دریاچه، اولویت دادن به مسائل کشاورزی و اشتغال و نادیده گرفتن ملاحظات زیست محیطی را از عوامل مؤثر در ایجاد وضع اسفبار کنونی دانسته و نسبت به آیندۀ دریاچه ارومیه بسیار بدبین است و پیش بینی می کند که طی بیست سال آینده بخش اعظم این دریاچه خشک خواهد شد. به گزارش رادیو فرانسه، بیست تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در تذکری کتبی به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری این کشور، خواستار رسیدگی به وضع بحرانی دریاچۀ ارومیه شدند.
خبرگزاری فارس در گزارشی که به وضعیت دریاچۀ ارومیه اختصاص داده است پس از اشاره به تذکر کتبی نمایندگان مجلس به محمود احمدی نژاد یادآوری می کند که خبرگزاری مهر ، یکی دیگر ازخبرگزاری های ایران، در دوشنبۀ این هفته گزارش داده بود که تالاب بین المللی دریاچۀ ارومیه که در سال های اخیر با انواع بلایای طبیعی و انسانی دست و پنجه نرم کرده است و به اعتقاد کارشناسان نفس های آخرش را می کشد این روزها در اتفاقی غیر منتظره به رنگ سرخ گرائیده است.
همزمان با گزارش امروز خبرگزاری فارس در مورد تذکر کتبی بیست نمایندۀ مجلس به رئیس جمهوری، مؤسسۀ تحقیقات شیلات ایران نیز امروز (چهارشنبه) اعلام کرد سرخی دریاچۀ ارومیه با کاهش دمای آب، شروع وزش بادهای منطقه ای و کاهش شدت و زمان تابش نور خورشید و افزایش آب های ورودی به دریاچه، البته به تدریج ودر سال های آینده، از بین خواهد ر فت.
در گفتگوئی با فرخ مستوفی، کارشناس مسائل زیست محیطی در تهران، علل تشدید وضعیت بحرانی دریاچۀ ارومیه، نقش دولت در این بحران زیست محیطی و چشم انداز آیندۀ این دریاچه را مورد بحث قرار داده ایم.
فرخ مستوفی احداث سدهای متعدد بر روی رودخانه ها در این منطقه و در نتیجه کاهش میزان ورود آب شیرین به دریاچه، اولویت دادن به مسائل کشاورزی و اشتغال و نادیده گرفتن ملاحظات زیست محیطی را از عوامل مؤثر در ایجاد وضع اسفبار کنونی دانسته و نسبت به آیندۀ دریاچه ارومیه بسیار بدبین است و پیش بینی می کند که طی بیست سال آینده بخش اعظم این دریاچه خشک خواهد شد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید