خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, 20th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۱۱ ساعت ۱۷:۲۴:۳۴

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ نوشتاری از حامد روحی نژاد به مناسبت روز معلم

هرانا؛ نوشتاری از حامد روحی نژاد به مناسبت روز معلم

خبرگزاری هرانا – حامد روحی نژاد، دانشجوی فلسفه دانشگاه شهید بهشتی، که پیش از انتخابات بازداشت شده بود در دادگاه های جمعی و نمایشی پس از حوادث انتخابات به اتهام عضویت در انجمن پادشاهی ایران، محکوم به اعدام شد. بعد ها حکم روحی نژاد در دادگاه تجدید نظر به ده سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

وی از دورن زندان نوشتاری را به مناسبت روز معلم نگاشته است که متن آن را در زیر می خوانید:

هرآنچه از نیک و بد و خوشبختی و بدبختی امروز گریبان گیر ماست و ما نیز از آن بهره مند و یا بدان مبتلا هستیم، همان چیزی ست که از طریق اموزش و فرهنگ و آیین حاکم بر اجتماع در درون ما نهادینه و با اجبار و استبداد حاکمیت مجبور به پذیرش ان شده ایم. از همین روست که به سادگی می توان گفت که آنچه اکنون بر ما حکومت و فرمانروایی می کند با تمام جزئیاتش چه نیک و چه بد بازتاب مستقیم درون، تربیت و خواسته ی خود ماست و اگر در اندیشه ی بهبود اوضاع و شرایط نا به سامان و فلاکت بار خود هستیم، لزوما می بایست به نوع آموزش و تربیت مرسوم بیش تر توجه کرده و در تغییر و تعیین آن، خود را محق و درخور بدانیم و با دگر گون کردن آن به فردای این سرزمین، رنگی دیگر بدهیم و از همین نقطه ی عطف است که ارزش و جایگاه آموزگار و نقش او معلوم و مشخص می گردد و به خاطر همین جایگاه و پایگاه والای آموزگاری است که همواره آرزویم این بوده و هست که یک آموزگار شوم. یک آموزگار پرورش یافته با آیین نیک نیاکانی؛ تربیت شده با پندار، کردار و گفتار نیک. یک آموزگار به راستی آموخته شده و کارآزموده، آن هم نه با علوم پوچ و تخیلی که زاده ی ذهن و بیماران روانی و قدرت طلبان است بلکه علوم زمینی و طبیعی که همگی در رابطه یا هستی و شناسایی موجودات و قوانین حاکم درون باشد. یک اموزگار آگاه و به دانش روز خبره.  نه در دانشگاه یا دوارن دبیرستان و راهنمایی بلکه در نخستین سال دوره ی ابتدایی که همه چیز برای دانش درست و بایستنی مهیاست و کافی ست در ذهن فرزندان این سرزمین بذری که باید و شایسته است، کاشته شود و در سال های سپسین بدان پرداخته. و گاه آشکار می شود از پس چند سال و چند دوره چه کسانی و از چه سرزمینی  حرف اول را در علوم گوناگون در جهان خواهند زد و این موضوع تنها با ایجاد شرایط یکسان و مطلوب بر همگان معلوم خواهد شد و از آن پس بی شک و شائبه جهانیان از این انبوه استعداد نهفته در خون فرزندان این مرز و بوم شگفت زده خواهند شد.

ایران با آموزش درست انسانی دوباره در اوج آسمان علم و دانش خواهد درخشید البته آموزشی که بی قید و شرط و بی هیچ وابستگی به خرافات باشد. کافیست یک بار و تنها یک بار اندیشه و نیرومندی و توانایی فرزندان این خاک را آزاد و مبرا از خرافه  در هر زمینه ای امتحان کنیم. آن گاه همه چیز به سان روز روشن خواهد شد.

از این رو آموزگاران در این برهه از زمان که همه جا بوی تعفن خرافه می زند وظیفه ی حیاتی و سرنوشت سازی را بر عهده دارند که اگر به راستی بدان پرداخته شود آینده در دست ایرانیان خواهد بود. امروز به دست آموزگاران است که فردا را به نیکی بیافرینند. از سویی دیگر به جاست که در این فرصت از بهترین یارو دوست آموزگار و دربندم، که فرشته ای فاضل و فرزانه و فرهیخته، رادمردی راستین و رهنمایی قهار، زیبا رو و زیباخوی، زشتی گریز و زشتی ستیز، آموزگاری آرام و آراسته و بی آلایش، دوستی دادگر و در گونه و دریا دل با کرداری پاک، منشی مردانه، اهل آسمان ادب، نگاری نازنین، گل و گنجی گران و رزی رمزگونه است؛ به خاطر تمام آموزه های  ارزشمند و کارآمدش که در مدت اندک با هم بودن و کلیه ی زحماتی که برایم متقبل شده است سپاسگذاری کرده و دست های گرم و پرمحبتش را از ژرفای جان ببوسم.

روز معلم مبارک

حامد روحی نژاد، بند ۳۵۰ زندان اوین

اردی بهشت۱۳۸۹

 

منبع:هرانا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید