خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف  >  بیست و سه هزار پرستار در انتظار استخدام هستند

بیست و سه هزار پرستار در انتظار استخدام هستند

خبرگزاری هرانا – رئیس سازمان نظام پرستاری گفت: چنانچه استخدام ۲۳ هزار پرستار محقق نشود و با تصویب شورای عالی نظام پرستاری تا آخر ماه رمضان اجرایی نشود، جامعه پرستاری کاری را که در سال ۸۳ کرد تکرار می‌کند، یعنی درخواست برگزاری تجمع را اگر این روند تا آخر ماه رمضان ادامه داشته باشد به وزارت کشور ارائه می‌کنیم، گر چه امیدواریم پرستاران به صورت خودجوش دست به اقدامی نزنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غضنفر میرزابیگی در نشست خبری با اشاره به اینکه ۵۰ درصد کادر بهداشتی و درمانی کشور پرستاران هستند، افزود: این درحالی است که با مشکلات ساعت کار بالا و نداشتن تعرفه خدمات دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی ادامه داد: اگر مسئولان نگران تجمع پرستاران هستند که شاید بعد از ۲ ساعت هم جمع شود اما ما نگران این هستیم که پرستاران بی‌انگیزه و بی‌تفاوت شوند و بدون دلسوزی برای بیماران فقط بیایند و ساعات کاریشان را پرکنند و بروند، در این صورت دیگر نظام مراقبت از سلامت بیماران به کلی از بین می‌روند و این خطری است که سلامت مردم را تهدید می‌کند که باید جلوی آن را با اجرای کامل قوانین بگیریم.

میرزابیگی گفت: با وجود اینکه طرح کاهش ساعت کاری پرستاران و قانون ارتقای کیفی خدمات پرسنل بالینی در مجلس تصویب و شورای نگهبان تأیید کرد و با وجود اینکه رئیس جمهور ابلاغ کرده و حتی در روز پرستار نیز اعلام شد که باید زمینه استخدام ۲۳ هزار پرستار فراهم شود، اما هنوز با وجود پیگیری‌های وزارت بهداشت و موافقت معاونت سرمایه انسانی، به دلیل مخالفت معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری اجرا نشده است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری افزود: اجرای مصوبه جذب ۲۰ هزار پرستار در بخش دولتی از سوی معاونت سرمایه انسانی ریاست جمهوری نیازمند تخصیص اعتبار ۲۳۰ میلیارد تومانی برای سال ۸۹ که همان ماهانه ۱۹ میلیارد تومان است و تصویب پست‌های سازمانی برای آنها هنوز عملی نشده است.

میرزابیگی گفت: فشار کاری به پرستاران خردکننده است و وضعیت به گونه‌ای است که پرستاران می‌گویند وعده‌های داده شده عملی نشده و ما هستیم. به شدت از طرف جامعه پرستاری تحت فشار هستیم و اجرای قوانین مصوب شده برای پرستاران ملموس نیست.

وی افزود: اگر استخدام ۲۳ هزار پرستار مشکل قانونی دارد، دولت با لایحه یا نمایندگان با طرح دوفوریتی آن را حل کنند اما تصور ما این است با تصویب قانون ارتقای کیفی خدمات پرسنل بالینی و ابلاغ و دستور رئیس جمهوری هیچ مشکلی برای جذب یکباره ۲۰ هزار پرستار در سال جاری وجود ندارد.

رئیس سازمان نظام پرستاری با اشاره به اضافه کاری و شیفتهای اجباری گفت: در زمان حاضر شاهد هستیم که به علت کمبود کادر پرستاری یک پرستار مجبور است در ۳ شیفت کاری پشت سر هم کار کند و چنین پرستاری هنگام دادن دارو به بیمار اشتباه می‌کند و سلامت بیماران به خطر افتاده است. در اغلب اوقات در شیفت‌های شب یک پرستار باید از ۴۰ بیمار به طور همزمان مراقبت کند

رییس سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: اگر استخدام پرستاران عملی نشود با توجه به سرعت بالای ساخت بیمارستان‌ها در کشور در آینده با کمبود بیشتر پرستار در بیمارستان‌ها مواجه می‌شویم، طی ۴ سال گذشته ۱۲ هزار تخت بیمارستانی در کشور ساخته شد و طی ۴ سال آینده نیز قرار است ۳۲ هزار تخت بیمارستانی جدید احداث شود که با روند فعلی استخدام نیرو قطعاً با مشکلات جدی در ارائه خدمات پرستاری به بیماران مواجه می‌شویم.

میرزابیگی اضافه کرد: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری نیز با گذشت بیش از ۲ سال از زمان تصویب هنوز اجرایی نشده است. گر چه وزیر بهداشت وعده داده است که نیمه دوم امسال در برخی نقاط کشور به صورت آزمایشی اجرا شود اما هنوز شورای عالی بیمه این تعرفه‌ها را مصوب نکرده و منتظر تصویب این تعرفه‌ها در شورای عالی بیمه در وزارت رفاه هستیم.

وی با اشاره به فاصله دریافتی بین کادر پرستاری و پزشکان در یک بخش خاص درمانی تا ۴ برابر افزود: یا کارانه را برای تمام گروه‌های کادر بهداشتی و درمانی حذف کنند یا برای همه به صورت عادلانه باشد، یا دریافتی پرستاران را متناسب با پزشکان بالا ببرند یا دریافتی پزشکان را متناسب با آن پایین بیاورند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید