خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  کارگروه «بازداشت‌های خودسرانه»سازمان ملل خواستار آزادی سحرخیز شد

کارگروه «بازداشت‌های خودسرانه»سازمان ملل خواستار آزادی سحرخیز شد

خبرگزاری هرانا – همزمان با انتشار خبرهایی مبنی بر وخامت اوضاع جسمانی عیسی سحرخیز، روزنامه نگار زندانی، کار گروه «بازداشت‌های خودسرانه» سازمان ملل متحد، با محکوم کردن بازداشت یک ساله آقای سحرخیز، از مقامات ایران خواست او را فورا آزاد کند.

متن نامه کار گروه «بازداشت های خودسرانه» سازمان ملل متحد به مقامات ایران توسط خانواده و وکیل مدافع عیسی سخر خیز روز شنبه منتشر شده است. در این نامه علاوه بر در خواست آزادی فوری و بی قید شرط عیسی سحر خیز، از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته شده است تا «دادگاهی عادلانه بر اساس استانداردهای بین‌المللی برای رسیدگی» به اتهامات عیسی سحرخیز تشکیل شود.

عیسی سحرخیز، مدیر کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و بنا به نوشته دفاعیه‌اش، به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت، که از جمله منجر به شکستگی دنده وی شد.

مهدی سحرخیز، فرزند این روزنامه نگار زندانی، در این باره به رادیو فردا گفت :«شکایتی توسط وکیل عیسی سحر خیز به سازمان ملل متحد ارائه شده بود و پس از یکسال پاسخ دادند و این نامه را برای مقامات ایرانی فرستادند که مقامات ایرانی پاسخی به این نامه ندادند. طبق اظهار نظر این گروه بازداشت پدر من غیر قانونی است».

نگرانی از وضعیت جسمی عیسی سحر خیز

مهدی سحرخیز درباره وضعیت جسمی عیسی سحرخیز می‌گوید:«پدرم دیشب ساعت سه نصف شب زمین خورده است و به سختی می توانند ده قدم راه بروند . دیسک کمر ایشان مشکل پیدا کرده و روی دو رگ سیاتک امده است، ایشان نیاز خیلی مبرمی به مراجعه به بیمارستان و دکتر دارند.»

مهدی سحرخیز می افزاید:« تنها چیزی که الان می تواند ایشان را سرپا نگه دارد قرص های مسکن است و آمپول های فراوانی که به ایشان می زنند که بتواند درد را تحمل کند.  ایشان الان قادر به حرکت نیست».

مهدی سحرخیز می گوید شرایط بد زندان اصلی ترین دلیل وخامت شرایط جسمی پدرش است.

مهدی سحرخیز هم چنین تاکید کرده است که پدرش پیش از زندان هیچ مشکلی نداشت است و بیماری وی در جریان بازداشت در یکسال اخیر رخ داده است.

اخبار تایید نشده ای درباره صدور حکم محکومیت عیسی سحرخیز به زندان منتشر شده است. ولی مهدی سحرخیز از صدور چنین حکم اظهار بی اطلاعی کرده است.

اتهام های عیسی سحرخیز تحت عنوان «شرکت در اغتشاشات پس از انتخابات» و «تشویق مردم به اغتشاش»، که هنگام بازداشت علیه وی اعلام شد، پیش از برگزاری دادگاه به «توهین به مقام رهبری» و «فعالیت و تبلیغ علیه نظام» تغییر یافته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید