خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱۵ مرداد ۱۳۸۹, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۱۵ ساعت ۱۰:۱۸:۲۱

    خانه  > زندانیان  >  نگرانی شدید مادر سارا شورد از وضعیت سلامت وی در زندان اوین

نگرانی شدید مادر سارا شورد از وضعیت سلامت وی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – نورا شورد،‌ مادر سارا شورد، یکی از سه شهروند آمریکایی که در زندان اوین به سر می‌برد، روز پنجشنبه به شدت نسبت به وضعیت سلامت دخترش ابراز نگرانی کرد و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که وی را آزاد کنند.

به گزارش رادیو فردا، مادر سارا شورد همچنین از گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه خواسته است که فورا برای پایان دادن به زندان انفرادی دخترش با مقامات ایرانی تماس گرفته و پا درمیانی کند. شین باور و جاشوا فتال، ۲۷ ساله، همراه با سارا شورد، ۳۱ ساله، در مردادماه سال گذشته، در مرز ایران و عراق، توسط مأموران ایرانی دستگیر شدند و به آنها اتهام جاسوسی زده شد؛ در حالی که ایران می‌گوید این سه شهروند آمریکایی در خاک ایران دستگیر شده‌اند، در برخی از گزارش‌های که در رسانه‌های غربی منتشر شد، قید شده بود که این شهروندان آمریکایی در خاک عراق دستگیر شده بودند.

مادر سارا شورد می‌گوید که دخترش در تماس تلفنی با وی گفته است که مشکوک به ابتلا به سرطان سینه است.

مادر سارا شورد همچنین تاکید کرده است از آنجا که مسئولان ایرانی از “انتقال دخترش از زندان انفرادی” خودداری کرده و گزارشی از درمان وی ارائه نکرده‌اند، وی این هفته درخواست خود را به گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه تقدیم کرده است.

نورا شورد درباره نحوه رفتار با دخترش می‌گوید: شکنجه شکل‌های گوناگون دارد و به گونه گسترده‌ای پذیرفته شده است که زندان انفرادی یک نوع شکنجه روانی نادیدنی است به ویژه در موردی همچون مورد سارا که نمی‌داند که چرا زندانی شده و چه بر سر او خواهد آمد.

نورا شورد می‌افزاید: رفتاری که با سارا می‌شود بی رحمانه غیرانسانی و تحقیرآمیز است و ایران نسبت به همه درخواست‌ها و التماس‌های من از جمله پیرامون آشکار ساختن نتیجه آزمایش‌های پزشکی که پنج ماه پیش روی سارا انجام شده، بی اعتنایی می‌کند.

در بیانیه‌ای که از سوی خانواده این سه شهروند آمریکایی صادر شده، تاکید شده که این سه نفر، هنگام یک سفر کوتاه کوهنوردی به کردستان عراق توسط نیروهای ایرانی “در جوار مرز ایران” دستگیر شد‌ه‌ا‌ند.

برپایه این بیانیه خانواده‌های این سه آمریکایی این مورد را همچنین به گروه کاری سازمان ملل متحد برای بازداشت خودسرانه ارجاع کرده و درخواست پادرمیانی کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید