خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, 21st of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۱۱ ساعت ۷:۳۷:۰۷

    خانه  > فرهنگی  >  چهره های برجستۀ صنعت سینمای آمریکا خواستار آزادی جعفرپناهی شدند

چهره های برجستۀ صنعت سینمای آمریکا خواستار آزادی جعفرپناهی شدند

خبرگزاری هرانا – گروهی از چهره های برجستۀ صنعت سینمای آمریکا از جمله استیون اسپیلبرگ، مارتین اسکورسیزی و فرانسیس فورد کاپولا از جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی جعفر پناهی کارگردان سینما شدند.

به گزارش صدای آمریکا، در پتیشنی که توسط فیلمسازان و بازیگرانی نظیر رابرت دنیرو و رابرت ردفورد امضاء شده است این گروه دستگیری آقای پناهی را تقبیح کرده و ادامه بازداشت وی را محکوم نموده اند.

جعفر پناهی در اسفند ماه سال گذشته به همراه همسر، دختر و پانزده نفر که در منزل وی مهمان بودند، بازداشت شد. آقای پناهی به زندان اوین منتقل شد در حالی که بقیه آزاد شدند.

امضاء کنندگان پتیشن می گویند که مقامات ایرانی اتهامات عنوان شده علیه آقای پناهی را تغییر داده و مدعی شده اند وی در حال ساختن یک فیلم ضد رژیم بوده است که جرمی جدی در ایران محسوب می شود.

آقای پناهی فیلمسازی است با معروفیت جهانی که علناً از اعتراضات اخیر در کشور حمایت کرده است و آثار اخیر وی در ایران ممنوع اعلام شده اند.

یکی از فیلم های آقای پناهی بنام “دایره” به نقد رفتاری که با زنان در جمهوری اسلامی می شود پرداخته است در جشنواره ونیز در سال ۲۰۰۰ برنده جایزۀ شیر طلایی شد.

مقامات ایرانی در مهرماه سال گذشته آقای پناهی را ممنوع الخروج اعلام کردند.

سال گذشته در جشنوارۀ فیلم مونترال که او رییس هیأت داوران بود شال سبز به گردن گذاشت تا همبستگی خود را با مردم معترض نشان دهد.

به گزارش رسانه ها اخیراً طاهره سعیدی همسر آقای پناهی در نامه ای نسبت به سلامت شوهر خود و وضعیت وی در زندان، اظهار نگرانی عمیق نموده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید