خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۹, 15th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۱۰ ساعت ۲۰:۳۲:۵۸

    خانه  > زنان  >  سازمان ملل عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را تصویب کرد

سازمان ملل عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را تصویب کرد

خبرگزاری هرانا – با وجود اعتراض هایی که علیه عضویت ایران در “کمیسیون مقام زن” سازمان ملل متحد صورت گرفت، شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل به اتفاق آرا، عضویت ایران در این کمیسیون را تصویب کرد.

این کمیسیون از کمیته های فرعی شورای اقتصادی – اجتماعی سازمان ملل است که ۴۵ عضو دارد. اعضا کمیسیون هر چهارسال یکبار انتخاب می شوند. یازده کرسی این کمیسیون به منطقه آسیا تعلق دارد که اینبار دو کرسی آن خالی بود. ایران و تایلند تنها نامزدهای این دو کرسی بودند. جمهوری اسلامی پس از مخالفت گروههای حقوق بشر با عضویت آن در شورای حقوق بشر سازمان ملل، خود را نامزد عضویت در کمیسیون مقام زن کرد.

به گزارش بی بی سی، “کمیسیون مقام زن”، مسئول بررسی وضعیت زنان (CSW) است. این نهاد وابسته به شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد بوده با هدف اصلی برقراری برابری حقوق زن و مرد و کمک به پیشرفت زنان در سراسر دنیا تشکیل شده است.

کمیسیون مقام زن نقش تصمیم‌گیری با ضمانت اجرایی ندارد، اما به گفته برخی فعالان حقوق زنان بالاترین مقام نظارتی در حوزه‌ زنان در سازمان ملل به‌شمار می‌آید.

عضویت ایران در حالی در این کمیسیون تصویب شده که این کشوریکی از کشور هایی است که نه تنها به‌طور رسمی کنوانسیون رفع تبعیض از زنان را نپذیرفته است، بلکه اعلام می‌کند با آن مخالف است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید