خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۸۹, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۱۱ ساعت ۷:۵۶:۲۶

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  دو دانشجوی ایرانی در بازداشت، دو دانشگاه انگلیسی و دو واکنش متفاوت

دو دانشجوی ایرانی در بازداشت، دو دانشگاه انگلیسی و دو واکنش متفاوت

خبرگزاری هرانا – روزنامه گاردین انگلستان ماه گذشته و ١٠ روز پس از بازداشت مجدد محمدرضا جلائی پور به بررسی تفاوت واکنش‌های دانشگاه‌های آکسفورد و دورهام در برابر بازداشت دانشجویانشان، محمدرضا جلائی پور و احسان عبده پرداخته است.

این مطلب به قلم Ian Black خبرنگار بخش خاورمیانه نشریه گاردین منتشر شده است. ترجمه این مطلب به فارسی که توسط سایت دانشجونیوز انجام شده، در ادامه آمده است:
واکنش‌های مغایر دانشگاه‌های آکسفورد و دورهام در پاسخ به بازداشت دانشجویانشان در تهران

این قصه ی دو دانشگاه از بهترین دانشگاه های انگلستان، قصه دو دانشجوی قابل احترام ایرانی، دو بازداشت طولانی مدت بدون محاکمه در جمهوری اسلامی و دو واکنش بسیار متفاوت است.

محمد رضا جلائی پور، دانشجوی دکترا دانشگاه آکسفورد، کسی که در سال ٢٠٠٩ برای رهبر مخالفان، میرحسین موسوی مبارزه (انتخاباتی) کرد، ده روز قبل دوباره بازداشت شد. جلائی پور محقق در زمینه ی جامعه شناسی دین، تقریبا یک سال قبل مدت کوتاهی بعد از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری برای اولین بار بازداشت شد، زمانی که او و همسرش فاطمه شمس در حال سوار شدن در هواپیما دوبی در مسیر انگلستان بودند.

جلائی پور ٢٧ ساله هشتاد روز در زندان بود و بیش از ۵۰ روز آن را در سلول انفرادی زندان بدنام اوین تهران به سر برد. جلائی پور پس از آزادی در ماه سپتامبر  به قید وثیقه، در ایران در کنار خانواده ماند و همچنان گذرنامه اش توقیف بود. شمس -به رغم هشدار مقامات برای بازگشت به خانه- هنوز در آکسفورد جایی که تحصیل می کند، است.

در ١۴ ژوئن مقامات به همسر فاطمه شمس اطلاع دادند که برای پس گرفتن گذرنامه اش باید به مسجد مراجعه کند. اما در عوض، جلائی پور با ۵ مامور لباس شخصی به خانه بازگشت، کسانی که پیش از بردن او خانه را تفتیش و اموالش را توقیف کردند. مشخص نیست چرا او دوباره در حالی دستگیر شده که قوه قضائیه ایران پیش از این اعلام کرده بود پرونده او بسته شده است. او دوباره در سلول انفرادی نگه داری می شود. شمس می گوید «این یک آدم ربائی است».

چهار روز بعد پرفسور مارگارت مک میلان سرپرست سنت آنتونی کالج آکسفورد، نامه ای به رهبر ایران، آیت الله علی خامنه ای نوشت. مک میلان اعتراض کرد و گفت: «این روند شایسته جمهوری اسلامی نیست و ظلم بزرگی در حق محمد رضا و همسر او و  خانواده اش است.»

«فاطمه نه تنها رنج ماه ها دور بودن از شوهرش را تحمل می کند. بلکه در حال حاضر از ظلم مضاعف دریافت ایمیل های تهدید آمیز و توهین آمیز از سوی گروهی که پشت نام ارتش سایبری ایران پنهان هستند، رنج می برد. من برای پیدا کردن کسانی که مسئول این حملات شرم آور هستند و متوقف کردن آنها به شما پافشاری می کنم.»

جای تعجب نیست اگر که شاید، هیچ جوابی از خامنه ای دریافت نشده است. ولی نامه های مک میلان توسط تلویزیون بی بی سی فارسی که به میزان گسترده ای در ایران دیده می شود انعکاس داده شد. شمس همچنین از دیگر موضع گیری های دانشگاه از آغاز این موضوع سپاسگزار است.

ولی داستان احسان عبده تبریزی بسیار متفاوت بوده است. دانشجوی دکتری دانشگاه دورهام که از اواسط  ژانویه پس از سفر به ایران برای دیدار خانواده اش، در زندان به سر می برد.

او بیش از ۵۰ روز در سلول انفرادی گذراند و در حال حاضر وضعیت سلامتی او نامساعد گزارش شده است. او به لحاظ سیاسی فعال نبوده ولی دوستانش معتقدند یکی از دلایل دستگیری او شاید به خاطر پدرش، حسین، مدیر روزنامه اصلاح طلبِ توقیف شده سرمایه از روزنامه های منتقد رئیس جمهور محمود احمدی نژاد باشد، کسی که در تابستان گذشته در مقابل موسوی ادعای پیروزی کرد. برخی گمان می کنند او در مدت اقامت خود در انگلستان، تحت نظر بوده است.

دانشگاه دورهام تا این هفته حتی از اعلام اینکه عبده تبریزی دستگیر شده خودداری کرد. روزنامه نگارانی که با دانشگاه تماس گرفتند با اخطار و هشدار این که فاش شدن موضوع می تواند او را به خطر بیاندازد، مواجه شدند.

یکی از دوستان با شکایت می گوید: «دانشجویان ایرانی که به کاستی های دانشگاه اعتراض کردند، به طور خصوصی توبیخ یا ارعاب شدند»، دیگری گفت: «با توجه به عدم پاسخگویی در خصوص دستگیری، دولت ایران نیزهیچ فشاری برای توضیح این بی عدالتی حس نکرد.»

همکاران او در دانشگاه اسسکس، جایی که عبده تبریزی کارشناسی ارشدش را خوانده برای آزادی او طومار دادند، اما از سوی سفارت ایران در لندن هشدار داده شد که نباید در امور داخلی دخالت کنید.

دانشگاهیان نگران دورهام در آن هنگام طومار را پیگیری می کردند ولی دانشگاه هشدار داد که کارکنان فقط به عنوان «نظرشخصی» می توانند امضا کنند. این موضوع باعث سکوت رسمی دانشگاه دورهام، و مغایرتی قابل توجه با واکنش آکسفورد برای جلائی پور شد.

دانشگاه دورهام در نهایت دیروز بیانیه ای خطاب به گاردین صادر کرد. در این (بیانیه) تاکید شده که به گفته سفارت ایران عبده تبریزی به اتهام مربوط به امنیت ملی و آسیب به اموال عمومی در جریان تظاهرات تعطیلات عاشورا در ماه دسامبر زمانی که ١٠٠٠ نفر دستگیر شدند، در بازداشت به سر می برد.

پرفسور آنتونی فورستر، معاون ریاست دانشگاه می گوید: «ما ایمنی و حفاظت از دانشجویانمان را بسیار جدی می گیریم و پیگیری ها به محض افزایش نگرانی ها مطرح شدند، ولی اثبات اطلاعات کسب شده از ایران بسیار دشوار است.»

دوستان عبده تبریزی بیانیه را به خاطر عدم صراحت لهجه رد می کنند و ادعا می کنند سکوت مفرط دانشگاه دورهام می تواند فقط به دلیل ارتباط دانشگاه با سفارت ایران و موسساتی مانند خیریه مهدیه قم و سازمان میرات فرهنگی ایران در تهران قابل توجیه باشد.

دانشگاه دورهام به تلاش‌های حامیان عبده تبریزی که همچون تیری در تاریکی انجام می شود، حساس است و چنین انتقادی را رد می کند.

بیانیه فورستر، نوشته شده به سفارت ایران در لندن می گوید: «دانشگاه ارتباط با خانواده ی احسان را با مشاوره و مستقل از هر مبارزه عمومی یا چهارچوب سیاسی ادامه خواهد داد و ارتباط نیز دارد.»

«ما به نتایج مثبت امیدواریم، ولی به نظارت دقیق موضوع و بررسی موضع مان ادامه خواهیم داد،  با تضمین اینکه هر اقدامی به نفع احسان است»  و در خاتمه آمده. «ما هیچ نظر بیشتری در این مرحله ی حساس نخواهیم داد.»

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید