خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۹, 16th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۱۰ ساعت ۱۹:۱۰:۳۵

    خانه  > زندانیان  >  اتهام جدید ایران علیه “سه امریکایى” یک سال پس از دستگیرى

اتهام جدید ایران علیه “سه امریکایى” یک سال پس از دستگیرى

خبرگزاری هرانا – رامین میهمانپرست سخنگوى وزارت امور خارجه ایران روز یکشنبه ۱/۸/۲۰۱۰ در باره سه کوهنورد امریکایى بازداشت شده در ایران اعلام کرد: نهادهاى ایرانى ذیربط، در این زمینه تحقیق مى کنند که علاوه بر ورود غیر مجاز به خاک ایران، سایر اتهامات احتمالی مانند اقدام یا نیت ضد امنیتی آنها علیه جمهوری اسلامی ایران را متوجه آنان کنند.

وى که یک سال پس از حادثه دستگیرى این سه امریکایى سخن مى گفت، اظهار داشت: “ تحقیقات ادامه دارد، ولى به هر حال جرم آنان محرز است و باید محاکمه شوند.” مهمانپرست گفت : ” آنها به علت ورود غیر‌قانونی به خاک ایران بازداشت شده‌اند، لذا تخلف آنها محرز بوده و باید مانند هر فرد دیگری در برابر قانون پاسخگو باشند.”

وى افزود: ایران در این رابطه تسلیم فشارهاى سیاسى نمى شود.

او توضیح داد: ” موضوع یاد شده صرفاً امری قضایی است و در این چارچوب پیگیری می‌شود، لذا هرگونه تلاش برای تأثیرگذاری بر پرونده قضایی نامبردگان از طریق فشارهای سیاسی یا سناریوهای رسانه‌ای اخیر در برخی شهرهای اروپایی هیچگونه تأثیری بر رویکرد مستقل قوه‌قضائیه در این زمینه نخواهد داشت.”

اظهارات این مقام ایرانى در واقع پاسخى به درخواستى بود که دو روز پیش از سوى باراک اوباما رئیس جمهور امریکا مطرح شده بود. اوباما از مسئولان ایرانى خواسته بود که “سه امریکایى بازداشت شده را که کارى براى دولت امریکا نمى کردند و هیچ گونه جرمى را مرتکب نشده اند فورا آزاد کنند”.

شاین پاور ( ۲۷ ساله)، سارا شورد (۳۱ ساله) و جوش فاتال (۲۷ ساله) در ۳۱ ژوئیه ۲۰۰۹ در نزدیکى مرز ایران وعراق از سوى نیروهاى ایرانى بازداشت شدند.

آنان گفته اند که براى هواخورى و تفریح در آن منطقه کوهستانى کُردنشین حضور یافته اند و راه را گم کرده و به اشتباه وارد خاک ایران شده اند.

مهمانپرست در پاسخ به این سؤال که آیا ایران این بازداشت شدگان را در برابر ایرانیانى که در امریکا در زندان بسر مى برند نگه داشته است ، گفت: ” خیر، این موضوع ربطى به بازداشت شدگان ایرانى در امریکا ندارد.”

سخنگوى وزارت امور خارجه ایران تقاضاى اوباما براى آزادى این سه امریکایى را مردود دانست.

وى گفت: ” فشارهاى سیاسى و جنجالهاى رسانه اى تاثیرى در روند قضایى این پرونده نخواهد داشت.”

گفتنى است که احمدى نژاد چند ماه پیش از این اشاره اى به این موضوع کرد که “ایرانیان هم زندانیانى در امریکا دارند و نسبت به سرنوشت آنان حساس اند”.

مقامات ایرانى از جمله به ” بازداشت مخفیانه معاون پیشین وزارت دفاع ایران که در سال ۲۰۰۷ ناپدید شد اشاره مى کنند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید