خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۹, 19th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۱۰ ساعت ۱۵:۱۶:۲۲

    خانه  > زندانیان  >  دیدار خانواده‌های زندانیان سیاسی با علیرضا آوایی

دیدار خانواده‌های زندانیان سیاسی با علیرضا آوایی

خبرگزاری هرانا – مسئولان زندان اوین به زندانیان سیاسی معترض گفته‌اند که آنجا را کهریزک دوم می‌کنند. این تهدید، خانواده‌‌های افراد در بند را نگران‌تر از قبل کرده است. سه نفر به نمایندگی از سوی سایرین به دیدار مدیرکل دادگستری تهران رفتند.

به گزارش دویچه وله، شش روز پس از قطع تماس‌های تلفنی زندانیان بند ۳۵۰ اوین، گارد ضد شورش وارد این بند شده و زندانیان معترض را به انفرادی برده است. به گزارش وبسایت “کلمه”، مسئولان اوین در تهدید معترضان گفته‌اند که بند ۳۵۰ را به کهریزک دوم مبدل خواهند کرد. اعتراض زندانیان این بند از آخرین ملاقات آنها آغاز شده است. زندانیان در روز دوشنبه چهارم مرداد شاهد رفتار نامناسب و توهین‌آمیز ماموران زندان با خود و بستگان خویش بودند. بی‌اعتنایی ماموران به انتظار فرساینده خانواده‌ها و تعلل عمدی منجر به کاهش زمان ملاقات، موجب تحصن برخی زندانیان در سالن ملاقات کابینی شد. لعو ملاقات بهمن احمدی‌امویی و کیوان صمیمی، اعتراض سایرین را به دنبال داشت. این دو کمی بعد همراه با ۱۵ زندانی سیاسی دیگر به سلول انفرادی منتقل شدند. آنها از همان روز در اعتراض به تهدیدها و توهین‌های ماموران زندان دست به اعتصاب غذا زدند.

ادامه اعتصاب و انتشار خبر بیهوشی پیمان کریمی‌آزاد، خانواده‌ها و بستگان زندانیان را به شدت نگران کرد. آنها در روز جمعه هشتم مرداد، نامه‌ای سرگشاده به دادستان تهران نوشته و خواستار رسیدگی به وضع عزیزان خود و انتقال دوباره آنها به بند عمومی شدند. تجمع این خانواده‌ها در برابر دادستانی در روز شنبه نهم مرداد ماه، با دخالت ماموران انتظامی برهم خورد و بی‌نتیجه ماند.

وبسایت “کلمه” گزارش داده که گارد ضد شورش و مسئولان اوین از جمله بزرگ‌نیا، رییس بند ۳۵۰، به زندانیان معترض گفته‌اند که اوین را تبدیل به کهریزک دوم می‌کنند. این وبسایت از نگرانی سایر زندانیان بند ۳۵۰ نوشته که می‌ترسند بی‌توجهی به اعتصاب غذای این هفده نفر، سرنوشت ناگواری را برای آنان رقم زند.

قول مساعدت علیرضا آوایی

نمایندگان خانواده‌های زندانیان سیاسی روز یکشنبه دهم مرداد به دیدار علیرضا آوایی، مدیرکل دادگستری استان تهران رفتند.  خانم‌ها مجردی، نورانی‌نژاد و پرویزی به نیابت از ۵۰ نفر دیگر، مشکلات زندان اوین و خواست‌های افراد اعتصابی را به آگاهی آقای آوایی رساندند.

حسین نورانی‌نژاد پروانه رضا، مادر حسین نورانی‌نژاد، به دویچه‌وله گفت: «آقای آوایی حرف‌های ما را به آقای دادستان منتقل کرد. ایشان گفت که این موضوع کوچکی است که بزرگ شده و ما آن را پیگیری و حل خواهیم کرد. آقای آوایی گفت که با رییس زندان اوین در باره خواست زندانیان صحبت خواهد کرد. قرار شد عصر روز یکشنبه به ما خبر پیگیری‌ها را بدهند.» حسین نورانی‌نژاد رییس کمیته اطلاع‌رسانی جبهه مشارکت و روزنامه‌نگار از تابستان گذشته در زندان به سرمی‌برد.

خانم پروانه رضا می‌گوید که خانواده‌ها اعتراض خود به دیدارهای یک‌نفره در ملاقات حضوری را نیز به گوش دادستان رسانده‌اند: «چند نفر ساعت‌ها انتظار می‌کشیم اما تنها یک‌نفر اجازه ملاقات می‌گیرد. بقیه بیرون می‌ایستند و مثلا بچه پدرش را نمی‌بیند. آقای دادستان گفت، من این را دستور نداده‌ام و مربوط به زندان اوین است. قرار شد این را هم پیگیری کنند.»

خانواده‌های زندانیان سیاسی به آقای آوایی گفته‌اند، در صورت ادامه بی‌خبری از فرزندان و همسران خود، همگی اعتصاب غذا می‌کنند.  خانم پروانه رضا تاکید می‌کند که اخبار پراکنده و تایید نشده‌ای چون انتقال یک نفر دیگر از اعتصاب‌کنندگان به بیمارستان، نگرانی آنها را صد چندان می‌کند. او به دویچه‌وله می‌گوید: «هیچ خبر مستقیمی نداریم و درست نمی‌دانیم آنچه می‌شنویم موثق و دقیق است یا نه. اگر بگذارند بچه‌های ما تلفن بزنند، دستکم واقعیت برایمان روشن می‌شود.»

مهیندخت مصباح

تحریریه: کیواندخت قهاری

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید