خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۹, 18th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۱۰ ساعت ۷:۵۷:۱۳

    خانه  > اقلیت های ملی  >  بیش از یازده کاسبکار کرد کشته و زخمی شدند

بیش از یازده کاسبکار کرد کشته و زخمی شدند

خبرگزاری هرانا – در پی آتش گشودن نیروهای سپاه پاسداران به سوی کاسبکاران کرد در دو نقطه مرزی، دیروز بیش از ده تن کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری کردستان، روز ۹ مرداد، کول‏برها و کاسبکاران مرزی روستای “کانی‏رش” در دامنه‏ های قندیل واقع در مناطق مرزی از سوی نیروهای سپاه پاسداران مورد حمله قرار گرفتند.

در پی حمله به کاسبکاران بومی این منطقه دو تن از آنها کشته و ۸ نفر دیگر نیز به شدت زخمی شدند.
به گفته ی شاهدان عینی، اجساد دو نفر از کشته شدگان تا دیشب در میادین مین افتاده و نیروهای حکومتی اجازه خارج کردن آنها از منطقه نداده بودند.

این حمله در حالی صورت می‏گیرد که این منطقه در خاک کشور عراق و در حدود حکومت اقلیم کردستان قرار دارد.

از سوی دیگر خبرگزاری کردستان از کشته شدن یک کاسبکار دیگر در شامگاه پنج شنبه هفتم مرداد ماه در منطقه سلماس خبر داد.در این روزعده‏ای از کاسبکاران کرد در نزدیکی روستای “خوناوین” واقع در منطقه سلماس مورد حمله نیروهای نظامی قرار گرفتند و در نتیجه این حمله، شهروندی به نام “شمس‏الدین جلی‏باقو” از اهالی روستای “خوناوین” کشته شد.

علاوه بر این نیروهای نظامی در همین روز، در محلی موسوم به “هنگه‏ژال” در منطقه سقز ۱۲ کاسبکار را دستگیر و ۴۰ رأس از چهارپایان آنان را نیز با خود بردند.خبرگزاری کردستان با اعلام این خبر نوشته:” از وضعیت و سرنوشت این کاسبکاران اطلاعی در دست نیست.”

ادامه کشتار کاسبکاران مرزنشین در شرایطی صورت می گیرد که به گزارش منابع خبری و حقوق بشری، تنها در سال ۸۸ دست کم ۹۰ کاسبکار در کردستان کشته و ده ها تن دیگر زخمی شده اند؛ از آغاز سال جدید نیز ده ها تن از آنها مورد اصابت مستقیم گلوله نیروهای نظامی مستقر در مرزهای ایران و عراق قرار گرفته اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید