خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۸۹, 17th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۰۳ ساعت ۹:۵۷:۳۸

    خانه  > کارگران  >  صنعت کاغذ و مقوا در آستانه تعطیلی‌

صنعت کاغذ و مقوا در آستانه تعطیلی‌

خبرگزاری هرانا – صنعت تولید کاغذ و مقوا در کشور به دلیل عدم حمایت مناسب از سوی دولت نتوانسته است نقش قابل توجهی را در اقتصاد کشور به‌عنوان یک صنعت سودده داشته باشد.

به گزارش موج، سیدامیر حسینی، مدیر سایت اطلاع‌رسانی صنایع سلولزی ایران با بیان مطلب فوق درخصوص وضع تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در ایران گفت: حمایت اساسی از این تولیدکنندگان به عمل نمی‌آید و واردات کاغذ کماکان در حال ضربه زدن به این صنعت است. تولیدکنندگان کاغذ و مقوا حدود ۴۱ درصد بازار داخل را تامین می‌کنند.

وی افزود: مصرف سالانه کاغذ در ایران حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن است که از این مقدار طی سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن وارد شده و حدود ۷۰۰ هزار تن انواع کاغذ و مقوا در کشور تولید شده است، یعنی در سال گذشته ۲۰۰ هزار تن بیشتر از نیاز کشور کاغذ و مقوا وارد کرده‌ایم که مابقی آن در انبارهاست.

مدیر سایت اطلاع‌رسانی صنایع سلولزی ایران در ادامه با بیان اینکه تعرفه واردات کاغذ بین صفر تا ۲۰ درصد متغیر است، تصریح کرد: برای کاغذهایی که تولیدات داخلی نداریم یا خیلی استراتژیک است، تعرفه صفر و برای کاغذهایی که تولید داریم حداکثر تعرفه ۲۰ درصد است.

وی در ادامه با نامناسب خواندن میزان تعرفه کاغذ تاکید کرد: این تعرفه‌ها جوابگوی صنعت کشور نیست و امیدواریم که مسوولان وزارت بازرگانی و صنایع و معادن نسبت به بازنگری و افزایش تعرفه‌ها اقدام لازم را انجام دهند.

حسینی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه در شرایط فعلی کارخانجات کاغذ و مقوای کشور توان رقابت با غول‌های کاغذ دنیا مثل چین و اندونزی را ندارند و روزبه‌روز ضعیف‌تر و کم‌توان‌تر می‌شوند و راهی جز تعطیلی واحدها نیست.

یادآور می‌شود که دومین نمایشگاه بین‌المللی صنایع چوب و کاغذ و تجهیزات وابسته از ۲۰ تا ۲۳ شهریورماه امسال در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید