خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۰۳ ساعت ۶:۴۵:۲۲

    خانه  > کارگران  >  کارگران «باربر» از حقوق کارگری خود محرومند

کارگران «باربر» از حقوق کارگری خود محرومند

خبرگزاری هرانا – دبیر انجمن صنفی کارگران میادین میوه و تره بار می‌گوید: دستور العمل مربوط به بیمه کارگران باربر میادین میوه و تره‌بار باعث شده است تا تمامی باربران بیمه شده از مزایای بیمه اجباری سازمان تامین اجتماعی محروم شوند.

غلامرضا توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: بر اساس دستورالعملی که از دو سال پیش مبنای بیمه کارگران باربر میادین میوه و تره‌بار قرار گرفته است؛ تمامی باربران با کمک مالی دولت به عنوان بیمه شده خویش فرما شناخته شده‌اند و در نتیجه از حقوق کارگری محروم شده اند.

وی یادآور شد: کارگران باربر در میادین میوه وتره‌بار برخلاف باربران بازار در استخدام میدان‌دارها و صاحبان غرفه‌های میوه فروشی هستند چنانچه اسختدام، کار، اخراج و دستمزد این کارگران به اراده کارفرمایان میادین تره بار بستگی دارد.

به گفته توکلی گرچه آیین نامه سازمان تامین اجتماعی با واگذار کردن وظیفه پرداخت سهم کارفرما از حق بیمه‌ به دولت باعث برداشته شدن بار مالی از دوش مالکان میادین میوه‌ و تره بار شده است اما نباید منکر ماهیت کارگری افرادی شد که به عنوان باربر در این میادین مشغول به کار هستند.

این فعال کارگری افزود: در نتیجه وضع به وجود آمده کارگران باربر در میادین میوه و تره بار از تمام حقوق کارگری چون بیمه بیکاری، طبقه بندی مشاغل و … محروم شده اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید