خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱ مرداد ۱۳۸۹, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۵/۰۱ ساعت ۷:۳۹:۱۸

    خانه  > زندانیان  >  برخورد سفارت ایران در لندن با مادران سه آمریکایی بازداشتی در ایران

برخورد سفارت ایران در لندن با مادران سه آمریکایی بازداشتی در ایران

خبرگزاری هرانا – سفارت جمهوری اسلامی در لندن، از پذیرفتن نامه مادران سه امریکایی زندانی در ایران خودداری کرد.

جاش فتال، شین باور، و سارا شرود، فرزندان این بانوان امریکایی، در تیر ماه سال ۱۳۸۸ در نوار مرزی کردستان ایران و عرق دستگیر و زندانی شدند و کماکان محبوس هستند .با وجودی که اتهام آنها در چند نوبت ورود غیر قانونی به کشور عنوان شده بود، اما گاه گاه سخن از اتهام جاسوسی به آنها گفته می شد این اتهام زمانی پر رنگ شد که در مصاحبه تلویزیونی با شهرام امیری از آن سخن به میان آمد . پیش از آن گفته می شد که دولت جمهوری اسلامی در پی مبادله این سه زندانی با شهرام امیری است که ادعا شده است بوسیله مامورین امریکایی از عربستان ربوده و به آمریکا برده شده بود. سه جوان آمریکایی می گویند به هنگام گردش در کوههای کردستان عراق راهخ را گم کرده و ندانسته وارد خاک ایران شده اند.

مادران امریکایی چندی پیش به ایران سفر کردند و با فرزندان زندانی خود ملاقات کردند . جمهوری اسلامی که با اعطای روادید با این سفر موافقت کرده بود ورود آنها را به ابزاری تبلیغاتی مبدل کرد و در شبکه های مختلف تلویزیونی پخش کرد.

به گزارش خواندنیها، مادران سه جوان امریکائی، امروز با پوشش اسلامی و ضمن مراجعه به سفارت ایران در لندن، خواستار تحویل نامه های خود به مقامات سفارت جمهوری اسلامی شدند؛ که یکی از مقامات سفارت، با آنها را بیرون کرد و گفت “نامه ها را پست کنید.”

این در حالیست که  بی بی سی در این زمینه خاطرنشان کرد “دو نامه قبلی این مادران نیز بی پاسخ مانده است.”

این گزارش می افزاید “مادران سه جوان آمریکایی، پس از نومیدی از سفارت جمهوری اسلامی در لندن، با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که مقامات جمهوری اسلامی، فرزندان آنها را برای فشار به آمریکا در زندان نگهداشته اند.”

در این بیانیه همچنین خواسته شده تا اجازه داده شود وکیل فرزندان آنها و نمایندگان سفارت سویس در تهران که حفاظت از منافع آمریکا در ایران را به عهده دارد با بازداشتیها دیدار کنند .

هنوز از سیر قضائی و اتهام رسمی این سه جوان امریکائی خبری منتشر نشده است و فقط محمد جواد لاریجانی معاون حقوق بشر قوه قضاییه چند روز پیش خبر از آن داده بود که پرونده این سه جوان در شرف تکمیل است و محاکمه آنها بزودی آغاز خواهد شد .

سفارت جمهوری اسلامی در لندن، از پذیرفتن نامه مادران سه امریکایی زندانی در ایران خودداری کرد. جاش فتال، شین باور، و سارا شرود، فرزندان این بانوان امریکایی، در تیر ماه سال ۱۳۸۸ در نوار مرزی کردستان ایران و عرق دستگیر و زندانی شدند و کماکان محبوس هستند .با وجودی که اتهام آنها در چند نوبت ورود غیر قانونی به کشور عنوان شده بود، اما گاه گاه سخن از اتهام جاسوسی به آنها گفته می شد این اتهام زمانی پر رنگ شد که در مصاحبه تلویزیونی با شهرام امیری از آن سخن به میان آمد . پیش از آن گفته می شد که دولت جمهوری اسلامی در پی مبادله این سه زندانی با شهرام امیری است که ادعا شده است بوسیله مامورین امریکایی از عربستان ربوده و به آمریکا برده شده بود. سه جوان آمریکایی می گویند به هنگام گردش در کوههای کردستان عراق راهخ را گم کرده و ندانسته وارد خاک ایران شده اند. مادران امریکایی چندی پیش به ایران سفر کردند و با فرزندان زندانی خود ملاقات کردند . جمهوری اسلامی که با اعطای روادید با این سفر موافقت کرده بود ورود آنها را به ابزاری تبلیغاتی مبدل کرد و در شبکه های مختلف تلویزیونی پخش کرد. به گزارش خواندینها، مادران سه جوان امریکائی، امروز با پوشش اسلامی و ضمن مراجعه به سفارت ایران در لندن، خواستار تحویل نامه های خود به مقامات سفارت جمهوری اسلامی شدند؛ که یکی از مقامات سفارت، با آنها را بیرون کرد و گفت “نامه ها را پست کنید.” این در حالیست که بی بی سی در این زمینه خاطرنشان کرد “دو نامه قبلی این مادران نیز بی پاسخ مانده است.” این گزارش می افزاید “مادران سه جوان آمریکایی، پس از نومیدی از سفارت جمهوری اسلامی در لندن، با انتشار بیانیه ای اعلام کردند که مقامات جمهوری اسلامی، فرزندان آنها را برای فشار به آمریکا در زندان نگهداشته اند.” در این بیانیه همچنین خواسته شده تا اجازه داده شود وکیل فرزندان آنها و نمایندگان سفارت سویس در تهران که حفاظت از منافع آمریکا در ایران را به عهده دارد با بازداشتیها دیدار کنند . هنوز از سیر قضائی و اتهام رسمی این سه جوان امریکائی خبری منتشر نشده است و فقط محمد جواد لاریجانی معاون حقوق بشر قوه قضاییه چند روز پیش خبر از آن داده بود که پرونده این سه جوان در شرف تکمیل است و محاکمه آنها بزودی آغاز خواهد شد .

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید