خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۸۹, 19th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۲۹ ساعت ۱۱:۴۷:۴۸

    خانه  > سایر گروهها  >  دو سال از بازداشت برادران علائی می گذرد

دو سال از بازداشت برادران علائی می گذرد

پزشکان مدافع حقوق بشر با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی گذشت بیش از دو سال از بازداشت آرش و کامیار علائی پزشکان فعال در مبارزه با بیماری ایدز را یادآور شده و خواهان آزادی این دو برادر شده اند.

پزشکان مدافع حقوق بشر در مقدمه این بیانیه که روز دوشنبه در وین انتشار یافت می نویسند که همزمان با گشایش هجدهمین کنفرانس بین المللی ایدز در وین دو صدای رسا و مهم از کارزار بین المللی مقابله با ایدز هنوز ساکت اند.
در ماه ژوئن ۲۰۰۸ آرش و کامیار علائی که به خاطر خدمات شایان خود در مقابله با شیوع ایدز در سراسر جهان شهرت فراوانی دارند توسط حکومت جمهوری اسلامی در تهران بازداشت شدند. آنها درست قبل از سفر برای شرکت در هفدمین کنفرانس بین المللی ایدز که در شهر مکزیکوسیتی برگزار شد دستگیر شده و پس از بیش از دو سال هنوز در زندان به سر می برند.

در شش ماهه اول آرش و کامیار علائی بدون هیچ تفهیم اتهام و یا محاکمه ای در زندان نگاه داشته شده و در نهایت به جرم «تلاش برای سازماندهی یک انقلاب مخملی» متهم شدند. آنها د رجریان یک محاکمه فرمایشی در دسامبر سال ۲۰۰۸ «به تماس با دولتهای دشمن» محکوم شده ، آرش به سه سال و کامیار به شش سال حبس محکوم شدند.

فرانک دوناهو دبیرکل پزشکان مدافع حقوق بشر گفت :« سفر برای شرکت در کنفرانس بین المللی ایدز برای مقابله با گسترش این بیماری نباید و نمی تواند دلیلی برای بازداشت و وزندان باشد. اپیدمی ایدز مرز نمی شناسد و تلاش های پزشکان و دلسوزان برای رفاه تمام بشریت از جمله مردم ایران است. پزشکان مدافع حقوق بشر و تمام جامعه فعالین و دست اندرکاران مبارزه با ایدز از حکومت ایران می خواهند که هر چه زودتر کامیار و آرش علائی را آزاد کنند.»

دبیرکل پزشکان مدافع حقوق بشر می افزاید که بازداشت و نحوه محاکمه این دو پزشک نشان دهنده ضدیت حکومت ایران با داد و ستدهای پزشکی و علمی است. محاکمه برادران علائی که چند ساعت بیشتر طول نکشید به شیوه ای ناعادلانه برگزار شده و اتهامات و شواهد پنهانی قوه قضایی ایران حتی در اختیار وکیل مدافع این دو نفر قرار نگرفته است.

پزشکان مدافع حقوق بشر در ادامه بیانیه خود خاطر نشان می کند که از زمان بازداشت برادران علائی نهادهای مهم علمی و پزشکی مثل جامعه بین المللی پزشکی، جامعه پزشکی آمریکا، اتحادیه اروپا، جامعه بین المللی مبارزه با ایدز خواستار آزادی این دو نفر شده اند. نشریات علمی و پزشکی معتبر مثل مجله نیچر، مجله علمی لانست ، جورنال پزشکی بریتانیا بازداشت برادران علائی را محکوم کرده و این اقدام را نقض صریح آزادی علوم دانسته اند.

هزاران نفر از دانشوران و کارکنان بخش های پزشکی از سراسر جهان با امضای طوماری خواهان آزادی آنها شده و در جریان کنفرانس بین المللی ایدز که امسال در ژنو برگزار می شود حمایت از برادران علائی و تلاش برای آزادی آنها یکی از موضوعات مهم خواهد بود.

کامیار علائی به هنگام بازداشت در میانه تحصیلات خود برای اخذ دکترای ارشد در بهداشت عمومی از دانشگاه آلبانی در شهر نیویورک بود. وی قرار بود در پاییز آن سال برای تکمیل و پایان تحصیلات به آمریکا بازگردد. او در سال ۲۰۰۷ تحصیلات خود در رشته کارشناسی ارشد بهداشت جمعیت را در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد به پایان رسانده بود. دانشجویان و استادان هر دو مرکز آموزش عالی تلاش فراوانی برای آزادی کامیار انجام داده اند.

دکتر آرش علائی مدیر سابق مرکز بین المللی آموزش و تحقیقات بیماری های تنفسی و نسل در تهران است. از سال ۱۹۹۸ او یکی از پیشگامان اصلی مبارزه با ایدز و ترویج برنامه های پیشگیرانه برای مقابله با این بیماری در ایران بوده است.

برادران علائی علاوه بر فعالیت های خود در ایران دوره های آموزشی متعددی را برای پزشکان و مددیاران تاجیک و افغان نیز برگزار کرده و در زمینه گسترش همکاری بین ۱۸ کشور خاورمیانه و آسیای میانه برای مقابله با ایدز بسیار فعال بودند.

در سپتامبر سال ۲۰۰۹ جیزه هاینزپاگل برای پزشکان مدافع حقوق بشر که از سوی آکادمی علوم نیویورک اعطا می شود به برادران علائی تعلق گرفت.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید