خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  زندان؛ حکایت رنج، شکایت جسم

زندان؛ حکایت رنج، شکایت جسم

خبرگزاری هرانا – بهداشت زندانیان و شرایط نگهداری آنها به ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری و بازداشت گسترده فعالان سیاسی و مدنی و دانشجویان بیشتر از گذشته رسانه ای شد.

در ماه های اخیر گزارش های مختلفی از شرایط نامساعد بازداشت شدگان پس از انتخابات و فعالان مدنی، سیاسی و دانشجویان در بند منتشر شده است. یکی از آخرین گزارش های منتشر شده مربوط به طبقه پائین بند ۳۵۰ زندان اوین است که براساس گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر “به دلیل تراکم در این بند سطح بهداشت به شدت در این مکان پائین است. دستشویی و ظرفشویی در این بند در یک مکان قرار دارد و پتوها و وسایل خواب زندانیان کثیف و غیر بهداشتی است.”

این گزارش ها در حالی منتشر می شود که براساس برنامه ۱۵ ساله اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندان ها که بیش از چهار سال از تدوین آن می گذرد، مسائل بهداشتی و روانی در زمره مهمترین برنامه هایی است که این سازمان برای نیل به آن برنامه ریزی کرده است.

یکی از بازداشت شدگان پس از انتخابات نرگس محمدی فعال حقوق بشر است که پس از آزادی اش به دلیل شرایط نامساعد جسمی در بیمارستان بستری شد. تصاویر منتشر شده از خانم محمدی در بیمارستان گواه شرایط نامناسب وی است.

تقی رحمانی همسر نرگس محمدی می گوید : نرگس چهار روز بعد از دستگیری در روز ۲۴ خرداد وضعیت جسمی اش وخیم می شود. با توجه به اینکه در زایمان آمبولی ریه کرده بود و این مسئله خطر مرگ به همراه دارد.

آقای رحمانی به دکتر متخصص خانم محمدی مراجعه می کند و نامه ای به زندان می برد که اگر خانم محمدی در هوای نامناسب قرار گیرد و هوای مناسبی برای تنفس نباشد، خطر آمبولی ریه مجدد او را تهدید می کند

همسر خانم محمدی دوبار نامه پزشک را به زندان اوین برده که بار نخست اعلام شده که نامه گم شده است و بار دوم نامه را تحویل گرفتند اما به گفته آقای رحمانی دیر ترتیب اثر داده شد و بیماری نرگس محمدی تشدید شده است.

خانم محمدی از ۲۷ خرداد دچار فلج عضلانی می شود و این حالت چند ساعت نیز ادامه داشته است. آقای رحمانی می گوید: “با این شرایط همچنان بازجویی از همسرم انجام می گرفته است. پس از آزادی در در روز دهم تیرماه حالت فلج در دو روز متوالی رخ داد که به پزشک مراجعه کردیم و نرگس بستری شد. “

از دیگر موضوعاتی که در خصوص زندانیان مطرح می شود، دسترسی محدود آنها به دارو و درمان و عدم رسیدگی به موقع به زندانیان بیمار است. این در حالی است که در برنامه سازمان زندان ها آمده است، سیاست کنونی اداره بهداشت و درمان این سازمان مبتنی بر وجود یک درمانگاه عمومی در زندان های کشور و همچنین راه اندازی مراکز جراحی محدود و درمان زندانیان در استان های مختلف است.

در همین حال که خانواده ها نگران شرایط بستگان دربندشان هستند، مسئولان و مقامات ایران بارها بر شرایط مناسب زندان ها و زندانیان در ایران تاکید کرده اند. محمود احمدی نژاد، رئیس دولت دهم در یکی از سخنرانی هایش بر همین مسئله تاکید می کند.

آقای احمدی نژاد می گوید:” در ایران زندان مخفی وجود ندارد. همه زندانیان در دستگاه قضایی پرونده دارند و آئین دادرسی بر آنها حاکم است و وکیل دارند. از مرخصی استفاده می کنند، امکانات ارتباطی در اختیارشان هست البته ما دوست نداریم حتی یک نفر هم زندانی باشد. دستگاه قضایی ما مستقل است. این مهم نیست که ما زندانی داشته باشیم مهم این است که به کسی ظلم نشود.”

اما مادر مجید توکلی، دانشجویی که هشت ماه از زندانی بودن فرزندش می گذرد حکایت دیگری را بیان می کند.

خانم توکلی با اشاره به اینکه چندین روز است از فرزندش بی اطلاع است می گوید: در آخرین تماسی که مجید داشت گفت که به درمانگاه زندان اوین رفته و دارویی هم دریافت کرده است. مجید دچار سردرد، خونریزی بینی، مشکل تنفسی است و پزشک اوین به او گفته که دکتر متخصص باید او را معاینه کند و زندان داروی مورد نیازش را ندارد.

مادر مجید توکلی به درخواست های متعددی که برای رسیدگی به وضعیت فرزندش داده اشاره می کند و ادامه می دهد، ” کسی جوابگوی ما نیست، به وکیل مجید هم اجازه ملاقات با او را نمی دهند و در این هشت ماه اصلا مجید را ندیده است. من هم بیمار هستم و در شیراز زندگی می کنیم و نمی توانم برای ملاقات به تهران بروم.”

سایت کلمه نیز در یکی از گزارش های منتشر شده به وضعیت نامناسب بندهای نسوان در زندان اوین اشاره می کند که بیماری هایی از قبیل شپش، عفونت زنانه، گلو درد چرکین در بین بیماران رواج پیدا کرده است.

برخی از خانواده های زندانیان در همین حال که مسئله بهداشت فردی عزیزانشان آنها را نگران کرده است، نگران بهداشت روانی این افراد و بلاتکلیفی آنها هستند.

گزارش های مختلفی در مورد شرایط ط نامناسب زندانیان به چاپ رسیده مادر یکی از این زندانیان به سایت کلمه گفته که فرزندش و دیگر زندانیان دچار سو تغذیه هستند و وضعیت تهویه مناسبی هم در بندها وجود ندارد و خانواده های آنها خواستار رسیدگی دادستان تهران به این وضعیت شده اند.

به گفته فعالان مدنی و کارشناسان حقوق بشر این شرایط تنها به زندان اوین مربوط نیست و زندانیان سیاسی در دیگر زندان های ایران نیز با مشکلات مختلفی روبرو هستند. در حالی که گزارش های مختلفی از شرایط نامناسب زندانیان سیاسی در ایران منتشر می شود، مقامات ایران بارها اعلام کرده اند که زندان سیاسی در ایران وجود ندارد، آنها شرایط زندان ها را نیز مساعد گزارش می کنند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید