خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۰ تیر ۱۳۸۹, 20th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۲۰ ساعت ۲۱:۰۱:۰۱

    خانه  > زندانیان  >  اجرای سنگسار سکینه محمدی متوقف شد

اجرای سنگسار سکینه محمدی متوقف شد

خبرگزاری هرانا – رئیس دادگستری استان آذربایجان شرقی روز شنبه اعلام کرد، بنا بر دستور رئیس قوه قضاییه حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی متوقف شده است.

سکینه محمدی آشتیانی، که پیش از این به اتهام زنا به ۹۹ ضربه شلاق محکوم و مجازات شده بود، پس از باز شدن پرونده قتل شوهرش، بار دیگر پرونده “داشتن رابطه نامشروع” وی به جریان افتاد، و این بار به سنگسار محکوم شد.
به گزارش رادیو فردا، در حالی که حکم سنگسار این زن ۴۳ ساله تبریزی با واکنش‌های گسترده جهانی مواجه شده است، این مقام قضایی ایران از توقف این حکم به دستور صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه خبر داده است.

مالک اژدر شریفی، رییس دادگستری آذربایجان شرقی، روز شنبه به خبرگزاری ایرنا گفت: با وجود قطعیت و لازم‌الاجرا بودن حکم به دلیل ملاحظات انسانی و دستور ریاست محترم قضایی حکم وی متوقف شده و فعلا اجرا نخواهد شد.

رئیس دادگستری استان آذربایجان شرقی با این حال گفت: دستگاه قضایی دراجرای قوانین و مقررات مصمم است و هر زمان ریاست محترم دستگاه قضایی مصلحت بدانند، بدون توجه به جوسازی رسانه‌های غربی حکم وی را اجرا خواهد کرد.

رئیس دادگستری استان آذربایجان شرقی، همچنین با بیان این که جرم سکینه محمدی آشتیانی فقط ارتباط نامشروع نیست، اظهار داشت: “اگرفقط یک مورد از جنایت وی در مورد نحوه به قتل رساندن شوهرش بیان شود آن وقت عمق بی‌رحمی و جانی بودن وی برای افکارعمومی آشکارخواهد شد.”

سکینه محمدی آشتیانی، پیشتر به اتهام قتل همسرش محکوم به اعدام شده بود، که با رضایت اولیای دم  اجرای حکم اعدام منتفی شد.

حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی، که اتهام روابط نامشروع صادر شده است، واکنش‌های بسیاری را در سطح بین‌المللی برانگیخت؛ بریتانیا این حکم را «قرون وسطایی» خوانده، ایالات متحده سنگسار را مجازاتی «بربرانه» توصیف کرده، فرانسه خواهان لغو این حکم شده و اتحادیه اروپا نیز در این باره به شدت ابراز نگرانی کرده است.

حکم سنگسار برای این زن تبریزی در حالی صادر شده است، که شماری از مراجع تقلید، رسیدن به یقین در مورد چنین جرمی را بسیار بسیار نادر می‌دانند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید