خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه 28 آوریل 2010, 18th of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2010/04/28 ساعت 9:40:05

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی – فروردین ۱۳۸۹

هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی – فروردین ۱۳۸۹

خبرگزاری هرانا – گزارش نقض حقوق شهروندان بهایی در ایران، در محدوده زمانی فروردین ماه سال ۱۳۸۹ در پی می آید.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، در این گزارش آمار بازداشت، محاکمه، آزادی و تبعیدشدگان آیین بهاییت ارایه شده است.

گزارش مذکور به شرح زیر است:

۱فروردین؛ سماء نورانی و ایقان شهیدی دو دانشجوی محروم از تحصیل بهایی که در یورش امنیتی ۱۱و  ۱۲ اسفند ماه سال گذشته بازداشت شده بودند در زندان اوین با خانواده های خود ملاقات کردند. قابل ذکر است نامبردگان به ترتیب در شهرهای شیراز و کرمانشاه دستگیر و سپس به تهران منتقل شدند.

درسا سبحانی فعال حقوق زنان و دانشجوی محروم از تحصیل بهایی که در ۱۵ اسفند ماه  سال گذشته در ساری بازداشت شده بود در زندان اوین با خانواده اش ملاقات کرد.

۴ فروردین؛ پنجاه جوان بهایی اهل شیراز که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۵ به دلیل آموزش به کودکان بی بضاعت دستگیر و به ۳ سال شرکت در کلاس های آموزش اسلامی محکوم شده بودند؛ همگی ممنوع الخروج شدند.

نوید خانجانی فعال حقوق بشر و دانشجوی محروم ازتحصیل بهایی که در یورش امنیتی ۱۱ اسفند دستگیر شده بود؛ با خانواده ملاقات کرد.

۵ فروردین؛ حکم ۶ ماه زندان یک شهروند بهایی ساکن بابل به نام مشفق سمندری که سال گذشته توسط دادگاه انقلاب شهرستان مذکور صادر شده بود توسط دادگاه تجدید نظر استان تائید شد و نامبرده آماده اجرای حکم می باشد.

۸ فروردین؛ ماموران امنیتی به منزل بهنام ارجمند شهروند بهایی ساکن ساری هجوم آورده و پس از بازرسی و ضبط کامپیوتر، محل را ترک کردند.

جسد عباسقلی صمیمی بهایی ساکن نجف آباد که در ۱ فروردین ماه فوت کرده بود و بدلیل عدم اجازه دفن در سردخانه بیمارستان بود توسط ماموران بدون اجازه یا اطلاع خانواده اش در گورستان بهاییان اصفهان دفن گردید .

برخی از سایت ها و بلاگ های بهاییان به نام های “ساغر”، “ایران پرس واچ فارسی”، “خبرنورد” و “نگاهی دیگر” فیلتر شدند.

۹فروردین؛ پیام فنائیان شهروند بهایی ساکن تهران که در ۱۳ دی ماه سال گذشته به دلیل شرکت در تظاهرات ۶ دی ماه(عاشورا) دستگیر شده بود به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این پرونده به دادگاه تجدید نظر ارسال شده است. قابل ذکر است نامبرده در این روز اولین ملاقات حضوری خود را پس ازگذشت نزدیک به سه ماه از بازداشتش با خانواده داشت.

دو شهروند بهایی ساکن یزد به نام های بهنام روحانی فرد و سهیل روحانی فرد که در ۲۸ بهمن ۸۸ آزاد شده بودند در این روز دوباره دستگیر و برای گذراندن محکومیت به زندان یزد منتقل شدند. قابل ذکر است که نامبردگان به ترتیب به ۹ و ۱۸ ماه زندان محکوم شده اند.

۱۲ فروردین؛ طی تماس تلفنی درسا سبحانی با خانواده اش از انتقال خود از سلول انفرادی به دو نفره خبر داد.

۱۴ فروردین؛ آرتین غضنفری یکی از دستگیرشدگان بهایی ۱۳ دی ماه ۸۸ پس از سه ماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومان آزاد شد.

سه دانشجوی بهایی دانشگاه پیام نور بجنورد به نام های مونا شریفی محبتی، شایان ثنائی و انوش شریفی محبتی پس از چند ترم تحصیل بنابر اعلام سایت و تائید مسئولین دانشگاه مزبور از ادامه تحصیل محروم شدند.

۱۷ فروردین؛ پنج شهروند بهایی ساکن مرودشت فارس که در ۱۰ اسفند ماه سال گذشته دستگیر شده بودند پس از تودیع وثیقه ی ۵۰ میلیون تومان آزاد شدند.

۱۹ فروردین؛ پیام ولی شهروند بهایی ساکن کرج که از تاریخ ۱۲ بهمن ماه سال گذشته در بازداشت بسر می برد، پس از تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومان آزادشد.

۲۰ فروردین؛ مهاجمان ناشناس به باغی به مساحت ۱۲۰۰۰ متر مربع سه شهروند بهایی اهل مرودشت به نام های ذبیح الله تاشی، حبیب الله شایق و کامبیز رفاهی حمله برده و پس از تخریب و از بین بردن بیش از ۱۲۰۰ درخت میوه از محل متواری شدند.

طبق اطلاع واصله ایقان شهیدی و سماء نورانی دو جوان بهایی محروم از تحصیل برای اعترافات تلویزیونی به شدت تحت فشار قرار دارند.

بنا به اخبار واصله، نوید خانجانی شهروند بهایی و فعال حقوق بشر هم چنان در بند متعلق به سپاه تحت بازجویی و فشار شدید برای پذیرفتن اتهاماتی سنگین قرار دارد.

۲۱ فروردین؛ هدی فلاح شهروند بهایی ساکن بابلسر به دادسرای انقلاب شهر مذکور احضار که پس از بازجویی به وقید ارائه جواز کسب تا احضار بعدی آزاد شد.

۲۲ فروردین؛ پس از یک هفته که از آزادی آرتین غضنفری گذشته بود نامبرده باردیگر بازداشت شد قاضی پرونده به وکیل آقای غضنفری گفته است که نامبرده حق انتخاب وکیل ندارد و اشتباه آزاد شده است.

منزل یک شهروند بهایی ساکن بخش نشتارود تنکابن به نام معین اسماعیل پور مورد بازرسی ماموران امنیتی قرار گرفت که پس از ضبط کامپیوتر و بعضی وسایل شخصی، ماموران محل را ترک کردند.

ماموران امنیتی به منزل فواد انوری شهروند بهایی ساکن تنکابن هجوم برده و پس از تفتیش منزل نامبرده، کتب مذهبی و کامپیوتر ایشان را ضبط کرده و با خود می برند.

۲۳ فروردین؛ پدر وحید اسماعیل زادگان شهروند بهایی اهل تنکابن مورد تهدید قرار گرفت تا مغازه اش را تعطیل کند و در غیر اینصورت آن را مهر و موم خواهند کرد. وحید اسماعیل زادگان در ۳۰ آبان سال گذشته از زندان آزاد شد.

سومین جلسه دادگاه هفت نفر مدیران سابق جامعه بهایی ایران که بیش از دو سال است در بازداشت می باشند قرار بود در این روز تشکیل شود ولی در هنگام ورود زندانیان به دادگاه از حضور خانواده های ایشان در جلسه جلوگیری بعمل آمد که نشان دهنده غیرعلنی بودن دادگاه بود ولی پس از ورود زندانیان به صحن دادگاه، ایشان متوجه حضور بازجویان ، مقامات اطلاعات و یک گروه فیلمبرداری در آنجا شدند که بدلیل اعتراض به حضور افراد بی ارتباط وغیر قضائی در جلسه غیر علنی با مشورت وکلایشان از شرکت در روند دادگاه خودداری کردند که قاضی جلسه را بدون تعیین وقت بعدی تعطیل کرد.

ناهید قدیری شهروند بهایی ساکن مشهد که در ۲۴ اسفند ماه سال گذشته دستگیر شده بود پس از یک ماه بازداشت با خانواده اش ملاقات کرد طبق اطلاع واصله نامبرده به شدت تحت فشار می باشد تا تعهد ی کتبی مبنی بر عدم فعالیتهای مذهبی امضاء کند.

۲۴ فروردین؛ رزیتا واثقی شهروند بهایی بازداشت شده در تاریخ ۲۴اسفند از اداره اطلاعات مشهد به قرنطینه زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.

۲۵ فروردین؛ دادگاه آرتین غضنفری به مدت ۳۰ دقیقه تشکیل و نامبرده پس از دادگاه به زندان منتقل شد.

۲۷ فروردین؛ نوید خانجانی از سلول انفرادی به عمومی انتقال داده شد این در حالیستکه مسئولان رده بالای قوه قضائیه به خانواده این زندانی اظهار داشته اند که “بهاییان هیچگونه حق دادخواهی ندارند” و نباید دیگر مراجعه نکنند.

۲۹ فروردین؛ آرتین غضنفری با افزایش مبلغ وثیقه قبلی تا اعلام حکم دادگاه آزاد شد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید