خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  محمد رضا حدادی به زودی اعدام می شود

محمد رضا حدادی به زودی اعدام می شود

روز سیزدهم تیرماه اخطاریه ای از زندان عادل آباد شیراز به دست خانواده موکلم محمد رضا حدادی رسید که مقرر نموده بود برای آخرین بار ظرف سه روز به زندان عادل آباد رماجعه و محمد رضا را ملاقات نمایند. این اخطاریه نشان از اعدام قریب الوقوع محمد رضا حدادی دارد. لازم به توضیح است که تاکنون هیچگونه اخطاریه ای برای اجرای حکم به دست اینجانب نرسده است این در حالی است که طبق آیین نامه اجرای احکام قصاص و اعدام مجری حکم مکلف است ۴۸ ساعت قبل از اجرای حکم زمان اجرا را به وکیل محکوم علیه اطلاع دهند. تاکنون بارها مراتب مغایرت حکم صادره به قصاص نفس موکلم هم از سوی ایشان و هم از سوی اینجانب اعلام شده است ولی متاسفانه تاکنون به درخواستهایمان توجهی نشده است.

در تاریخ ۳۰/۵/۱۳۸۲ آقای حسین . ر به مرجع انتظامی اعلام می کند که پدرش بنام محمد باقر در روز ۲۸/۵/۱۳۸۲ کازرون را به مقصد شیراز ترک و تاکنون مراجعه ننموده است ایشان در تاریخ ۸/۶/۱۳۸۲ اعلام می کنند که اتومبیل پدرش بعد از یازده روز در روستای فتح آباد کازرون پیدا شده است. تحقیقات قضایی و پلیسی درخصوص مفقودی محمد باقر انجام و در جریان رسیدگی، شخصی بنام مهدی ساسانی اقرار می نماید که در ارتکاب سرقت اتومبیل و کشتن راننده، وی و افرادی به نامهای محمد قربانی ، تقی و کریم دخالت داشته اند .

در تاریخ ۲۰/۷/۸۲ کریم حدادی دستگیر و اظهار می دارد : « …. من به اتفاق مهدی ساسانی و تقی حدادی و محمد  روبروی امام زاده سید حسین ساعت ۱۱ یا ۱۲ شب بود که ایستادم بغل جاده، یک پیکان سواری جوانان نارنجی رنگ  از کازرون آمد، محمد قربانی و تقی حدادی دست بلند کردند پیکان هم ایستاد و ما سوار شدیم از قائمیه رد شدیم به طرف شیراز . محمد به راننده گفت که یک رفیق داریم او را سوار کن کرایه ات را می دهیم راننده قبول کرد در بین راه به بهانه دستشویی، راننده ، خودرو را متوقف کرد و پیاده شدیم من و محمد رفتیم داخل دره و مهدی و تقی پهلوی راننده ماندند راننده می خواست آب به داخل رادیاتور ماشین بریزد که تقی سنگی برداشت و از پشت به سر راننده زد و راننده روی زمین افتاد. بعد من و محمد از پائین آمدیم بالا و به اتفاق مهدی و تقی چند مشت هم به سر و صورت و سینه راننده زدیم و بعد جنازه او را داخل صندوق عقب پیکان انداختیم و او را تا حکیم باشی و رشن آباد آوردیم در راه متوجه شدیم که پیرمرد راننده هنوز جان دارد و سرو صدا می کند و تقی که پسر عموی من می باشد پشت فرمان نشسته بود از رشن آباد به طرف جاده خاکی  کوره کچی رفتیم تقی ماشین را متوقف کرد و درب صندوق عقب را باز کرد پیرمرد هنوز جان داشت مهدی ساسانی با چوب دو دفعه به بدن پیر مرد  زد و روی زمین افتاد بود که محمد و تقی تسمه پروانه ای آورده و دور گردن پیر مرد انداختند و او را خفه کردند سپس تقی گفت جنازه را آتش بزنیم و بنزین تهیه کردیم و جنازه را آتش زده داخل گودالی قرار دادیم و روی گودال را پر از خاک کردیم و رفتیم .

پزشکی قانونی علت دقیق فوت را تشخیص نداده لیکن اعلام نموده که ضربه مغزی و شکستگی استخوان جمجمه می تواند یکی از دلایل آن باشد.

در اثنای رسیدگی محمد رضا حدادی که در آن زمان سنش ۱۵ سال وشش ماه بود دستگیر می شود و در جلسات اولیه رسیدگی اعلام می دارد که مقتول را او با تسمه پروانه خفه کرده است در تاریخ ۸/۸/۸۲ مجدداً محمد رضا حدادی در جلسه رسیدگی به دادگاه ، اتهام سرقت و قتل را به عهده گرفته و اقرار به ارتکاب جرم می نماید .

چند روز پس از جلسه محاکمه مادر محمد رضا به ملاقاتش می رود و محمد رضا به او
می گوید که آیا به وی پولی پرداخت نموده اند یا خیر مادرش به وی جواب منفی می دهد پس از آنکه ایشان متوجه می شود که فریب دیگر متهمین را خورده است طی نامه ای در تاریخ ۱۳/۸/۸۲ به دادگاه اعلام می دارد که یکی از متهمین وعده پول و دیگر وعده های واهی را داده  و به این طریق فریب، دیگر متهمین که از لحاظ عقلی و فکری وسنی بزرگتر از موکل بوده اند را خورده است  در حالیکه در ارتکاب جرم قتل هیچ نقشی نداشته است .

در نهایت دادگاه بدون تحقیق نسبت به ادعای محمدرضا و انکار وی در تاریخ ۱۶/۱۰/۸۲ سلب حیات مقتول توسط محمد رضا حدادی را مسلم دانسته و با استدلالاتی به صرف اقرار محمدرضا وی را به قصاص نفس محکوم و به استناد ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی به لحاظ شرکت در آدم ربایی به تحمل ۱۵ سال حبس و به استناد ماده ۶۳۶ همان قانون به تحمل یک سال حبس به لحاظ مخفی کردن جسد مقتول محکوم و دیگر متهمین را نیز به حبس های طولانی  مدت به اتهام آدم ربایی و مخفی نمودن جسد و جنایت بر میت محکوم می نماید .

متهمین به دادنامه صادره اعتراض می نمایند که با ارجاع پرونده به شعبه ۴۲ دیوانعالی کشور در تاریخ ۱۲/۴/۱۳۸۴ قضات شعبه، دادنامه صادره را فاقد اشکال موثر دانسته و ابرام می نمایند .

پس از آنکه دادنامه صادره به محمدرضا ابلاغ شده ، چون حقش را تضییع شده انگاشته بود با بدست آوردن دلایل جدید از جمله اقرار دیگر متهمین بر بی گناهیش تقاضای اعمال ماده ۱۸ مبنی بر اعاده دادرسی و رسیدگی مجدد را می نماید که شعبه سوم تشخیص دیوانعالی کشور درخواست وی را مردود اعلام می نمایند در حالی که جا داشت به دلیل ارزش جان آدمی، تحقیقات مفصلی در این خصوص انجام می پذیرفت محمدرضا  بارها اعلام نموده است که متهمین وی را اغفال نموده و پیشنهاد پرداخت وجه به خانواده اش را داده اند از طرفی یکی از آنها به وی قول داده است که اگر قتل را به گردن بگیرد سعی می کند دختر عمه اش را برای خواستگاری کند چون محمدرضا به این دختر علاقه داشته و از طرفی وضعیت مالی خود و    خانواده اش بسیار ضعیف بود لذا بنا به دلایل فوق و به علت کم عقلی و صغر سن، ارتکاب جرم قتل را به عهده می گیرد.

در حال حاضر محمدرضا در زندان عادل آباد شیراز بسر می برد و در مرحله اجرای حکم است.

محکومیت و تعیین زمان برای اجرای حکم محمد رضا حدادی در حالی است که صرفنظر از ایرادات بسیاری که در پرونده وجود دارد در سال ۱۳۷۲ کنوانسیون حقوق کودک وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی گردید و نمایندگان مجلس با اکثریت آراء مواد آنرا به تصویب رساندند پس از آنکه کنوانسیون به شورای محترم نگهبان ارجاع گردید، اعضای  شورای با حق شرط، کنوانسیون حقوق کودک را تأیید نمودند.

شورای محترم نگهبان در نظریه شماره ۵۷۶۰ مورخ ۴/۱۱/۱۳۷۲ خود به مجلس شورای اسلامی، مشخصاً موارد مخالفت کنوانسیون را با موازین شرع به این شرح اعلام داشت:« بند ۱ ماده ۱۲ و بند های ۱و۳ ماده ۱۳ و بند ۱و۳ ماده ۱۴ و بند ۲ ماده ۱۵ و بند ۱ ماده ۱۶ و بند د قسمت ۱ ماده ۲۹ مغایر موازین شرع شناخته شد.» نتیجه اینکه به غیر از موارد یاد شده، دیگر مواد کنوانسیون هیچگونه مغایرتی با شرع نداشته و در محاکم دادگستری مستند به ماده ۹ قانون مدنی که مقرر می دارد:« مقررات عهودی که بر طبق قانون اساسی بین دولت ایران و سایر دول، منعقد شده باشد در حکم قانون است.» لازم الرعایه می باشد.

ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک مقرر می دارد: کشورهای عضو تضمین خواهند کرد که:

«……… مجازات مرگ یا حبس ابد بدون امکان آزادی، نباید در مورد جرمهایی که اشخاص زیر ۱۸ سال مرتکب می شوند اعمال گردد.»

نتیجه اینکه صدور حکم به سلب حیات ( قصاص نفس ) محمدرضا حدادی که در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۶۶ به دنیا آمده است و دیگر اشخاصی که در سن زیر ۱۸ سال مرتکب جرم می شوند بر خلاف صریح قانون بوده و دادنامه های صادره از این حیث مخدوش است و در صورتیکه حکم صادره اجرا گردد محمدرضا حدادی با وجود ایرادات بسیاری که در پرونده وجود دارد برخلاف قانون به دار آویخته شد.

 

 

محمد مصطفایی وکیل محمد رضا حدادی

منبع: وب سایت شخصی محمد مصطفایی

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید