خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۲ تیر ۱۳۸۹, 18th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۱۲ ساعت ۱۶:۲۷:۲۸

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  بیش از ۲۵ درصد بیکاران کشور دارای تحصیلات عالی هستند

بیش از ۲۵ درصد بیکاران کشور دارای تحصیلات عالی هستند

خبرگزاری هرانا – براساس گزارش سالنامه آماری ۱۳۸۷ که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است ۹۶/۸ درصد از بیکاران کشور باسواد هستند در حالی‌که این میزان برای شاغلان ۸۷/۳ درصد است. 

براساس آمارهای اعلام شده در سال یاد شده ۳۷۳ هزار و ۵۱۳ نفر از بیکاران کشور دارای تحصیلات عالی بودند که ۴۵/۲ درصد آن را مردان و ۵۴/۸ درصد را زنان به خود اختصاص داده بودند.

به گزارش ایرنا، بررسی سال‌های گذشته نشان می دهد در سال ۸۰ نسبت شاغلان تحصیلکرده به بیکاران ۱۰/۷ به ۱۰/۳ درصد بود. این میزان در سال ۸۳ روند معکوس یافت و درصد بیکاران با تحصیلات عالی در مقابل شاغلان به همین میزان تحصیلات به ۲۱/۸ در مقابل ۱۲/۱ درصد رسید.

روند افزایش درصد تعداد بیکاران با تحصیلات عالی در سالهای ۸۵ و ۸۶ ادامه داشت و به ۲۰/۹ و ۲۳/۴ درصد درمقابل ۱۴/۱ و ۱۴/۴ درصد رسید. افزایش تحصیلات عالی در کشور بیش از آنکه خود را در میان شاغلان نشان دهد انعکاس بیشتری در میان بیکاران کشور داشته بطوری که به همراه افزایش میزان تحصیلات همواره بر تعداد آنها در میان جویندگان کار افزوده شده است.

کارشناسان معتقدند شکی نیست آموزش های عالی باید پاسخ‌گوی نیازهای بازار کار کشور باشد و در صورتی که فقط افراد تحصیل‌کرده به جمعیت بیکار کشور افزوده شوند نه تنها باری از مشکلات برنخواهند داشت بلکه زمینه بروز مشکلات دیگری را ایجاد خواهند کرد. برخی نارسایی‌های بازار کار حتی منجر به این می‌شود که بسیاری از شاغلان برای دستیابی به شغل و درآمد حاضر هستند بدون درنظر گرفتن مدارک دانشگاهی به استخدام درآیند.

“محمد استادحسن” مدیر کارخانه زمردیان گفت: بسیاری از کارجویان با دارا بودن مدارک دانشگاهی برای استخدام به‌عنوان کارگر در کارخانه مراجعه می‌کنند که این نشان از بیکاری دارندگان مدارک تحصیلی دانشگاهی دارد.

وی افزود: این کارشناسان می‌گویند در بسیاری از کشورهای توسعه یافته که زمینه کار و فعالیت در آنها گسترده است، افراد پس از گذران دوره‌های کوتاه مدت می‌توانند جذب بازار کار شوند، ضمن آنکه ادامه تحصیل فقط برای افرادی است که بطور واقعی علاقمند به آموزش عالی هستند. در این کشورها بخش‌های مختلف اقتصادی با دانشگاه پیوندی عمیق دارند و هرکدام برطرف کننده نیاز دیگری است.

افراد براساس نیازهای تعیین شده در دانشگاه‌های آن کشورها حذب می‌شوند. فعالان بازار کار اعتقاد دارند موضوع یادشده در ایران مصداق ندارد و دانش آموزان پس از پایان دوره متوسطه به دلیل آنکه چهار سال دیرتر وارد بازار کار شوند و شاید با تحصیلات بهتر شانس بیشتری در استخدام داشته باشند و مهمتر از همه هنوز تحصیلات دانشگاهی در ایران دارای ارج و قرب خاص است به تحصیل در دانشگاه‌های کشور روی می‌آورند.

بسیاری از کارشناسان اجتماعی معتقدند بازار کار خود دانشگاهی دیگر است و افراد در این بازار است که چگونگی مهارت کار را می‌آموزند. برخی از کارشناسان معتقدند، در صورتی‌که زمینه اشتغال بطور وسیع در بازار کار مهیا بود افراد ترجیح می‌دادند سریع‌تر جذب بازار کار و تولید درآمد برای خود شوند. براساس برآوردهای مرکز آمار ایران هم اکنون حدود ۳ میلیون نفر در کشور بیکار هستند و در صورتی که جمعیت دانشگاهی که برای فرار از بیکاری به دانشگاه‌ها روی آورده‌اند را به آن اضافه کنیم به‌طور یقین تعداد بیکاران بیش از این میزان خواهد بود.

آمارهای اعلام شده در خصوص زنان چشمگیرتر از مردان است به طوری که از میان تعداد بیکاران با تحصیلات عالی ۵۴/۸ درصد متعلق به زنان و ۴۸/۲ درصد را مردان به خود اختصاص داده بودند. در حالی‌که ورودی‌های دانشگاه‌های کشور بیش از ۶۰ درصد را زنان به خود اختصاص داده اند اما شرایط بازار کار به‌گونه‌ای تنظیم شده که برای مردان مهیاتر از زنان است.

با توجه به اینکه در ساله‌ای آتی با ورود زنان در مقیاس بیشتر از مردان به بازار کار کشور مواجه خواهیم شد بنابراین بازار کار کشور باید خود را به‌گونه‌ای تنظیم کند که بتواند پاسخ‌گوی نیازهای شغلی زنان هم باشد. دست‌اندرکاران بازار کار می‌گویند معضلات و مشکلات بازار کار کشور اندک نیست و از نارسایی‌های متعددی رنج می‌برد لذا یکی از این مشکلات عدم جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است که در صورت ادامه این روند در آینده با خیل عظیم جمعیت بیکار دارای تحصیلات عالی مواجه خواهیم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید