خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۲ تیر ۱۳۸۹, 16th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۱۲ ساعت ۷:۲۰:۲۲

    خانه  > کودکان  >  سرگردانی چهارصد هزار کودک پناهنده افغان در ایران

سرگردانی چهارصد هزار کودک پناهنده افغان در ایران

خبرگزاری هرانا – یک فعال حقوق کودک با اشاره به لزوم استفاده ایران از کمک‌های بین‌الملل جهت سر و سامان دادن به کودکان پناهنده در کشور گفت: ۴۰۰ هزار کودک پناهنده افغان در کشور در معرض آسیب هستند و به حداقل امکانات حمایتی در ایران دسترسی ندارند.

اکرم خاتم در گفت‌وگو با ایلنا با اعلام اینکه یک دسته از پناهندگان افغانی از سال ۷۲ مورد آمایش قرار گرفتند و در مورد عده‌ای نیز اطلاعاتی وجود ندارد گفت: حدود یک میلیون پناهنده افغان در خانوار تعریف می‌شوند و درک قانونی دارند، حدود ۱۴۰ هزار نفر از مهاجران قانونی نیز کارگری می‌کنند.

 

او افزود: جمعیتی بالغ بر ۵/۱ تا ۲ میلیون نفر نیز به صورت غیرقانونی وارد کشور شده و فاقد مدرک قانونی هستند که با محاسبه نرخ رشد جمعیت پناه‌جویان قانونی و توجه به سرشماری افغانستان مشخص می‌شود که به دلیل بالا بودن نرخ زاد و ولد میان آنها در حال‌حاضر باید حدود ۴۰۰ هزار کودک در کشور وجود داشته باشد که در تهران سرگردان هستند.

این فعال حقوق کودکان تصریح کرد: این کودکان که از امکانات تحصیلی و بهداشتی محروم هستند، روزانه در سطح شهر و خیابان‌های شهرها و روستاها به فال‌فروشی و سایر مشاغل سخت در کارگاه‌ها مشغول هستند که از حداقل امکانات و حقوق برخوردارند.

خاتم یادآور شد: دولت تاکنون در قبال دریافت پول از کودکان افغان، ۲۵۰ هزار نفر از آنها را در مدارس ثبت‌نام کرده‌است اما کودکان دیگر توانایی پراخت ۵۰ـ۱۰۰ هزار تومان شهریه را ندارند.

خاتم گفت: اگر دوران کودکی به عنوان طلایی‌ترین دوران زندگی هر بشر به حساب آید، ۴۰۰ هزار کودک در بدترین شرایط زندگی کرده و مشکلات کودک‌آزاری، سوء تغذیه، بیماری و سایر معضلات در میان آنها وجود دارد.

این فعال حقوق کودکان افزود: اغلب این کودکان دچار بیماری و سوء‌استفاده‌های شدیدی می‌شوند که رسانه‌ها مطلع نبوده و هرگز فاش نمی‌شوند حتی هیچ‌گونه آماری هم در مورد آسیب‌های وارد شده به این کودکان وجود ندارد.

او با اعلام اینکه پناهندگان افغانی آسیب زیادی از ناحیه هدفمند کردن یارانه‌‌ها می‌بینند، خاطر نشان کرد: با وجود آنکه جامعه جهانی و انجمن‌های فعال در افغانستان و پاکستان تمایل زیادی برای کمک به ایران برای ارایه خدمات به این پناهنده‌ها دارند، گفت: ایران به این کمک‌ها روی خوش نشان نمی‌دهد، اما امید است که برای کمک به ۴۰۰ هزار کودک پناهنده افغان دست یاری به سوی جامعه بین‌المللی دراز کند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید