خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۲ تیر ۱۳۸۹, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۱۲ ساعت ۶:۳۹:۳۱

    خانه  > کودکان  >  بی توجهی به ضریب هوشی کودکان مناطق محروم

بی توجهی به ضریب هوشی کودکان مناطق محروم

خبرگزاری هرانا – عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از بی توجهی خانوداه ها به مسئله ضریب هوشی کودکان که موجب از بین رفتن این ظرفیت عظیم می شود افزود: این مشکل بیشتر در مناطق محروم پدید می‌آید و دستگاههای مسئول باید توجه ویژه‌ای به این مناطق داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علیرضا مرندی در جریان برپایی هم‌اندیشی سلامت اجتماعی با اشاره به اینکه سلامت اجتماعی یکی از مهمترین معیارهای رسیدن به سلامت کامل انسان است، از فعالیتهای شهرداری تهران در طول سالهای گذشته تقدیر کرد و آن را قابل توجه خواند.

وی با بیان اینکه توجه نکردن به مقوله سلامت اجتماعی در ایران و همچنین سایر کشورهای دنیا موضوعی بود که تا چند سال پیش مردم را آزار می‌داد، گفت: بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، وزارت بهداری وقت، فعالیتهای بسیاری برای ارتقای سطح سلامت اجتماعی مناطق محروم کشور انجام داد اما این کارها به دلیل کمبود امکانات کامل نبود ولی اکنون با توجه به افزایش امکانات رفاهی روستاها نیاز است که توجه بیشتری به این موضوع شود.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور با بیان اینکه سلامت کامل به معنای برخورداری حداکثری از سلامت جسم، روان، رفاه اجتماعی و سلامت معنوی است، فقدان یکی از اینها را خدشه دار شدن سلامت فرد دانست و گفت: توجه به سلامت اجتماعی ۵۰ درصد توجه به کل سلامت است و این در حالی است که هنوز آنچنان که باید و شاید در ایران به این موضوع توجه نشده است.

وی تصریح کرد: سازمان بهداشت جهانی مفهوم سلامت اجتماعی را ۶۵ سال پیش تعریف کرد اما چون ما با این مسائل آشنایی نداشتیم خیلی درگیرش نشدیم. به همین دلیل هیچکس در جامعه خودش را مسئول سلامت نمی داند و به رغم اینکه همه ما نقش داریم ولی کسی احساس مسئولیت نمی‌کند.

مرندی ادامه داد: بدون شک سیستم پزشکی و همچنین وزارت بهداشت مسئول مستقیم سلامت مردم است اما در حوزه مسائل اجتماعی باید به این نکته هم توجه داشت که کمک تمام تمام ارگانها و نهادها موضوعی ضروری است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه یکی از مصداقهای سلامت اجتماعی توجه به سلامت نوزادان دانست و گفت: یک نوزاد از زمان جنینی صدها میلیارد سلول عصبی و ذهنی دارد و آماده است تا پیامهای درست را از والدین و جامعه بگیرد اما اگر به ضریب هوشی کودکان توجه نشود این عارضه دیگر در آینده قابل جبران نیست.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید