خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱۱ تیر ۱۳۸۹, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۱۱ ساعت ۱۸:۰۱:۳۳

    خانه  > کارگران  >  کارگران معادن، مظلوم ترین قشر طبقه ی کارگر اند

کارگران معادن، مظلوم ترین قشر طبقه ی کارگر اند

خبرگزاری هرانا – نصراله در یابیگی دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مازندران در جمع نهادهای کارگری که بمناسبت هفته صنعت و معدن در محل خانه کارگر بزگزارگردید طی سخنانی ضمن گرامیداشت این هفته از کارگران معادن بعنوان مظلوم ترین قشر کارگری نام برد که در سخت ترین شرایط کاری با حداقل ها زندگی شرافتمندانه خود را میگذرانند.

به گزارش ایلنا، دریا بیگی در قسمت دیگری از سخنان خود به وجود ذخایر معادن در استان مازندران اشاره کرد و تصریح نمود:با وجود اینکه مازندران در ذخایر معدنی فلورین، گرانیت و پوکه معدنی دارای رتبه نخست کشوری است.ولی آمار بالای بیکاری در این استان نشان از بی توجهی سازمانها و متولیان اشتغال است.

دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مازندران افزود:امروز یکی از دغدغه های اصلی کارگران کشور سپردن تامین اجتماعی به افرادی غیر از خانوادگی کارگری است ،و همین افراد برای این صندق بین النسلی تصمیم گیری میکنند.

این فعال کارگری تصریح نمود: مصوبه اخیر هیات امنای سازمان تامین اجتماعی مبنی بر دریافت فرانشیز از بیمه شدگان مراجعه‌کننده به مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی پایمال شدن دستاوردهای طبقه کارگری را سرعت می‌بخشد.

وی با یادآوری اینکه مصوبات هیات امنای سازمان تامین اجتماعی نباید نقض‌کننده تعهدات درج شده در قانون تامین اجتماعی برای سازمان و وظایف تعیین شده برای دولت در اصول قانون اساسی باشد؛ گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر صدوربخشنامه‌های مغایر با قوانین مصوب به وحدت رویه‌ای برای فرار دستگاه‌های اجرایی از ارائه خدمات و انجام تعهدات تبدیل شده است.

او تاکید کرد: کارگر و بیمه شده در زمان اشتغال خود هزینه‌های درمانی خود را به تامین اجتماعی پرداخت کرده است بنابراین دریافت فرانشیز از کارگران به خصوص در مراکز ملکی تامین اجتماعی فاقد وجاهت قانونی است و هیات امنای تامین اجتماعی از نظر قانونی نمی‌تواند مصوبه‌ای مبنی بر دریافت فرانشیز از کارگران در مراکز ملکی درمانی اجتماعی داشته باشد.

دریابیگی افزود:به استناد قانون تامین اجتماعی و قانون الزام دولت نمی‌تواند به نام مصوبات شورایعالی خدمات بیمه‌ای از تعهدات دریافتی سازمان تامین اجتماعی در مقابل بیمه شدگان بکاهد.

دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مازندران خاطر نشان کرد: مطابق قانون سازمان تامین اجتماعی در بحث خدمات درمانی مستقیم موظف است به بیمه شدگانی که برای درمان به مراکز درمان ملکی این سازمان مراجعه کرده‌اند خدمات درمانی رایگان ارائه کند.

وی با بیان اینکه هر سال شاهد کاهش بیشتر تعهدات درمانی سازمان تامین اجتماعی در مراکز ملکی این سازمان هستیم؛ گفت: به دلیل همین شانه خالی کردن‌هاست که مشاهده می‌کنیم هر سال به آمار متقاضیان بیمه‌های مکمل افزوده می‌شود.

دریابیگی با بیان اینکه کارگران شاغل و بازنشسته همه ماهه معادل یک سوم دریافتی خود را به سازمان تامین اجتماعی می‌دهند تا در موقع لزوم بتواند از خدمات درمانی سازمان استفاده کنند؛ گفت: در هیچ جای قانون به دریافت فرانشیز از بیمه شدگان اشاره نشده است.

وی با یادآوری اینکه صندوق بین النسلی اجتماعی در ۸۰ سال پیش فعالیت خود را با کسر ۲ ریال از مزد کارگران شروع و تا به امروز که معادل ۳۰ درصد از مزد ماهانه کارگران را کسر می‌کند همچنان به ارائه خدمات بیمه و درمانی مشغول است؛ گفت: با مصوبه اخیر هیات امنای سازمان تامین اجتماعی جمعیت ۳۰ میلیون نفری بیمه شدگان تامین اجتماعی از حقوق قانونی بیشتر از گذشته محروم شده اند.

دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر مازندران با بیان اینکه هیات امنای سازمان تامین اجتماعی مانند سایر کارکنان این سازمان در استخدام بیمه شدگان بوده و باید به آنها خدمات بدهند؛ یادآور شد: محدود کردن خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی در حالی است که دولت همچنان در عمل به تعهدات خود در اصل ۲۹ قانون اساسی ناموفق بوده است.

به گفته این فعال کارگری دولت موظف است از محل درآمدهای عمومی آحاد مردم ایران را از خدمت تامین اجتماعی چون حمایت بیمه ای در زمان بازنشستگی ،‌پیری،‌از کارافتادگی ، بی سرپرستی ،‌در راه ماندگی، حوادث ، بیماری و بهداشتی برخوردار کند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید