خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱۱ تیر ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۱۱ ساعت ۱۷:۴۲:۵۹

    خانه  > سایر گروهها  >  درخواست دو اتحادیه کارگری برای آزادی اسانلو و فعالان کارگر زندانی در ایران

درخواست دو اتحادیه کارگری برای آزادی اسانلو و فعالان کارگر زندانی در ایران

دیوید کاکرافت، دبیر کل فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، و شرن بارو، دبیرکل جدید کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، در بیانیه‌ای مشترک خطاب به رئیس جمهوری اسلامی ایران نوشته‌اند که از اقدام احتمالی حکومت ایران برای آزادی منصور اسانلو استقبال می‌کنند.

رهبران این دو اتحادیه بین‌المللی کارگری در بیانیه خود همچنین خطاب به محمود احمدی‌نژاد، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط آقای اسانلو شده‌اند.

در هفته‌های گذشته سازمان بین‌المللی کار، آی اِل او، در گزارش سالانه خود در مورد ایران اعلام کرد که قوه قضاییه با آنچه « عفو » منصور اسانلو خوانده شده، موافقت کرده است.

منصور اسانلو در تیرماه سال ۱۳۸۶ در نزدیکی منزل خود در تهران بازداشت و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شد.

در این مدت، سازمان‌های حقوق بشری و اتحادیه‌های بین‌المللی کارگری بارها خواستار آزادی بی‌قید و شرط این فعال کارگری شده‌اند.

دیوید کاکرافت در پاسخ به این پرسش رادیو فردا که تا چه اندازه به آزادی رئیس زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خوشبین است، گفت: «مطمئن نیستیم، اما امیدواریم که منصور اسانلو پیش از آغاز به کار کنگره فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل در مکزیکو سیتی در روز پنجم ماه اوت آزاد شود».

وی افزود: «اطمینان دارم که ۱۵۰۰ نماینده شرکت‌کننده در این کنگره از حضور منصور اسانلو در جمع خود خوشحال خواهند شد.»

با این وجود فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل و کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده‌اند که مبارزه آنان برای پایان دادن به نقض حق تشکل‌یابی کارگران در ایران با آزادی یک نفر متوقف نخواهد شد.

در این زمینه دبیرکل فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل می‌گوید: «باید بگویم که از آزادی منصور اسانلو خوشحال خواهیم شد، اما این اقدام، در صورت اجرا، کافی نیست.»

آقای کاکرافت می‌افزاید: «هنوز بسیاری از فعالان کارگری در ایران زندانی هستند. از جمله سعید ترابیان و رضا شهابی، از رهبران سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران.»

او با درخواست برای آزادی این فعالان کارگر زندانی می‌گوید: «این به سود حکومت ایران است که در شرایط دشوار کنونی‌اش در جهان، این اقدام را انجام دهد.» 

گزارش‌ها در مورد آقایان ترابیان و شهابی، که آقای کاکرافت به نام آنها نیز اشاره می‌کند، حاکی از آن است که خانواده‌های آنها از وضعیتشان به طور کامل بی‌خبر هستند و این در حالی است که خبر رسمی نیز درباره بازداشت این دو فعال کارگری انتشار نیافته است.

در این ارتباط نیز فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل و کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری همچنین خواستار آزادی سعید ترابیان و رضا شهابی و همچنین تمامی فعالان کارگری و سایر فعالان مدنی شده‌اند که زندانی هستند.

در بیانیه مشترک این دو اتحادیه بین‌المللی کارگری نوشته شده است که آزادی منصور اسانلو، نخستین گام مهم از سوی حکومت برای بازسازی اعتماد جامعه سندیکایی در جهان به آن حکومت خواهد بود.

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل همچنین از وضعیت ابراهیم مددی، نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، انتقاد کرده و خواستار آزادی او شده است.

آقای مددی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و به سه سال زندان محکوم شده است.

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل علاوه بر این نگرانی شدید خود را از ربودن و ضرب و شتم عروس آقای اسانلو توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ابراز داشت و خواستار انجام تحقیقات قضایی در این زمینه شده است.

 

 

منبع: رادیو فردا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید