خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۶ تیر ۱۳۸۹, 18th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۰۶ ساعت ۶:۲۳:۰۱

    خانه  > سایر گروهها  >  درخواست فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

درخواست فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

برنامه نظارت بر حمایت مدافعان حقوق بشر، به عنوان برنامه ای مشترک از “سازمان جهانی مبارزه با شکنجه” و “فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر”، از آزادی عمالدالدین باقی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، قدردانی می کند و از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهد هرچه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی کلیه اتهام های وارده بر او را رفع کنند.

روز ۲۳ ژوئن، آقای عمادالدین باقی، مؤسس جامعه دفاع از حقوق زندانیان و برنده جایزه حقوق بشر “مارتین انالز” در سال ۲۰۰۹، ابتدا به دلیل مشکلات جسمانی و سپس به قید وثیقه ای به ارزش ۲۰۰ هزار دلار آزاد شد.

با این حال، وی همچنان متهم به “تبلیغ برضد نظام” است.

آقای عمادالدین باقی روز ۲۸ دسامبر ۲۰۰۹ در میان موج بازداشت ها به همراه ده ها تن از مدافعان حقوق بشر دستگیر شد. براساس گزارش های به دست آمده، او پنج ماه از زندان شش ماهه خود را در سلول انفرادی گذراند و در این مدت به شدت از مشکلات قلبی و تنفسی و همچنین کمردرد شدید رنج برده است.

برنامه نظارت از آزادی آقای عمادالدین باقی قدردانی، ولی تعیین وثیقه هنگفت برای آزادی او را همچنان محکوم می کند. برنامه نظارت از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهد که هرچه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی کلیه اتهام های وارد بر او را پس بگیرند، زیرا به نظر می رسد که این اتهام ها صرفاً به دلیل فعالیت های حقوق بشری او وارد شده است.

برنامه نظارت همچنین خاطرنشان می سازد که خانم نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، از روز ۱۰ ژوئن در زندان بسر می برد. برنامه نظارت به طور کلی ادامه حبس خودسرانه ده ها مدافع حقوق بشر را، در میان موج شدید سرکوبی که برضد جامعه مدنی ایران به کار گرفته می شود، محکوم می کند.

برنامه نظارت از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهد هرچه سریعتر و بدون هیچ گونه قید و شرطی تمامی مدافعان حقوق بشر در ایران را که درحال حاضر در اقصی نقاط کشور زندانی اند آزاد و تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی آنان را تضمین کنند.

این برنامه همچنین از دولتمردان جمهوری اسلامی می خواهد تحت هر شرایطی به اعلامیه مدافعان حقوق بشر سازمان ملل، اعلامیه جهانی حقوق بشر و عهدنامه های بین المللی که ایران متعاهد آنهاست، احترام بگذارند.

 

منبع: فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید