خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  بیانیه اتحادیه سراسری زنان کارگر: حقوق زنان‌ کارگر را اداء کنید

بیانیه اتحادیه سراسری زنان کارگر: حقوق زنان‌ کارگر را اداء کنید

در پایان مراسم تجلیل از زنان کارگر نمونه از سوی اتحادیه سراسری زنان کارگر برگزار شد؛ بیانیه‌ای در حمایت از خواسته‌های صنفی زنان قرائت شد.
متن کامل این پیام به شرح ذیل است:

 

روز ۱۱ اردیبهشت مطابق با اول ماه مه که روز جهانی کارگر نامیده می شود یادآور مبارزات قهرمانانه کارگران در طول تاریخ بشری است که از بدو پیدایش آن با اعمال خشونت، سرکوب از سوی قدرتمندان جهان همراه بوده است.

رژیم های مرتجع با استفاده از زور و با حمایت از کشورهای غربی همواره با قوانین تبعیض آمیز، ‌زنان را به شکل مضاعفی مورد ستم قرار می دهند.

از آنجایی که جوانان و زنان جوان به ویژه،‌ فعال ترین و پرکارترین بخش جامعه جهانی را تشکیل می دهند؛ باعث تاسف است که در نخستین دهه از سده بیست و یکم،‌ حقوق جوانان و به ویژه زنان جوان در بهره گیری از توانایی و امکانات وسیع شان جهت پیشبرد جامعه جهانی، با کنار گذاشتن شان پیوسته نقض می‌گردد؛ حتی زمانی که به آنها امکان مشارکت داده می شود در بیشتر موارد به گونه ای مورد تبعیض قرار می گیرند.

کارگران به صورت موقت و قراردادی و بدون حقوق کامل و مزایای شغلی و حتی سفید امضا به خدمت گرفته می شوند که موجب سوء استفاده کارفرمایان را فراهم می آورد و سیاست استخدام و اخراج و نابرابری جنسیتی برای اشتغال از معضلاتی به شمار می روند که به شدت نگران کننده هستند.

مساله اشتغال زنان به طور مستقیم به امر ماندگاری آنان پیوند دارد به همین دلیل برخورداری از حق کار یکی از عمده ترین درخواست های زنان و جوانان به شمار می رود.

بازداری زنان از داشتن شغلی آبرومندانه با اعمال تبعیض جنسی ،‌ ” طرد” آنان از جامعه تلقی می گردد چرا که حق خود را در مشارکت و کمک به ساختمان جامعه از دست می دهند.

زنان ایرانی در تشکلات مختلف عقیدتی و صنفی زمینه ساز انقلاب و یاری دهنده نظام جمهوری اسلامی ایران در سراسر سالهای جنگ در جبهه حق علیه باطل بوده اند و در طول تاریخ علاوه بر همسر و مادر بودن،‌در صحنه های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی کشور مشارکت گسترده داشته اند.

هفته بزرگداشت مقام کارگر را گرامی داشته و در روزی که به عنوان زنان کارگر نامیده شده است موارد چند را جهت تجدید میثاق و اصلاح امور جامعه کارگری در خصوص بهبود وضعیت کارگران زن،‌اعلام می داریم:

۱- احقاق حقوق زنان در بعد اجتماعی شامل آزادی تشکل ها، آزادی بیان، امنیت خانوادگی واجتماعی ، مبارزه با فقر ، داشتن پایگاه اجتماعی، عدم بیکاری و داشتن مشارکت واقعی اجتماعی

۲- احقاق حقوق زنان در بعد صنفی شامل اخراج بی رویه زنان کارگر ، عدم عقد قراردادها پیمانی و موقت و سفید امضا، عدم تبعیض دستمزد بین کارگران زن و مرد، امنیت شغلی، استخدام مقطعی زنان سرپرست خانوار، عدم استثمار کارگران زن مجرد

۳- اجرا دقیق و کامل قانون کار در خصوص زنان به ویژه در مورد حقوق زنان باردار و مادران شیرده

۴- حمایت از زنان در تشکل های کارگری برای دریافت امتیازات بیشتر و مناسب برای زنان وارتقاء جایگاه آنان در تمام سطوح تشکل‌ها

۵-‌ اجرا مجدد قانون بازنشستگی با ۱۰ سال سابقه و ۵۵ سال سن برای زنان

۶- رفع تبعیض از زنان بازنشسته در خصوص دریافت حق اولاد و حق معیشت

۷- پرداخت مجدد حق زن به کارگران مرد متاهل

 

منبع: خبرگزاری کار ایران(ایلنا)

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید