خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۴ تیر ۱۳۸۹, 20th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۰۴ ساعت ۱۱:۳۴:۳۰

    خانه  > زندانیان  >  احمد زیدآبادی، حبس در شرایطی دشوار و متفاوت

احمد زیدآبادی، حبس در شرایطی دشوار و متفاوت

خبرگزاری هرانا – از بازداشت احمد زیدآبادی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی یک سال می‌گذرد. وی پس از چند ماه انفرادی و نگاهداری در بندهای ۲۰۹ و ۲۴۰ اوین، به زندان گوهردشت منتقل شده است؛ زید‌آبادی در این مدت از حق مرخصی نیز محروم بوده است.

احمد زیدآبادی روز ۲۳ خرداد سال ۸۸ و در نخستین روز پس از اعلام نتایج انتخابات دوره دهم در برابر منزل خود دستگیرشد. همسر و فرزندان وی، شاهد چگونگی بازداشت او از آیفون تصویری داخل خانه بودند و این صحنه تا مدت‌ها، موجب آزار روانی آنان بود.

اقای زیدآبادی پس از بازداشت، ۱۴۱ روز در انفرادی به‌سر برد و در اعتراض به وضعیت خود، اعتصاب غذایی ۱۷ روزه کرد. وی از جمله متهمانی بود که به دادگاه‌های عمومی تابستان ۸۸ آورده شدند.

حکم احمد زیدآبادی در میان احکام صادره برای متهمان انتخاباتی یگانه است. وی به ۵ سال حبس، شش سال تبعید در گناباد، محرومیت دایم از فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی و هم‌چنین محرومیت از تحلیل‌های شفاهی محکوم شده است. این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز تایید شد.

این تحلیل‌گر سیاسی پس از چند ماه نگاه داری در بندهای ۲۰۹ و ۲۴۰ اوین، همراه با چند تن دیگر از زندانیان سیاسی، به زندان گوهردشت کرج منتقل شده است. وی همراه با کسانی چون عیسی سحرخیز، حشمت طبرزدی، مسعود باستانی و داود سلیمانی در بند ۳ زندان گوهر دشت به سر می‌برد. زندان گوهردشت پس از دهه شصت، دیگر زندانی سیاسی ندارد و تنها مکان نگاهداری مجرمان و متهمان عادی است.

مهدیه محمدی، همسر این روزنامه‌نگار با ارائه این اطلاعات به دویچه‌وله، از اختصاص بخشی از حسینیه زندان گوهردشت به این زندانیان خبر می‌دهد و از بی‌‌‌‌پاسخ ماندن تقاضاهای مکرر مرخصی توسط وکیل و خانواده آقای زیدآبادی می‌گوید.

خانم محمدی می‌گوید که ملاقات‌های زندان گوهردشت، مردانه و زنانه هستند و وی ناچار است هر دو هفته یک‌بار، زمانی را برای ملاقات خود با همسرو روزی دیگر را برای دیدار پسرانش با پدر اختصاص دهد. فرسایش رفت و آمد در مسیری ۴۰ کیلومتری و امتحانات بچه‌ها، موجب شده که دو فرزند بزرگ‌تر آقای زیدآبادی از عید به این‌سو، پدر خود را ندیده باشند.

مهدیه محمدی از مقاومت بالای همسرش یاد می‌کند و تحمل جسمی و روحی وی را می‌ستاید. احمد زیدآبادی و سایر زندانیان سیاسی گوهردشت، ناچارند از ظرفیت محدود کتابخانه زندان استفاده کنند و حق دریافت کتاب یا روزنامه از خارج را ندارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید