خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲ تیر ۱۳۸۹, 1st of December 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۰۲ ساعت ۱۰:۵۵:۳۹

    خانه  > زندانیان  >  در اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی، بنای اولیه برعدم اعطا است

در اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی، بنای اولیه برعدم اعطا است

خبرگزاری هرانا – رییس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه در اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی، بنای اولیه برعدم اعطا به آنها است، گفت:‌ اعطای مرخصی به زندانیان امنیتی در آیین‌نامه دیده شده است، اما مرجع تصویب اعطای مرخصی به مجرمان این جرائم برعهده دادستان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری صبح امروز خود که به مناسبت هفته قوه قضائیه برگزار شد از اصلاح آیین‌نامه اعطای مرخصی به زندانیان خبر داد و گفت: در دوره‌های گذشته به زندانیان بیش از حد مرخصی داده می‌شد که این امر موجب گلایه مردم و برخی از مقامات امنیتی و انتظامی شده بود که چگونه پس از بازداشت یک متهم وی بعد از مدت کوتاهی به جامعه باز‌می‌گردد.

وی با بیان اینکه این آیین‌نامه از روز گذشته و مصادف با اولین روز هفته قوه قضاییه به اجرا گذاشته شد، خاطرنشان کرد: ‌از دیروز برای اینکه زندانیان از مرخصی برخودار باشند، باید تحمل کیفر اولیه را داشته باشند؛ به این معنا که حداقل یک ششم دوران تحمل محکومیت خود را مطلقا بدون مرخصی سپری کرده باشند.محکومان به بیش از ۱۵ سال حبس نیز باید ۳ سال اول محکومیت خود را بدون مرخصی پشت سر گذاشته باشند.

رییس سازمان زندان‌ها خاطرنشان کرد:‌ قرار شده به محکومان جرائم آدم ربایی، سرقت مسلحانه، تجاوز به نوامیس، سرقت مقرون به آزارو اذیت، اخلال در نظام اقتصادی، قاچاق مشروبات الکلی، جرایم موادمخدر و اسیدپاشی مرخصی اعطا نشود. همچنین به سارقان معمولی نیز قرار شده در ایام نوروز مطلقا اعطای مرخصی صورت نگیرد.

اسماعیلی درباره شرایط ملاقات زندانیان با خانواده‌های خود گفت: ما برای زندانیان درون زندان ۳ نوع ملاقات کابینی، حضوری و خصوصی داریم که نصاب این ملاقات‌ها با هم تفاوت دارد. برای ملاقات کابینی هفته‌ای یکبار در نظر گرفته شده اما برای ملاقات خصوصی و حضوری نصابی قرار داده نشده است.

اسماعیلی ادامه داد: بر حسب دستور مراجع قضایی، به محکومان جرائم امنیتی ملاقات نمی‌دهیم و زمانی که قاضی بنویسد متهمی ممنوع‌الملاقات است ما باید از این دستور تبعیت کنیم.
رییس سازمان زندان‌ها درخصوص شرایط و نحوه اعطای مرخصی به متهمان و مجرمان جرائم امنیتی نیز گفت: این امر جزو مواردی است که مبنای اولیه را بر عدم اعطای مرخصی گذاشته‌ایم، اما این موضوع درآیین‌نامه دیده شده و مرجع تصویب اعطای مرخصی به مجرمان این جرائم دادستان است.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در پرونده کهریزک از پرسنل سازمان زندان‌ها فردی متهم یا محکوم شده است، اظهارداشت: در این پرونده هیچ‌یک از پرسنل سازمان حتی در مظان اتهام هم قرار نگرفتند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید