خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  علی مهین ترابی، نوجوان محکوم به اعدام تبرئه شد

علی مهین ترابی، نوجوان محکوم به اعدام تبرئه شد

خبرگزاری هرانا – علی مهین ترابی که به اتهام قتل در سن شانزده سالگی، به اعدام محکوم شده و هشت سال را در زندان رجایی‌شهر کرج سپری کرده بود، تبرئه شده و به پرداخت دیه محکوم شد.

در سال‌های اخیر، بارها نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال اعدام این نوجوان محکوم به اعدام ابراز نگرانی کرده بودند.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، در سال ۸۱، علی مهین ترابی، مزدک خدادیان، همدرسه ای خود را به ضرب چاقو ازپای درآورد. در جریان این حادثه علی مهین ترابی بارها گفت که قصد کشتن مزدک خدادیان را نداشته و تنها پس از شنیدن فریاد دیگر بچه هایی که دور آنها حلقه زده بودند، متوجه مجروح شدن مزدک خدادیان شد.

بر اساس ماده شماره ۲۰۶ قانون مجازات اسلامی، “درصورتی که قاتل عمدا دست به اقدامی زند که ذاتا مهلک باشد، حتی اگر قاتل قصد کشتن فردمقتول را نیز نداشته بوده باشد» آن عمل قتل عمدی محسوب می شود.

علی مهین ترابی ازسوی حوزه ۳۳ دادگاه عمومی بررسی مجرمان نوجوان درکرج به مجازات اعدام محکوم شده بود.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز بارها نسبت به اعدام نوجوانان در ایران اعتراض کرده بود. در یکی از بیانیه‌های این نهاد آمده است: “مجازات مرگ برای نوجوانانی که زیر ۱۸ سال مرتکب جرم می شود طبق قوانین بین المللی ممنوع شده و این ممنوعیت مطلق است.”

هم کنوانسیون حقوق کودک و هم کنوانسیون حقوق سیاسی ومدنی به صورت خاص مجازات مرگ برای افرادی که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال دارند را منع کرده است. این قوانین منعکس کننده این حقیقت هستند که کودکان و نوجوانان با بزرگسالان متفاوت هستند چرا که فاقد تجربه، قضاوت، بلوغ و دیگرخودداری های بزرگسالان هستند. ایران کنوانسیون حقوق کودک را در سال ۱۹۹۴ کنوانسیون حقوق مدنی وسیاسی را در سال ۱۹۷۵ به تصویب رساند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید