خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱ تیر ۱۳۸۹, 21st of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۰۱ ساعت ۹:۵۳:۱۰

    خانه  > سایر گروهها  >  گزارش ماهانه نقض حقوق بشر / خرداد ۸۹

گزارش ماهانه نقض حقوق بشر / خرداد ۸۹

خبرگزاری هرانا – با توجه به  ابعاد وسیع نقض حقوق بشر در ایران و شرایط دشوار جمع آوری این گزارشات در کشور، گزارش پیش رو با در نظر گرفتن تمامی سعی و تلاش هایی که از سوی مدافعان حقوق بشر در ایران صورت گرفته و توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری شده یقیناً تنها میتواند آماری حداقلی از نقض سیستماتیک و گسترده نقض حقوق بشر در ایران در محدوده خرداد ماه ١٣٨٩ باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که ممکن است زمان وقوع برخی اخبار این آمار مربوط به پیش از خردادماه باشد که به دلیل انتشار آن برای نخستین مرتبه در محدوده ی زمانی خردادماه، در مجموع آمارهای این ماه محاسبه شده است.

در خرداد ماه سال جاری دستکم ۱۵۷۶۲۴ نقض موردی حقوق بشر از سوی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به ثبت رسیده است. در طول ماه گذشته، بیش از ۲۰۴۴ مورد نقض حقوق کارگران، ۶۰۴ مورد نقض حقوق دانشجویان، ۱۰۴۳ مورد نقض حقوق فعالین سیاسی و مدنی در حوزه ی آزادی اندیشه و بیان، ۵۲ مورد صدور، تایید یا اجرای حکم اعدام، ۱۹۰ مورد شکنجه و نقض حقوق زندانیان سیاسی در زندان ها، دستکم ۱۲۷ مورد بازداشت فله ای شهروندان به دست نیروهای انتظامی، ۴۶ مورد بازداشت و نقض حقوق اقلییت های ملی و ۴۷ مورد بازداشت و نقض حقوق اقلییت های مذهبی را شاهد بوده ایم. هم چنین بیش از ۱۱۵۰ تن نیز در محدوده ی زمانی خردادماه بارداشت شدند.

در خرداد ماه سال جاری دستکم ۴۱ مرتبه حکم اعدام از سوی دستگاه قضایی به اجرا درآمد که در این میان اعدام ۱۳ زندانی عادی در زندان قزل حصار به صورت جمعی شاخص است.

در روز ۲۲ خرداد ماه در اولین سالگرد انتخابات بحث برانگیز دوره دهم ریاست جمهوری، نزدیک به ۹۰۰ نفر از شهروندان بازداشت و درگیریهای پراکنده ای در تهران رخ داد. نیروهای امنیتی در این روز در بیشتر شهرهای بزرگ یک حکومت نظامی اعلام نشده برقرار کردند، بخصوص در شهر تهران که به یک پادگان نظامی تبدیل شده بود. در این روز همچنین دانشجویان دانشگاه تهران و شریف، که تجمعی را آغاز کرده بودند با هجوم نیروهای حراست و لباس شخصی روبرو شدند.

هم چنین در حوزه حقوق آکادمیک، باید به احضار بیش از ۲۴۹ نفر از دانشجویان به کمیته انظباطی و حکم انظباطی و تعلیق از تحصیل ۱۸۰ تن از دیگر داشجولان اشاره کرد شد. بیش از ۹ تجمع اعتراضی در دانشگاه های کشور در طی این ماه رخ داد و ۵۶ مورد بازداشت دانشجو به ثبت رسیده است و برای دانشجویان زندانی بالغ بر ۹ حکم سنگین صادر شده است، ۵۱ مورد از دانشجویان نیز با حکم ممنوع الورد به دانشگاه روبرو شدند.

در این ماه علاوه به فشار مضاعف و بازداشت تنی چند از فعالین کارگری خصوصا اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، ۱۰ تجمع کارگری به علت عدم دریافت حقوق و شرایط سخت کاری و ۶۱ مورد اخراج کارگران از مشاغل خود را در شاهد بودیم. در این گزارش باید اشاره ای هم به ۱۳۹۹ گارگری کرد که از حقوق قراردادی خود نیز دریافتی کمتری داشته اند.

در خرداد ماه فیلترینگ سایت ها ابعاد گسترده تری را در بر گرفته است و چندین سایت  به صورت کلی فیلتر شده است که در این بین می توان به بلاگفا، پرشین بلاگ و وردپرس، سه سرویس معتبر و گسترده وبلاگ نوسی، اشاره کرد هم چنین میتوان ۲ سایت بزرگ اشتراک گذاری را هم به این مجموعه اضافه کرد.

بر اساس اخبار منتشر شده در ماه گذشته، در اجرای گسترده ی طرحی موسوم به “حجاب و عفاف” گفته می شود تنها در شهر قم در طی دو ماه گذشته، به ۶۲ هزار زن تذکر داده شده و هم چنین در فرودگاه ها نیز از اوایل سال جاری علاوه بر اینکه به کل از سفر ۷۱ زن “بد حجاب” ممانعت به عمل آمد بر پایه ی گزارش ها بیش از ۳۰ هزار نفر پس از تغییر لباس اجازه سوار شدن به هواپیما پیدا کرده اند و به بیش از ۸۷ هزار زن و مرد نیز به خاطر پوشش تذکر داده شده است.

این گزارش بصورت تفضیلی- تفکیکی بر اساس موضوعات و حوزه ها در فهرست بالا می آید

 

برای دانلود نسخه پی دی اف بر روی عکس کلیک کنید

واحد آمار، نشر و آثار

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

خردادماه ۱۳۸۹

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید