خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹, 20th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۲۹ ساعت ۱۹:۵۵:۲۴

    خانه  > کارگران  >  ششمین روز اعتصاب کارگران گندله سازی در سیرجان

ششمین روز اعتصاب کارگران گندله سازی در سیرجان

خبرگزای هرانا – اعتصاب دسته جمعی کارگران مجتمع گندله‌سازی شرکت سنگ آهن گل‌گهر سیرجان که از روز دوشنبه ۲۴ خرداد آغاز شده، امروز وارد ششمین روز  شد.

کارگران اعتصاب کننده ظهر امروز در محل درب اصلی شرکت گل گهر اعتصاب شان را ادامه دادند و خواستار پاسخ گویی مسوولان این شرکت شدند. این کارگران در حالی خواستار حضور محمد جلال ماب مدیرعامل گل گهر در جمع خود بودند که وی هم اکنون در تهران بسر می برد. کارگران معترض که شمارشان نزدیک به ۴۰۰ نفر اعلام شده است با برخی از مدیران گل گهر درگیری فیزیکی پیدا کردند در این زدوخوردها برخی نیروهای “حفاظت فیزیکی شرکت گل گهر” به ضرب و شتم کارگران معترض پرداختند. از وضعیت مجروحین احتمالی خبری در دست نیست .

به گزارش کلمه، شورای تامین این شهرستان عصر امروز جلسه ای اضطراری برگزار کرده است.

۴۰۰ کارگر مجتمع گندله‌سازی گل‌گهر سیرجان (واقع در غرب استان کرمان) که از روز دوشنبه هفته گذشته بر سرکار خود حاضرنشده اند همچنان در اعتراض به اعلام نتایج آزمون استخدامی، در اعتصاب به سر می‌برند.

این کارگران در پنج سال گذشته ‌به عنوان نیروی کار پیمانکار مجری احداث و راه‌اندازی گندله سازی فعالیت کرده‌اند اما از فروریدن ماه و پس از افتتاح این مجتمع از سوی محمود احمدی‌نژاد به آنان اعلام شد که باید کار خود را ترک کنند تا نیروهای جدیدی که از طریق آزمون جذب شده‌اند؛ جایگزین‌شان شوند.

این مساله زمانی موجب بحرانی شدن اوضاع شد که از میان نیروهای فعلی تنها ۴۰کارگر در آزمون استخدامی پذیرفته شدند.

یکی از کارگران اعتصاب کننده در خصوص دلایل تداوم اعتصاب کارگران گفت: “مسوولان شهرستان جواب قانع کننده‌ای به ما نداده‌اند و به همین دلیل تا زمان دریافت جواب قانع کننده به اعتصاب ادامه می‌دهیم.”

او که خواست نامش فاش نشود، با اشاره به جلسه مسوولان امنیتی و اجرایی شهرستان سیرجان با سه تن از نمایندگان کارگران افزود: «متاسفانه در این جلسات کارگران فقط تهدید شده‌اند وهیچ راه حل عملی‌ای از سوی مسوولان اعلام نشد.»

در چند روز گذشته  مسوولان امنیتی شهرستان سیرجان طی تماس های مکرر با نشریات محلی این شهر از مسوولان نشریات خواسته‌اند تا خبر اعتصاب و تجمع کارگران را پوشش ندهند.

به گفته یک منبع آگاه “حساسیت مسوولان نهادهای امنیتی نسبت به اعتصاب و تجمع کارگران به این دلیل صورت می‌گیرد که تنها دو ماه از افتتاح مجتمع گندله سازی به دست رییس جمهوری می‌گذرد و مسوولان استدلالشان این است که این خبر موجب تضعیف دولت می‌شود.”

درهمین حال یکی از کارگران معترض با رد هر گونه انگیزه سیاسی در حرکت اعتراضی کارگران می‌گوید: “ما کاری به سیاست نداریم. تنها خواسته‌ ما این است که شغل‌مان را از دست‌ ندهیم، اگر بیکار شویم چه کسی جواب خانواده‌های‌مان را می‌دهد؟”

اظهارات شاهدان عینی حاکی از آن است که تجمع کارگران معترض در مقابل فرماندرای شهرستان سیرجان با حاشیه هایی همراه بوده است.

به گفته یک شاهد عینی نمایندگان کارگران معترض به دلیل عدم توافق با مسوولان به حالت اعتراض، جلسه را ترک کرده‌اند. هر چند کارگران معترض از صبح شنبه تجمع نداشته‌اند اما همچنان به اعتصاب خود ادامه داده‌اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید