خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹, 25th of June 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۲۹ ساعت ۱۰:۰۲:۴۴

    خانه  > کارگران  >  اشتغال در لوله‌سازی به تار مویی بسته است

اشتغال در لوله‌سازی به تار مویی بسته است

خبرگزاری هرانا – عضو هیات‌مدیره سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی می‌گوید: چنانچه بورس فلزات رویه کنونی عرضه و فروش ورق‌های فولادی را تغییر ندهد؛ کارخانه‌های سازنده لوله و پروفیل با مشکل مواجه خواهند شد.

سیدعلی محمد ابویی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با یادآوری اینکه نزدیک به ۳۰ هزار نفر به صورت مستقیم و مستمر در صنعت ساخت لوله‌های فولادی مشغول به کار هستند، گفت: به دلیل غیرمنطقی بودن نحوه توزیع ورق‌های فولادی در بورس فلزات هیچ تضمینی برای حفظ این فرصت‌های شغلی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ورق‌های فولادی مواد خام و اولیه کارخانه‌های سازنده لوله و پروفیل را تشکیل می‌دهند گفت: با وجود آنکه وزارت صنایع و معادن طی بخشنامه‌ای بر فروش ۱۰۰ درصدی مواد خام به تولیدکننده‌های اصلی و واقعی تاکید دارد اما مشاهده می‌شود که در بورس فلزات دلالان و تولیدکنندگان صوری و غیرواقعی خریداران عمده ورق‌های فلزی هستند.

این فعال کارفرمایی با یادآوری اینکه وزارت صنایع طی دستوری بر ضرورت حذف خریداران واسطه‌ای و غیرتولیدکننده و نیز عرضه محصولات به بهای واقعی در بورس کالا و خدمات تاکید کرده است افزود: مجتمع فولاد مبارکه به عنوان تولیدکننده انحصاری ورق‌های فولادی بدون توجه به دستور وزارت صنایع محصولات خود را به هر خریداری و بابهای گران و غیرواقعی عرضه می‌کند و تنها در زمان خرید سنگ معدن مورد نیاز خود این دستورالعمل را موبه‌مو اجرا می‌کند.

ابویی با بیان اینکه صرفه نظر از دلالان و واسطه‌گرانی که به منظور حمایت از تولیدکننده داخلی فعالیت آنها در بورس فلزات غیرقانونی است؛ موسسات و شرکت‌های دولتی خودروسازو پیمانکاران پروژه‌های عمرانی و نفتی به قیمت‌های غیرواقعی تعیین شده از سوی شرکت فولاد مبارکه چندان توجه ندارند و مواد خام مورد نیاز خود را به هر قیمتی تهیه می‌کنند.

وی گفت: مشکل اصلی به تولیدکنندگان لوله‌های فولادی مربوط می‌شود که به دلیل خصوصی و غیردولتی بودن باید محصولات خود را متناسب با قیمت جهانی تولید و عرضه کنند.

این فعال کارفرمایی با یادآوری اینکه در شرایط کنونی به دلیل پایین بودن بهای فولاد، ورق فولادی وارداتی در بازارهای داخلی کشور به قیمت نازلتری عرضه می‌شود، گفت: به همین دلیل اکثر تولیدکنندگان لوله‌های فولادی در حال حاضر مشتری ورق‌های فولادی وارداتی هستند و حداقل ۵۰ درصد مواد خام مورد نیاز خود را از این طریق تهیه می‌کنند.

وی با بیان اینکه رویه در پیش گرفته شده در بورس فلزات به هیچ عنوان با رویکرد حمایت از تولیدکنندگان داخلی و حفظ اشتغال موجود همخوانی ندارد گفت: این رویه تا زمانی پابرجاست که بهای ورق فولادی در جهان افزایش پیدا نکند.

ابویی با بیان اینکه بیش از ۳۰ هزار نفر به صورت مستقیم در صنعت لوله فولادی کشور شاغل هستند؛ گفت: صنعت فولاد در ایران به صورت انحصاری است و تولیدکنندگان آن درحالی که به انرژی، سنگ معدن و حمل و نقل ارزان قمیت دسترسی دارند نسبت به به رونق صنایع پایین‌دستی و حفظ اشتغال در آنها بی‌توجه هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید