خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۸۹, 16th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۲۹ ساعت ۷:۳۲:۱۲

    خانه  > سایر گروهها  >  ایران دارای بالاترین تعداد خبرنگاران در تبعید است

ایران دارای بالاترین تعداد خبرنگاران در تبعید است

کمیته حمایت از روزنامه نگاران در گزارشی اعلام کرده طی یکسال گذشته حداقل ۲۹ گزارشگر، دبیر و عکاس خبری ایرانی مجبور به فرار کشورشان شده اند.

در گزارش سالانه این کمیته که در نیویورک مستقر است آمده این بالاترین آمار سالانه خبرنگاران تبعیدی یک کشور طی یک دهه گذشته است.

آمار کل خبرنگارانی که در سال گذشته بدلیل خشونت و ارعاب به کشورهای دیگر پناه برده اند حداقل ۸۵ نفر ذکر شده است.

گزارش یاد شده در آستانه روز جهانی پناهندگان (۲۰ ژوئن) منتشر می شود.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران می گوید دستکم نیمی از خبرنگاران ایرانی که طی دوازده ماه گذشته و بدنبال انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از کشورشان گریخته اند در ترکیه و در شرایط دشواری بسر می برند.

این کمیته می افزاید اشخاصی که احتمال می رود در ترکیه برای حکومت ایران کار می کنند به این خبرنگاران تبعیدی هشدار داده اند اگر درباره اوضاعی سیاسی ایران بطور علنی اظهار نظر کنند خانواده هایشان در داخل هزینه فعالیت های آنها را خواهند پرداخت.

گزارش یاد شده به محمد خیرخواه عکاس خبری ۲۴ ساله ایرانی یونایتدپرس اینترنشنال اشاره می کند که عکسهایش از درگیری های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته او را مجبور به فرار به افغانستان، ایتالیا و سرانجام آمریکا کرد.

این کمیته پیش تر نیز اعلام کرد ایران رکورددار شمار خبرنگاران زندانی در جهان است.

این گزارش نشان می دهد پس از ایران، سومالی (۱۶ خبرنگار تبعیدی) و اتیوپی (۱۵ خبرنگار تبعیدی) در رده های دوم و سوم قرار دارند.

عراق، اندونزی، پاکستان و تونس نیز هر کدام دستکم یک خبرنگار تبعیدی داشته اند.

گزارش کمیته حمایت از خبرنگاران آمار کل خبرنگارانی که طی دهسال گذشته مجبور به فرار از کشورهایشان شده اند را ۵۰۹ تن ذکر می کند که ۴۵۴ نفر از آنها همچنان در تبعید هستند و تنها ۵۵ نفر توانسته اند به کشور خود بازگردند.

آمریکا میزبان ۱۴۰ نفر یعنی بیشترین تعداد از این خبرنگاران است. کنیا (۵۷ نفر)، بریتانیا (۳۴ نفر)، سوئد (۲۶ نفر) و ترکیه (۲۳ نفر) در رده های بعدی قرار دارند.

 

منبع: بی بی سی

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید