خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  رد سناریوی شهید سازی و اعلام سناریویی برای علیرضا بهشتی

رد سناریوی شهید سازی و اعلام سناریویی برای علیرضا بهشتی

اطلاعیه مطبوعاتی
دستگاه امنیتی به واسطه رسانه دروغ پرداز انحصاری به اصطلاح ملی که از طریق مالیات و سرمایه های کشور تامین بودجه می شود، چندی است که فشارهای خود را در اشکال متعددی منجمله فشارهای رسانه ای و روانی بر مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران افزایش داده که مجموع این فشارها دارای ابعاد متعدد و اشکال پیچیده ای است. آخرین هجمه های رسانه ای در این رابطه علاوه بر متون سایت های نزدیک به دولت به پخش ویدیویی ۱۴ دقیقه ای در روز ۲۲ خرداد مربوط می شود که پرداختن به جزییات آن در دستور این نوشتار نیست.

در این رابطه پیش تر مجموعه با موضع گیری در قبال این هجمه ها و تخریب ها به کلیت اتهامات مطرحه پاسخ داده بود و پس از آن نیز با جمع بندی نسبت به سناریو بودن این جنگ رسانه ای سعی نمود با مشی متفاوتی به خنثی کردن این روند بپردازد. در این روند مجموعه سعی می کند به جای مکرر پاسخگویی به اتهامات تکراری و جعلی مطرحه از سوی دستگاه امنیتی حکومت ایران که از کمترین وجاهت و مشروعیتی در قانون و اخلاق برخوردار نیست به تحلیل دلایل و اهداف این تخریب ها توام با روشن گری بپردازد.

با توجه به شرایط و اطلاعات دریافتی مبنی بر برنامه سناریوسازان برای افزایش فشارهای رسانه ای و روانی بر جریانات و افراد منتقد به خصوص شخص آقای سید علیرضا بهشتی، مشاور ارشد مهندس میرحسین موسوی، از رهبران معترضان موسوم به جنبش سبز، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران لازم دید پیش از اجرایی شدن سناریوی نیروهای امنیتی بر اساس وظیفه خود نسبت به شفاف سازی بیشتر در خصوص اتهامات مطرحه تحت عنوان پروژه شهید سازی و نقش شبکه های سایبری بعنوان بخشی از اتهامات پاسخ دهد.

رسانه های متعدد دولتی یا نزدیک به دولت با استفاده از متن ذیل عملا این سناریوسازی را آغاز کرده و تداوم بخشیدند:

پروژه دوم اما، پروژه تهیه لیست شهدای ۷۲ نفره علیرضا بهشتی بوده است. این پروژه نیز دقیقاً مشابه نقشی که کیوان رفیعی ایفا کرده بود کلید خورده ویکی از عوامل منافقین با تماس با کیوان رفیعی مطالبی را تحت عنوان لیست کشته شدگان در اختیار وی قرار می دهد و این عامل سیا نیزبا ۲ واسطه یعنی احمد باطبی و محسن مخملباف لیست را به علیرضا بهشتی مشاور میرحسین موسوی و نماینده وی در کمیته موسوم به پیگیری بازداشت‌شدگان پس از انتخابات می‌رساند. علیرضا بهشتی نیز لیست مذکور را به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، کاندیداهای انتخابات دهم ریاست‌جمهوری می‌دهد که تشکیلات و تیم این دو کاندیدای ریاست‌جمهوری اقدام به زمینه‌سازی در این خصوص می‌کنند که اخبار کذب کشته شدن سعیده پورآقایی و ترانه موسوی از این دست اخبار بودند تا با استفاده از سناریوهای خاص، سعی داشتند در این جریان فتنه اعلام کنند که ما شهید دادیم، گفتنی است این دو پروژه دقیقاً سناریوی بیگانگان به‌ویژه سازمان سیا را برای ادامه تنش و آشوب در کشور وضوح بیشتری می‌دهد ” (روزنامه های ایران، کیهان، سایت های تابناک، گرداب، فارس، نگاه نو، رجانیوز، کانالهای ۱ و ۲و ۶، العربیه و پرس تی وی صدا و سیمای دولتی، حدفاصل ۲۴ اسفند ۸۸ الی ۲۲ خرداد ۸۹)


همانطور که اشاره شد، جهت تنویر افکار عمومی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران لازم میداند فارغ از موضوع بی اساس بودن ارتباط مجموعه با کشور و سازمان سیاسی مورد اشاره، نکاتی را جهت توضیح ارایه کند.

گزارش و لیستی که توسط سناریوسازان به آن مکرر اشاره می شود، گزارش تفصیلی نقض حقوق بشر پس از انتخابات است که ابتدا به نام “خرداد خونین”(۱۰ تیرماه ۸۸) و سپس نسخه به روز شده آن به نام” دو ماه اعتراض و سرکوب” (۱۰ شهریورماه ۸۸) بر روی خروجی های این مجموعه قرار گرفت. این گزارش برخلاف ادعاهای سناریوسازان که قصد القای عمل برنامه ریزی شده مجموعه در انتقال یک داده غیرعمومی از کانالی غیرعمومی و با نیتی برنامه ریزی شده به شخص علیرضا بهشتی را  دارد؛ گزارشی عمومی بوده که علاوه بر انتشار گسترده آن در سایت ها و رسانه ها توسط انتشارات مجموعه چاپ و بصورت عمومی نیز توسط سخنگوی مجموعه در حاشیه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارایه شد (تصویر قرایت این گزارش حتی در سیمای جمهوری اسلامی در تاریخ ۲۲ خردادماه سال جاری نیز نمایش داده شد)، از این رو این گزارش که برگرفته از تحقیقات میدانی و اطلاعات استخراجی و جمع آوری شده مجموعه بود، با توجه به نحوه انتشار عمومی آن بدون اینکه نیاز به ارسال خصوصی وجود داشته باشد و نیز انتشار عمومی آن پیش از انتشار لیست آقای بهشتی به خوبی گواه از فقدان وجود طرحی است که دستگاه امنیتی مدعی آن  است.

همینطور بر خلاف ادعای رسانه های وابسته به دولت ایران، مطلقاْ در هیچیک از گزارشات مجموعه تاکنون اسامی ۷۲ تن جان باخته ذکر نشده است! و در این گزارش نیز، مجموعه تعداد جان باختگان را ۷۷ نفر ذکر می کند که باز در این ۷۷ تن،  ۴۱ نفر از این تعداد در بخش اسامی مستند و ۳۶ تن دیگر بعنوان غیرموثق و نیازمند اسناد اعلام شده است. (صفحات ۱۶ و ۱۷ – بخش جان باختگان غیرنظامی)

و در نهایت نیز لازم به توضیح است که باز هم برخلاف ادعای واهی رسانه های دولتی، مبنی بر شهید سازی، اسامی ترانه موسوی و سعیده پورآقایی، با اینکه مجموعه، پاسخهای دولت را در موضوع این دو نام، ابهام زدا نمیداند اما و اساسا این اسامی در گزارش مجموعه در دسته بندی اسامی غیرموثق و نیاز به اسناد قرار گرفته است. (همان صفحات) که این موضوع نیز دلیل دیگری بر حساسیت های حرفه ای این مجموعه و رویه غیرسیاسی و همینطور بی اساس بودن اتهام اجرای سناریوی شهید سازی است.

اشاره حداقلی به نکات کلی مورد اشاره کافی است تا پرده از سناریویی دیگر که با در اختیار گرفتن قدرت رسانه های انحصاری و مالیات و سرمایه کشور توسط نیروهای قانون گریز آماده شده است، برداشته شود. مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با تاکید بر هویت حقوقی و غیرسیاسی بودن ماهیت خود، و با تاسف از این رویه، و در عین ناامیدی از پخش این جوابیه در رسانه به اصطلاح ملی، دستگاه امنیتی را دعوت می کند به جای تحریف واقعیت و سناریوسازی برای کوشندگان حقوق بشر و تلاش برای نشان دادن بی اعتباری آمار و اسناد مدافعان حقوق بشر نسبت به مطالبی کلان تر از قبیل هزاران مورد نقض حقوق بشر منجمله بازداشت هزاران تن از معترضان و قتل ده ها شهروند معترض در همان گزارش پاسخگو باشد و تلاش کنند هدف خود را مجازات آمران این جنایات قرار دهد نه گزارشگران و افشاکنندگان آن.

دبیرخانه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران
۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید