خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۸۹, 20th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۲۶ ساعت ۱۳:۳۹:۳۲

    خانه  > سایر گروهها  >  تجمع ساکنان شهرک زیتون مقابل شهرداری تهران و استقرار یگان ویژه

تجمع ساکنان شهرک زیتون مقابل شهرداری تهران و استقرار یگان ویژه

خبرگزاری هرانا – بیش از صد نفر از مردم ساکن در شهرک زیتون که سال‌هاست پیگیر حقوق مالکیت خود بر اراضی و رسیدگی شهرداری و دولت به وضعیت خود هستند، دیروز با در دست داشتن پلاکاردهایی مقابل شهرداری تهران تجمع کرده و در شعارهای خود خواهان استعفای شهردار و رییس جمهوری ایران شدند.  به دنبال استقرار یگان ویژه در گروه های معترض آنها در خیابان بهشت اقدام به برگزاری راهپیمایی  کردند.

ساکنان شهرک زیتون که نزدیک به سه دهه است با مشکلات پیش روی خود دست به گریبان‌اند، ادیروز با سر دادن شعارهای “الله اکبر” و “چو ایران نباشد تن من مباد” از مسئولان شهرداری تهران استمداد و درخواست همکاری داشتند.

 

به گزارش جرس، زنان و مردان معترض که در این تجمع شرکت کرده بودند اعلام کرده اند که  ۲۳ سال پیش از وزارت جهاد کشاورزی زمینی را به قیمت حدود ۵۰ هزار تومان خریداری کرده و برای این ملک‌ها سند منگوله‌دار هم دارند، ولی سال‌ها می‌گذرد و هنوز نتواسته‌اند مجوز ساخت از شهرداری بگیرند.

این در حالی است که بارها مسئولان شهرداری و شورای شهر اعلام کرده اند  که کاربری مناطق مربوط به اسکان مردم در این محدوده مختص  فضای سبز بوده و هر نوع ساخت‌و‌سازی در آن ممنوع است. با این حال رای دیوان عدالت اداری در داوری پرونده شرکت تعاونی زیتون ـ وابسته به جهاد کشاورزی ـ عنوان کرده گرچه می‌دانند کاربری این اراضی مسکونی و تجاری نیست، اما مالکان و دارندگان سند در این منطقه قبل از هر اقدامی باید با شهرداری هماهنگی لازم را انجام دهند.

با این حال زنان و مردان در گرمای ۴۰ درجه  تهران در زیر آفتاب داغ و سوزان پلاکارد به دست شعارهای الله و اکبر و رییس جمهور بی کفایت استعفا استعفا سر دادند.

آن ها همچنین در اقدامی ابتکاری روی پارچه مشکی بر نرده‌های پارک شهر تهران خلاصه‌ای از کپی نامه نگاری خود با شهرداری، وزارت مسکن، محیط زیست و مجلس را نصب کرده بودند و به همین خاطر عابران و آنهایی که برای قدم زدن در پارک شهر به سر می‌بردند می‌توانستند به راحتی با مطالعه آن نامه‌ها به مشکل سهامداران شهرک زیتون پی ببرند.

با گذشت  نیم ساعت از شکل گیری تجمع در مقابل شورای شهر تهران نیروهای گارد ویژه در مقابل شهرداری تهران صف کشیدند و در مقابل شهروندان معترض نیز در وسط و کف خیابان نشستند که این موضوع به ایجاد ترافیک سنگینی در خیابان بهشت منجر شد.

زنان چادر به سر روی زمین نشستند و ماموران پلیس  با تهدید و خواهش سعی در باز کردن ترافیک ایجاد شده در خیابان اصلی شهر داشتند.

پیرمردی که مدام شعار می‌داد  خطاب به ماموران یگان ویژه فریاد می‌زد:« شما چطور اسم ائمه و پیغمبر را می‌برید و قتی ما را از خانه و کاشانه مان آواره کرده‌اند. ما حتی قرانی پول نداریم که بخواهیم یک متر در تهران زمین بخریم. حتی توان پرداخت اجاره را هم نداریم. ما مالک خانه هایی هستیم که به روز از ما گرفته شده است. پس آن شعارهای برادری و برابری تان کجا رفته و کجا هستند آنهایی که شعار برادری سر می دادند. ما ایرانی هستیم. ما غاصب نیستیم. چو ایران مباشد تن من مباد.»

زنان ساکن در شهرک زیتون نیز با گریه و فریاد مقابل نیروهای نظامی از آنها می‌خواستند تا اجازه دهند با محمد باقر قالیباف شهردار تهران ملاقاتی داشته باشند.

مردم معترض بعد از نشستن بر کف خیابان پارچه مشکلی بزرگی را در جلوی جمعیت گرفتند و به سمت ساختمان دادگستری تهران حرکت کردند. پلیس و یگان ویژه مانع از حرکت و تردد آنها شد و از مردم درخواست کرد که در همانجا به اعتراض خود ادامه دهند.

نزدیکی پارک شهر به محل تجمع، موجب گردم هم آمدن گروه‌های زیادی از مردمی بود که برای کنجکاوی و اطلاع از این تجمع به محل برگزاری اجتماع مردمی نزدیک تر شده بودند و در گفت و گو با مردم معترض از حال و روزشان می‌پرسیدند.

یک ماه پیش نیز حدود ۳۰۰ نفر از سهامداران شهرک موسوم به “زیتون” منطقه سرخه حصار تهران در اعتراض به تخریب واحدهای این مجموعه، در مقابل ستاد بحران شهرداری منطقه ۱۳ تهران تجمع کردند.

این تجمع به دلیل تخریب دو واحد مسکونی این مجموعه از سوی شهرداری منطقه ۱۳ صورت گرفت.

مسوول ستاد بحران این منطقه در پاسخ به اعتراض این عده عنوان کرده است که تخریب واحدهای یادشده به دستور قضایی صورت گرفته و از آنها دعوت شده است که با مراجعه به ستاد منطقه از نزدیک حکم قضایی را رویت کنند.

اعتراض مردم به شخص شهردار تهران در شرایطی با شعار “شهردار بی کفایت استعفا استعفا” هم آواز شد که محمدباقر قالیباف دو سال به مردم معترض شهرک زیتون  قول  داده بود تا برای حل مشکل شهرک زیتون توپ را به زمین دیگران نیندازد. او همچنین در  ملاقات مستقیم با ساکنان شهرک زیتون قول داد ضمن اعطای زمین معوض و صدور مجوز ساخت با شرایط مناسب، برای حل مشکل آنها اقدام کند اما با وجود این عده ها و با گذشته دو سال از آن تاریخ هنوز هیچ اقدامی برای در اختیار قرار دادن زمین معوض به سهامداران این شهرک صورت نگرفته است.

هم چنین پیشتر تعداد زیادی از صاحبان زمین‌ها زیتون با پلاکاردهای برای صحبت با شهردار تهران در مراسم افتتاحیه تقاطع سه راه شهید احمد متوسلیان در شرق تهران حضور یافته بودند.

برخی مسئولان شهرداری بر این باورند که در واقع  کلید حل مشکلات پیش آمده برای سهامداران شهرک زیتون در دست بالادستی های قدرت است و شهرداری نمی تواند بدون مجوز وزارت کشور و دیگر سازمان های مرتبط در این زمینه اقدامی انجام دهد.

شهردار تهران نیز در همین زمینه می گوید:« با صراحت تاکید می کنم ، افرادی که این زمین را به شما داده‌اند، خطا کرده‌اند، چرا که این زمین‌ها جزء منابع طبیعی است و جایی است که اگر خانه‌ای ساخته شود، برای خود شما و همه شهر مشکلات زیست محیطی ایجاد می‌کند . باید مسؤولان در مقابل این سند به شما پاسخگو باشند، اما من تاکید می‌کنم که برای رسیدن به نتیجه باید صبر داشته باشید و به ما اعتماد کنید. در غیر این صورت چندین سال دیگر می‌گذرد و هر روز به شما قول‌هایی می‌دهند که اجرایی نمی‌شود و این موضوع دیگر به عمر شما کفاف نمی‌دهد. »

ورودی شورای شهر و شهرداری تهران در خیابان بهشت این روزها مکانی برای برگزاری تجمع کوچک مردمان معترضی شده که این روزها به دشواری می توانند اعتراض خود را به شکل علنی در شهر تهران بروز دهند.

چند هفته پیش هم ساکنان محله سوهانک با استقرار در مقابل در اصلی شورای شهر تهران نسبت به وضعیت آب آشامیدنی ساکنان منطقه تجمع کوچکی برگزار کردند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید