خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۸۹, 10th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۲۶ ساعت ۱۰:۲۴:۵۵

    خانه  > اندیشه و بیان  >  مریم زندی در اعتراض به وضع موجود، نشان عکاسی وزارت ارشاد را نپذیرفت

مریم زندی در اعتراض به وضع موجود، نشان عکاسی وزارت ارشاد را نپذیرفت

خبرگزاری هرانا – مریم زندی، پیشکسوت عکاسی و دبیر انجمن ملی عکاسان ایران، در نامه ای به سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت دهم، از پذیرش مدرک درجه یک هنری امتناع کرد.

به گزارش تارنمای عکس آنلاین، زندی در نامه صریح خود به وزیر ارشاد، فشارهای وارده بر عکاسان خبری، بازداشت ها، احکام صادره، ضرب و شتم، جلای وطن بدلیل ترس از جان و موارد مشابهی که برای این صنف بوجود آمده را، دلیل امتناع خود از این نشان درجه یک اعلام کرده است.

متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای سید محمد حسینی
وزیر محترم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام

پاسخ به نامهٔ شماره ۱/۷۸۹۴ مورخ ۸۹/۳/۱۸ مبنی بر دریافت مدرک درجه یک هنری، به اطلاع می‌رسانم، دریافت این مدرک برای همهٔ کسانی که با سال‌ها تلاش خود در خدمت فرهنگ و هنر ایران و ایرانی بوده‌اند، مسلماً موجب افتخار و خوشحالی خواهد بود.
متأسفانه در حالیکه حرفهٔ عکاسی و عکاسان به شدت مورد تهاجم قرار گرفته و هیچگونه امنیت حرفه‌ای و جانی برای عکاسان ایران وجود ندارد و تعدادی از آنها فقط به جرم عکاسی یعنی انجام وظیفه‌شان مورد ضرب و شتم و زندان قرار گرفته‌اند و در زندان یا بیرون منتظر احکامشان هستند و تعدادی از عکاسان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای ما از ترس جان، سرگردان در اقصی نقاط دنیا و در شرایط بسیار نامناسب هستند و در حالیکه من حتی از دست گرفتن دوربینم در خیابان باید بترسم، و امکان انتشار کتاب عکس خود و بعضی از همکارانم بدون سانسورهای سلیقه‌ای میسر نمی‌باشد. در چنین شرایطی برای گرفتن این مدرک، دلیل و اشتیاقی در خود احساس نمی‌کنم.
مسلماً اگر در شرایط دیگری بودیم دریافت چنین مدرکی شوق تداوم آنچه را که تا امروز برای وطنم، ایران، انجام داده‌ام «که ادای دین بوده است» مضاعف می‌کرد. به همین دلیل از دریافت چنین نشان‌هایی تا زمانه‌ای که شرایط چنین باشد معاف خواهم بود.

لازم به ذکر است، چندی پیش خبرگزاری ایلنا گزارش داده بود که مریم زندی در چاپ کتاب عکس‌های انقلاب خود با مشکل روبرو شده و اداره کتاب وزارت ارشاد مانع از چاپ این کتاب شده است.

زندی، هنرمند عکاس و عضو هیات موسس انجمن عکاسان ایران در گفت‌وگو با ایلنا، گفته بود: نزدیک به هفت ماه است که اداره کتاب وزارت ارشاد برای کتاب عکس‌های انقلاب من مشکل ایجاد کرده و مانع چاپ آن شده است. این اداره از من خواسته که عکس‌های انقلاب را سانسور کند. این اداره خواستار حذف برخی از عکس‌ها شده است که من با این جریان کاملا مخالفم. این عکس‌ها سند هستند و کم و زیاد نشده‌اند. این عکس‌ها روایت تاریخ بدون کم و کاست است پس کسی نمی‌تواند درباره نادرستی آنها صحبت کند.

خالق پرتره‌های مشهور شخصیتهای برجسته ایران خاطرنشان ساخته بود “به من گفته‌اند که این عکس‌ها درحال بررسی علمی هستند. من نمی‌دانم عکس‌های انقلاب را چگونه می‌خواهند بررسی علمی کنند مگر چه چیز این عکس‌ها عجیب است. برای چاپ این عکس‌ها خارج از ایران هیچ مشکلی ندارم و حتی چند ناشر هم به من پیشنهاد کار داده‌اند ولی معتقدم این کتاب باید در داخل ایران چاپ شود.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید