خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۹, 16th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۲۵ ساعت ۲۲:۱۱:۳۵

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ برگزاری راه پیمایی به مجوز نیاز ندارد/ آرش کیخسروی

هرانا؛ برگزاری راه پیمایی به مجوز نیاز ندارد/ آرش کیخسروی

سال گذشته پس از برگزاری راه پیمایی ها و تجمعات مردمی ،برخی از مسوولین کشوری در اظهارنظرها  یشان این گونه مراسم را صرفا به دلیل عدم اخذ مجوز ، غیر قانونی اعلام و مقامات قضایی نیز با استناد به همین استدلال نسبت به صدور حکم محکومیت برای شرکت کنندگان در راه پیمایی ها اقدام نمودند.

در آن زمان دو مطلب درباره این که آیا راه پیمایی مردمی به کسب مجوز نیاز دارد یا خیر ؟ نوشته و استدلال نمودم ، راه پیمایی مردم با توجه به اصل ۲۷ قانون اساسی ، قانون احزاب (اگرچه به موضوع ارتباط پیدا نمی کند) و نظر مورخ ۲۵/۴/۱۳۶۰ شورای نگهبان که جای توضیح و تفسیر باقی نمی گذارد نیازی به کسب مجوز ندارد و از مخالفین این نظر و موافقین کسب مجوز پرسیدم بر اساس کدام ماده از کدام قانون آزادی برگزاری راه پیمایی را محدود به اخذ مجوز می نمایید؟

(* چه کسی درست می گوید؟ روزنامه صدای عدالت چهارشنبه ۱۷ تیر ۸۸ صفحه ۲* مجوز نیاز نیست ، ضمیمه روزنامه اعتماد ، چهارشنبه ۴ آذر ۸۸ صفحه ۲)

پاسخ چه بود؟

در تاریخ ۲ دی ماه ۸۸ سید صولت مرتضوی معاون سیاسی وزارت کشور در گفتگو با خبر گزاری ایلنا درباره اصل ۲۷ قانون اساسی و این که راه پیمایی بدون حمل سلاح نیاز به کسب مجوز ندارد گفت: کیفیت اجرای این اصل را قانون مشخص می کند و بر اساس مواد ۳۱و۳۴ قانون فعالیت احزاب اگر احزاب بخواهند تجمعی داشته باشند حتما باید به استناد قوانین موضوعه برای کسب مجوز درخواست بدهند.

این اظهار نظر در حالی صورت می گرفت که قانون احزاب مصوب سال ۱۳۶۰ ، ۱۹ ماده بیشتر ندارد و اشاره به مواد ۳۱ و ۳۴ قانون فعالیت احزاب صحیح نمی باشد.

در تازه ترین اظهار نظر ، محمود عباس زاده مشکینی مدیر کل سیاسی وزارت کشور ، به مواد ۳۰ ، ۳۱و ۳۲ تصویب نامه شماره ۳۰۵۳۰ مصوب سال ۱۳۶۰ اشاره و در چندین مورد با استفاده از کلمه قانون به جای تصویب نامه اصرار می ورزد که گروه ها می باید درخواست خود را به وزارت کشور اعلام نمایند و تکلیف مردم را هم مشخص نمی کند.

آنچه از این اظهار نظرها مشخص می شود این است که مقامات کشوری از ارائه ماده قانون مصوب مجلس که صراحتا انجام راه پیمایی ، مطابق با آن منوط به کسب مجوز شده باشد ناتوان هستند و آنچه که مستند اظهار نظرهای ایشان است مواد آیین نامه و تصویب نامه های دولتی است که صددرصد با قانون اساسی در تعارض بوده و فرقی هم نمی کند که در زمان چه مسوولی به تصویب رسیده است.

ضمنا مدیر کل وزارت کشور در همین مصاحبه مطبوعاتی با ادبیاتی نامتعارف ، برخی از احزاب را از بازی قایم با شک بر حذر می دارد که به نظرم درست نیست ، چرا که آن اداره کل خود با این اوصاف به سنگ قلاب کردن مراجعین مشغول است.

نتیجه آنکه با توجه به صراحت اصل ۲۷ قانون اساسی و نظر به اینکه مطابق با اصل ۹ هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادی های مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات سلب کند ، برگزاری راه پیمایی به مجوز نیاز ندارد و شایسته است افرادی که به پاسداری از اصول قانون اساسی سوگند یاد کرده اند در این زمان به دفاع از حق اساسی مردم بپردازند تا مطابق با اصل ۵۶ آحاد ملت بتوانند در تعیین سرنوشت اجتماعی خویش مشارکت نمایند و حقوق اساسی آنها در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار نگیرد.

 

آرش کیخسروی، حقوقدان

منبع: هرانا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید