خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  وزارت‌کار و صنایع در برابر آموزش کارگران معتاد مقاومت می‌کنند

وزارت‌کار و صنایع در برابر آموزش کارگران معتاد مقاومت می‌کنند

خبرگزاری هرانا – مدیرکل پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: غیبت‌های مکرر در کارکنان، بیماری‌های حاد، قطع شدن انگشت کارکنان در زیر دستگاه‌ها، سرقت در محل کار، پایین آمدن کیفیت اجناس و تولیدات کارخانه‌ای و … از معضلات حاصل از اعتیاد در کارگاه‌ها و سایر محیط‌های شغلی است که هزینه‌های درمانی و اجتماعی گسترده‌ای را ایجاد می‌کند.

فرهاد اقطار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به استرس‌های شغلی و سنگین بودن برخی کارها تاکید کرد: در برخی از محیط‌های شغلی خطراتی مانند اضطراب، دوری از محیط‌ خانواده و …. مشاهده می‌شود به طوری‌که افراد شاغل در برخی از محیط‌های کاری مانند عسلویه به مدت یک ماه تا چهل و پنج روز از محیط خانه خود دور هستند و یا کار کردن در مناطق فوق که گرمسیری بوده و داشتن حرارت و دمای بالا در آن مناطق جنس کار را به سمت گرایش به مواد مخدر نزدیک می‌کند.
مدیرکل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از اخراج کارمندان و کارگران درگیر یا مشکوک به اعتیاد انتقاد کرد و ادامه داد: متاسفانه در زمینه اعتیاد از جانب کارفرما در محیط‌های کاری انکار و مقاومت وجود دارد و با نپذیرفتن آن ترجیح می‌دهند که فرد را اخراج کنند، این در حالی است که اخراج فایده ندارد، آنها وارد یک شغل جدید می‌شوند و یا در جامعه مشکلات دیگری را ایجاد می‌کنند.
او ادامه داد: کشورهای اروپایی نیروهای متخصص خود را به دلیل اعتیاد اخراج نمی‌کنند و منابع انسانی در دنیا بسیار باارزش‌تر از صنعتی مانند نفت است؛ آنها متخصصان را از دست نمی‌دهند اما در کشور ما برعکس فرد متخصص به راحتی کنار گذاشته می‌شود و سرمایه ملی می‌سوزد.
اقطار با اعلام اینکه بهزیستی یک سیستم آموزشی ـ تخصصی و در ادامه سیستم درمانگر و حمایتی است، با انتقاد از مقاومت‌ها یادآور شد: مسئولیت اصلی با صنایع، معادن و وزارت کار است اما مسئولی پای کار نمی‌آید.
به گفته مدیرکل دفتر پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی وزارتخانه‌هایی که با کارگر و کارمند سر و کار دارند در قبال سلامت آنها مسئولیت دارند.
اقطار به آخرین آمار RSA (وضعیت اعتیاد در کشور) اشاره کرد و در ارتباط با کارگران اخراج شده، گفت: مطابق با این آمار اغلب افراد شاغلی که درگیر اعتیاد بودند، کارگر ساده بوده و ۴۸ درصد از آنها شغل خود را از دست داده‌اند.
مدیرکل پیشگیری و امور اعتیاد سازمان بهزیستی کشور به اقدامات بهزیستی برای ورود به برخی از محیط‌های کاری و انجام یکسری کارهای پیشگیری سخن گفت و افزود: بهزیستی سال گذشته در ۳۸۸ محیط کاری وارد شده و با انجام برخی تست‌ها و کارهای پیشگیرانه اقداماتی را انجام داده‌اند.
او از مقاومت وزارت کار و صنایع خبر داد و تصریح کرد: اواخر سال گذشته جلسه‌ای با حضور نماینده‌ای از وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر، وزارت کار و بهزیستی برگزار شد تا برای ورود آسان نماینده بهزیستی به محیط‌های کاری و آموزش آنها اقدام شود اما متاسفانه هیچ یک از ارگان‌ها عهده‌دار آن نمی‌شوند این در حالی است که توان سازمان بهزیستی در این زمینه کم است و ارگانی باید مسئولیت کار را عهده‌دار شود.
به گفته اقطار در حال حاضر غیبت‌های مکرر در کارکنان، بیماری‌های حاد، قطع شدن انگشت کارکنان در زیر دستگاه‌ها، سرقت در محل کار، پایین آمدن کیفیت اجناس و تولیدات کارخانه‌ای و … از معضلات حاصل از اعتیاد در کارگاه‌ها و سایر محیط‌های شغلی است که هزینه‌های درمانی و اجتماعی گسترده‌ای را ایجاد می‌کند.
او در ادامه به لزوم همکاری وزارت خانه‌ها و تمامی صنایع برای انجام یک کار پژوهشی گسترده در این زمینه تاکید کرد.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید